Zpravodajství
26.11.2013 - "Houskovi jen málokdo uměl čelit"
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Ročník a číslo: 275
Strana: 4
Autor: Antonín Viktora
Podle expředsedy ČSSD Jiřího Paroubka straníci na severu Čech v čele s Romanem Houskou "zešíleli", když ovládli krajský úřad a najednou měli vliv na miliardy korun. I to mohlo mít vliv na smrt Romana Housky.
PRAHA - Nedávno zavražděný kontroverzní podnikatel, krajský boss ČSSD Roman Houska je na fotografii z roku 2007 zvěčněn, jak úslužně podává guláš tehdejšímu šéfovi strany Jiřímu Paroubkovi. "Roman Houska získal vliv v ČSSD až po mém odchodu z vedení této strany. Dokud jsem byl předsedou, tak si ani neškrtl. Přinést mi úslužně guláš bylo tak to jediné, co mohl," komentuje to Paroubek. V rozhovoru pro MF DNES však uznává, že vypořádat se s Houskou pro něj ani jako pro šéfa ČSSD nebylo vždy jednoduché.
- Jak je možné, že Roman Houska, vyučený kuchař, kontroverzní podnikatel namočený do nekonečné řady skandálů, získal v ČSSD tak velký vliv?
Je třeba říct, že Roman Houska se stal z okresního funkcionáře bossem až v posledních necelých třech letech. Stal se bossem na regionální úrovni s přesahem na úroveň celostátní. On byl jedním z těch, kteří měli kontrolní balík hlasů pečlivě vybraných delegátů na sjezdu a on s ním velice brutálně operoval. To mu nakonec vytvořilo jako podporovateli Michala Haška velice silnou pozici ve straně.
- Tu pozici si však budoval delší dobu. Vliv měl už na konci roku 2005, kdy jste se začal na severu Čech jako předseda ČSSD významně angažovat.
Tenkrát to byla nejsložitější organizace v rámci ČSSD. Ten kraj byl rozdělený, bylo tam pár problematických lidí, ale ti lidé měli vliv jenom v rámci svého okresu. To se týkalo i Romana Housky.
- Po krajských volbách 2008 jste se zasadil o to, že se ústeckým hejtmanem nestal lídr ČSSD Jaroslav Foldyna, a na tento post se dostala Houskova partnerka Jana Vaňhová. Nebyla to chyba?
Až v průběhu volební kampaně jsem pochopil, že Jaroslav Foldyna se sice hodí pro volby, ale nebude se hodit pro práci hejtmana. A pak už tam mnoho jiných na výběr nebylo. Nemyslím si, že hejtmana dělala dvojice – hejtmankou byla Vaňhová a ta si vedla ze začátku velmi dobře. Jiná věc je, že ti lidé potom zešíleli, a když jsem odešel, tak dostali pré.
- Nepovýšil právě tím Houska z okresního na krajského bosse?
Pozice Housky se ani po volbách v roce 2008 nezměnila. Vaňhová mi tenkrát musela slíbit, že Roman Houska vůbec nebude chodit na krajský úřad, a myslím, že celou dobu, co jsem byl předsedou – to znamená do června 2010 – to dodržovali.
- Houska s hejtmankou žil v jedné domácnosti. Myslíte, že i když nechodil na úřad, jeho vliv nevzrostl?
Je, myslím, zřejmé, že když jsem byl předsedou ČSSD, nebyly zde žádné finanční skandály. Uplatňoval jsem autoritu předsedy a ti lidé si nic takového nedovolili. Jiná situace nastala od ledna 2011, kdy se tato skupina, to znamená Houska, Vaňhová, Arno Fišera (šéf ústecké ČSSD) a Pavel Kouda (někdejší šéf mostecké ČSSD), zmocnila vedení Ústeckého kraje. Prostě se jim zatočila hlava, protože kolem nich se motaly stovky milionů nebo spíš miliardy. Věděli, že nad nimi nikdo není, kdo by je korigoval. Samozřejmě, kdybych zůstal předsedou strany, dál bych je korigoval.
- Kdy jste vůči nim uplatnil "autoritu předsedy"? Jak jste je korigoval?
Prostě si nedovolili žádné lumpárny dělat, protože věděli, že jim to u mě nikdy neprojde. Snažil jsem se také třeba na některé věci působit. Když jsem se dozvěděl, že Roman Houska chodí ozbrojen pistolí, no tak jsem ho na to veřejně upozornil. A myslím, že pak přestal chodit ozbrojen, alespoň na stranické schůze. Což je alespoň nějaká sebereflexe. Ale za to asi těžko toho člověka vyloučit ze strany, to by se asi většina v té organizaci těžko našla.
- Tím se vracíme k první otázce. Proč ČSSD nedokázala takového politického podnikatele prostě vyloučit nebo jej alespoň odstavit od vlivu?
Prosazoval jsem změnu stanov ČSSD. Podařilo se mi z toho prosadit presumpci viny, kterou jsem uplatňoval i vůči svým přátelům, což je třeba případ Michala Krause. Ale neuspěl jsem s myšlenkou, aby předsednictvo strany mělo možnost vyloučit, řekněme, nehodné členy. Tehdy proti tomu překvapivě nejvíce vystupovali lidé jako Bohuslav Sobotka a současný předseda senátorského klubu ČSSD Petr Vícha. Báli se, že se z předsedy stane jakýsi autokrat, což tak ale nebylo. Ta strana tím ztratila možnost zbavovat se lidí, kteří jsou pro ni evidentní přítěží.
- Jako předseda jste mohl pomoci tomu, aby se do popředí dostala nějaká nová generace politiků, kteří na těch podivných vazbách nebyli závislí. Proč se ani to nepodařilo?
Já se o to určitou dobu snažil, ale ti lidé neměli odvahu a já je nemohl nahradit osobně. Obrátil jsem se třeba na dnešního primátora Chomutova Jana Mareše, chtěl jsem z něj vytvořit jistou protiváhu proti Houskovi. Ale to se mi nikdy nepodařilo. On byl ředitelem školy, jako takový byl závislý na krajském úřadu a asi si nechtěl vytvářet zlou krev politickými boji. Je třeba vidět také tu míru brutality a neomalenosti, se kterou Roman Houska vystupoval. Tomu málokdo dokázal čelit.
---
FAKTA
Proč se vraždilo
Policisté zúžili vyšetřování vraždy Romana Housky na dva směry.
1. Evropské dotace: "Zjišťujeme, zda oběť nebrala provize za zprostředkování dotací. Mohlo dojít k tomu, že si peníze mohla nechat, i když dotace nakonec nebyla vyplacena a někdo chtěl své peníze zpět," uvedl jeden z kriminalistů.
2. Půjčka: "Druhá verze je, že někomu půjčil peníze a dlužník je nechtěl vrátit," dodal.