Zpravodajství
11.11.2013 - Sobotka ovládl ČSSD. Hned vyrazil za Babišem a chce za Zemanem
Zdroj: Právo
Ročník a číslo: 262
Strana: 1
Autor: Jiří Ovčáček
Předseda soc. dem. Bohuslav Sobotka včera v širším vedení své strany výrazně posílil svoji pozici a jako kandidát na premiéra vzápětí vyrazil vyjednávat o nové vládě s hnutím ANO Andreje Babiše. Sobotka získal drtivou podporu nejvyššího orgánu ČSSD mezi sjezdy, ústředního výkonného výboru (ÚVV). Ten zrušil dva týdny staré usnesení předsednictva, kterým byl Sobotka vyzván k rezignaci a vyřazen z vyjednávacího týmu o nové vládě. Výbor současně odsoudil zejména Michala Haška, Jeronýma Tejce a Zdeňka Škromacha kvůli jejich jednání za zády předsedy. Lídr soc. dem. už včera navečer zamířil za zástupci hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem, jednat bude i s lidovci. Požádat o schůzku chce už dnes i prezidenta Miloše Zemana.
"Za důležité pokládám rozhodnutí, že výbor vyjádřil plnou podporu předsedovi ČSSD, současně jej potvrdil jako vedoucího povolebního vyjednávacího týmu. Navíc ho potvrdil i jako kandidáta na funkci premiéra, pokud se ČSSD podaří vládu vyjednat. To je klíčové," řekl Sobotka po jednání. Hned poté se sešlo nejužší vedení strany, které určilo další vyjednavače. V Sobotkově týmu, který se pokusí dohodnout kabinet, jsou pouze jeho největší opory – šéf Senátu Milan Štěch, místopředsedkyně horní komory ČSSD Alena Gajdůšková, místopředseda soc. dem. Lubomír Zaorálek a místopředseda strany a plzeňský hejtman Milan Chovanec. Ten má podle Sobotky komunikovat o povolebních vyjednáváních s hejtmany. Jde o jasný políček Haškovi, který je stále šéfem všech hejtmanů v pozici předsedy Asociace krajů ČR.
Chovanec byl na Haškův popud hned po volbách na schůzce u prezidenta v Lánech. A zatímco Hašek a spol. setkání se Zemanem zapírali, Chovanec schůzku jako první veřejně přiznal. Ale i on schytal na ÚVV výtky. Na jednání ÚVV byl neúspěšně předložen návrh, aby právě Chovanec skončil v pozici místopředsedy strany. Sám zdůraznil, že má Sobotkovu podporu. "Pokud by kolegové z vedení i pan předseda Sobotka měli pocit, že to rozdělení strany je neúnosné, případně že škodím tomu procesu, tak moje rezignace je možná kdykoli. V současné době mám důvěru pana předsedy, a proto jsem tady," řekl Chovanec po představení nového vyjednávacího týmu. Postup pučistů v čele s Haškem širší stranické vedení odsoudilo v usnesení slovy: "ÚVV odsuzuje nekalé jednání účastníků tzv. Lánské schůzky Michala Haška, Zdeňka Škromacha, Jeronýma Tejce, Milana Chovance a Jiřího Zimoly, kteří svým neférovým a zákulisním jednáním poškodili dobré jméno ČSSD." Návrh, aby všech 20 členů předsednictva strany, kteří hlasovali pro Sobotkovu rezignaci, skončilo ve svých funkcích, nicméně neprošel.
Mimořádný sjezd nebude
ÚVV včera učinil i důležitý krok vůči všem padesáti poslancům ČSSD. Strana bude potřebovat každý hlas. Podle Sobotky orgán zákonodárce vyzval, aby jednotně usilovali o naplnění volebního programu. Sobotka šel na jednání s tím, že se pokusí prosadit konání mimořádného volebního sjezdu soc. dem. 22. února. Výbor ale nakonec o svolání nehlasoval. K tématu se chce ČSSD vrátit jen v případě, že Sobotka nesestaví vládu nebo ÚVV odmítne vstup do kabinetu za sjednaných podmínek. Pak by se otázka mimořádného sjezdu dostala na pořad dne. Příslušné usnesení, kterým se rozhodování o sjezdu odsouvá až na dobu po vládním vyjednávání, prosadili Zaorálek a šéf senátorů Petr Vícha.
Podle Sobotky není problém, když bude nejužší vedení soc. dem. fungovat bez prvního místopředsedy, kterým byl Hašek, a řadového místopředsedy Škromacha. Grémium je totiž nadále usnášeníschopné. "Nemohu vyloučit, že vedení zůstane takto fungovat až do řádného sjezdu," podotkl Sobotka. Řádný sjezd se má konat v roce 2015. Na jednání ÚVV vystoupil z řad Sobotkových odpůrců pouze končící šéf poslanců Tejc. Jeho projev se nesl ve smířlivějším duchu než v pátek, kdy oznamoval rezignaci na post šéfa poslanců. Neodpustil si ale rýpanec k průběhu jednání ÚVV. "Kdyby dnes někdo z tábora Bohuslava Sobotky navrhl, že léto je v rozpuku, tak by jistě i toto usnesení bylo přijato. V tomto smyslu mě to nechává klidným – důležité je, že jsem měl možnost říct kolegům svůj názor, a jsem rád, že jej ocenili potleskem, a ne fyzickým násilím," řekl Tejc ČT.
Vláda do Vánoc?
Jihomoravský hejtman a poslanec Hašek, který se s Tejcem dostavil zadním vchodem, rokování příliš nekomentoval. Řekl, že přišel, neboť není zbabělec, a jednání označil za očekávatelné. Podle zjištění Práva čelil návrhu královéhradecké ČSSD na vyloučení ze strany, výbor to ale odmítl. Další z rebelů, Škromach a Zimola, na zasedání nedorazili. Hašek s Tejcem včera oznámili, že chtějí být jen řadovými poslanci. Lídr soc. dem. se už nechal slyšet, že by mohli působit v zemědělském a bezpečnostním výboru. Sobotka už včera rozjel vyjednávání o vládě, hovořil se zástupci hnutí ANO. A v Otázkách Václava Moravce informoval, že dnes požádá Kancelář prezidenta republiky o schůzku se Zemanem. Má jít o první informativní schůzku. "První schůzku vnímám jako konzultativní – nemyslím si, že hned budu pověřen vyjednáváním o vládě," řekl. Vzhledem k prezidentově zranění kolene se schůzka uskuteční v Lánech. ČSSD má ambici, aby byla nová vláda jmenována do Vánoc. O vstupu soc. dem. do kabinetu bude muset ještě rozhodnout právě ÚVV. Možné ale je, že se tak stane ve vnitrostranickém referendu, v němž by se vyjádřilo všech zhruba 23 tisíc členů ČSSD.
---
Ve vyjednávacím týmu má jen své: Štěcha, Zaorálka, Gajdůškovou a Chovance V současné době mám důvěru pana předsedy, a proto jsem tady Milan Chovanec