Zpravodajství
6.1.2014 - Vláda: pokus číslo 1
Zdroj: Týden
Ročník a číslo: 2
Strana: 21
Autor: redakce
Bohuslav Sobotka dokončil svůj první pokus o sestavení vlády. Na svátek Tří králů, kdy vychází toto číslo časopisu TÝDEN, mají ČSSD, ANO a lidovci podepsat koaliční smlouvu.
Otazníky do poslední chvíle visely nad návrhem na obsazení postu ministra práce a sociálních věcí, jenž připadl ČSSD. Adeptem byl bývalý premiér Vladimír Špidla, který ale přijal nabídku stát se Sobotkovým šéfporadcem. Pro resort se uvažovalo též o radním Vysočiny Petru Krčálovi. Na jménech zbývajících kandidátů na ministry už byla v pátek v době uzávěrky tohoto vydání TÝDNE v rámci koalice shoda. Záležet však teď bude hlavně na prezidentu Miloši Zemanovi, ten totiž několikrát zopakoval, že členy kabinetu nejmenuje automaticky a že se bude rozhodovat například podle jejich odbornosti. Výhrady měl mimo jiné k Martinu Stropnickému coby šéfovi obrany či Marianu Jurečkovi, který míří na zemědělství. Dlouhodobě kritizoval také Lubomíra Zaorálka i Jiřího Dienstbiera.
---
Sobotkovi adepti
Za ČSSD
Premiér: Bohuslav Sobotka (42) Vystudovaný právník, od mládí ale působí v politice. V Poslanecké sněmovně zasedá od roku 1996, v letech 2002–2006 byl ministrem financí, byl pravou rukou Stanislava Grosse i Jiřího Paroubka. ČSSD vede od března 2011.
Zahraničí:
Lubomír Zaorálek (57)
Absolvoval filozofii, pracoval mj. jako dramaturg v Čs. televizi. Spoluzakládal Občanské fórum, poslancem je od roku 1990. V letech 2002–2006 byl předsedou sněmovny, od března 2009 je místopředsedou ČSSD.
Vnitro:
Milan Chovanec (43)
Během devíti měsíců vystudoval právnickou fakultu v Plzni. Pracoval mj. ve Státní bance československé a po roce 1989 podnikal v maloobchodu, velkoobchodu a službách. V roce 2010 se stal hejtmanem Plzeňského kraje. Do sněmovny byl zvolen loni.
Průmysl a obchod:
Jan Mládek (53)
Vzdělání získal na pražské Vysoké škole ekonomické a v Prognostickém ústavu Akademie věd. Před listopadem 1989 byl členem KSČ. V roce 1995 vstoupil do ČSSD, v letech 2005–2006 byl ministrem zemědělství. Loni byl zvolen poslancem.
Školství:
Marcel Chládek (45)
Absolvent andragogiky a personálního řízení na UK v Praze a pražské Vysoké školy ekonomie a managementu pracoval mj. na ministerstvu vnitra a v organizacích zaměřených na vzdělávání dospělých. V roce 2008 byl zvolen do Senátu.
Zdravotnictví:
Svatopluk Němeček (41)
Vystudoval medicínu a následně Brno International Business School. Pracoval mj. v bohumínské nemocnici na interním oddělení, v roce 2005 se stal ředitelem Fakultní nemocnice Ostrava. Byl členem Strany zelených, poté přestoupil do ČSSD.
Legislativní rada:
Jiří Dienstbier (44)
Syn prvního polistopadového ministra zahraničí je vzděláním právník, působil jako advokát. V roce 1990 byl coby jeden ze studentských vůdců zvolen do Federálního shromáždění z kandidátky Občanského fóra, později přešel do Občanského hnutí. Od roku 2011 je senátorem, dva roky byl místopředsedou ČSSD.
Za ANO
Vicepremiér, ministr financí:
Andrej Babiš (59)
Druhý nejbohatší občan ČR vystudoval zahraniční obchod na VŠE v Bratislavě. Zastupoval v zahraničí řadu podniků. Byl členem KSČ a vede spor o své údajné spolupráci s StB. V roce 1993 založil podnik Agrofert, v roce 2011 pak iniciativu ANO.
Obrana:
Martin Stropnický (57) Absolvent
DAMU působil v Městských divadlech pražských či Divadle na Vinohradech, které také vedl. V Tošovského vládě byl ministrem kultury. Byl velvyslancem ve Vatikánu, Portugalsku a Itálii. Od loňska je poslancem.
Místní rozvoj:
Věra Jourová (49)
Vystudovaná právnička působila na Krajském úřadu Vysočiny a jako náměstkyně na ministerstvu pro místní rozvoj. V roce 2006 byla měsíc neoprávněně ve vazbě kvůli údajně předražené rekonstrukci zámku Budišov. V letech 2003–2006 byla členkou ČSSD, loni zvolena za ANO do sněmovny.
Životní prostředí:
Richard Brabec (47)
Absolvoval Přírodovědeckou fakultu UK. Pracoval jako finanční ředitel Spolany Neratovice či generální ředitel Lovochemie.
Je členem představenstva Svazu chemického průmyslu ČR. Byl členem ODS, později kandidoval za Unii svobody, loni byl za ANO zvolen do Poslanecké sněmovny.
Spravedlnost:
Helena Válková (62)
Vystudovaná právnička působila jako vědecká pracovnice a vysokoškolská učitelka. V roce 2006 se stala profesorkou trestního práva. V roce 2011 pro neshody opustila Právnickou fakultu ZČU v Plzni. Loni úspěšně jako nestranička kandidovala do sněmovny za ANO.
Doprava:
Antonín Prachař (51)
Odbornost získal na Vysoké škole dopravy a spojů v Žilině. Firmu Omega servis zaměřenou na mezinárodní dopravu a zasilatelství, v níž v současnosti vlastní pětinový podíl, založil v roce 1991. Angažoval se rovněž ve sdružení Česmad Bohemia či jako poradce sněmovního podvýboru pro dopravu. S podílem ve firmě se chce v průběhu letoška vypořádat, neuvedl však podrobnosti. Člen hnutí ANO.
Za KDU-ČSL
Vicepremiér pro vědu, výzkum a inovace:
Pavel Bělobrádek (37)
Absolvoval veterinární lékařství a později politologii, právo a mezinárodní vztahy na CEVRO. Pracoval mj. jako veterinární inspektor. KDU-ČSL vede od listopadu 2010. V loňském roce se mu stranu podařilo po třech letech vrátit do sněmovny.
Zemědělství:
Marian Jurečka (32)
Vystudoval rostlinolékařství na Mendelově univerzitě v Brně. Od roku 2002 se živil jako soukromý zemědělec na rodinném statku v Rokytnici na Přerovsku. Od prosince 2011 je prvním místopředsedou KDU-ČSL a od loňska také poslancem.
Kultura:
Daniel Herman (50)
Vystudoval teologii, v roce 1989 byl vysvěcen na kněze, působil jako sekretář kardinála Miloslava Vlka a mluvčí České biskupské konference, v roce 2007 ale požádal o laicizaci. V letech 2010–2013 byl ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů, loni byl za lidovce zvolen do Poslanecké sněmovny.