9.12.2013 - Xaver dělal potíže, ale táborníky z Hvězdy neodfoukl
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Ročník a číslo: 286
Strana: 2
Autor: Štěpánka Tůmová
Stovka táborníků přečkala dvě větrné noci na Hvězdě v Broumovských stěnách. Slavili tam padesátý ročník druhého nejstaršího zimního táboření v Čechách. Na mši uctili zemřelé kamarády, pořadatelé dostali u vatry dort, aby pokračovali.
POLICE NAD METUJÍ - Větrná smršť Xaver z Grónska sice odradila část táborníků, ale ti nejodolnější si už v pátek ustlali na sněhu na hřebeni Broumovských stěn na Náchodsku. Zimní pohádku ve skalách si pochvalovali nakonec všichni. "Konečně je to pořádné zimní táboření, tolik sněhu tu nebylo pět let. Připravili jsme kvůli vichřici i náhradní tábořiště. Vítr byl silný, ale stromy vydržely," říká Petr Scholz z polického klubu přátel turistiky, který zdědil pořádání akce po svém otci. Sníh a mráz si táborníci chválili, jsou lepší než déšť. "Báli jsme se sice strašného počasí, ale náš speciální bungalov z plachty vydržel. V pátek tu bylo asi osm stanů, všichni je pro jistotu stavěli poblíž chaty," popisuje skautská vedoucí Markéta Rajčincová z Českého Brodu, která přijela už po šestnácté. Kdysi se o tábornické akci dozvěděla od strýce své kamarádky, tehdy na ni vyrazily ve třech, ale jejich parta se rozrostla už na dvacet. "Když se můžeme projít po zasněžených horách, je to něco jiného. Obejdeme vždy zajímavá místa v okolí. Teď jsme si užili nádherné výhledy ze Supího hnízda až do Polska," směje se další skautka.
Zimní táboření na Broumovsku slaví půlstoletí, na počátku přitom bylo jen pár kamarádů. V únoru 1963 vyrazili strávit noc na sněhu Helmut Hejnyš, bratři Cvikirschové a Jiří Kopecký z odboru turistiky broumovského Slovanu. Nocovali ve stanu u chaty pod Křížovým vrchem v Adršpachu při minus 16 stupních Celsia. Další rok bylo nadšenců z nově vzniklého turistického oddílu tělovýchovné jednoty při Meoptě v Hynčicích už sedm. První oficiální veřejné táboření se uskutečnilo na temeni stolové hory Ostaš u Police nad Metují v prosinci 1964. "Tenkrát lidé přespávali na Frýdlantské skále, v Čertově autě i u dalších skal," vzpomíná osmasedmdesátiletý Jan Kulhavý z Police, který s pořádáním akce pomáhal. Když shořela hospoda na Ostaši, od roku 1974 se zimní táboření stěhovalo na Hvězdu. Na zdejší restauraci a jejího vedoucího Jana Nováka nedá nikdo dopustit. Na jídelním lístku jsou bramboráky, prejt i výpečky za mimořádně lidové ceny a hučí to tu jako v úle. Letos tu fotograf Oldřich Jenka promítl své snímky ze Stěn a hrály trampské kapely Kamarádi osady 5, Pevná vůle i Slaveňáci.
V sobotním podvečeru vzplála také tradiční vatra. Letos zamířili na Hvězdu trampové i turisté až z Litoměřic nebo Beskyd. "Na Klondyku v Beskydech máme třetí nejstarší táboření. Předběhli jste nás o tři roky a doufám, že vás nikdy nedoženeme," přál polickým pořadatelům Jan Sládek ze severní Moravy. Vůbec nejstarší táboření se od roku 1962 koná na Klíči v Lužických horách. Trojice čtyřicátníků z Českého Brodu popíjí pivo v hospodě a čeká, až největší ruch kolem vatry utichne. Pak si chtějí u ohně opéct steaky k poslední večeři svého výšlapu. Cestu na Hvězdu totiž berou jako zkoušku svých sil, vyjedou několik dní předem, spí pod širákem, vaří na ohni. "Letos jsme vyrazili z Adršpachu přes Vlčí rokli na Ostaš a v sobotu jsme došli na Hvězdu. Nevydrželi bychom sedět v hospodě, raději máme tu cestu. To je dobrodružství," líčí člen party, která si říká Kosáci. Letos při pochodu bojovali s větrem. Zpohodlnělí zálesáci, kteří si většinou vyjeli na Hvězdu autem, jsou jim k smíchu.
Foto: Polárník Martin Ehl nepotřeboval ani stan. Ve skalách se vyspal jen na rozložené celtě.
Foto: Nula stupňů Oldřich Daniš z Bohumína kontroluje teploměr ukazující rovnou nulu. Táborníci si počasí pochvalovali, minulé ročníky propršely.
Foto: Konečně teplo! Lidé se ohřívají u ohně poblíž kapličky. Tradiční vatra vzplála až v sobotu večer.
Foto: Ledová mše Zimní táborníci míří na mši do barokní kaple Panny Marie Sněžné. Připomněli si tu i ztracené kamarády.
4x foto: Michal Fanta