Zpravodajství
6.1.2014 - V třídění je náš okres úspěšný. Poplatek za odpad ale neklesá
Zdroj: Frýdecko-místecký a Třinecký deník
Ročník a číslo: 4
Strana: 1
Autor: Lukáš Morys
V Třinci platí lidé stále pět set korun za rok, ve Frýdlantě nad Ostravicí o dvě stokoruny více. Třídit se daří i v malých obcích.
Region – Třídíte odpad? Třiďte dál, pomůžete tím přírodě, sobě i nám. Zatím ale nepočítejte s tím, že bychom vám snížili poplatek. Takový vzkaz vysílají města a obce v regionu svým obyvatelům. Papíry a krabice do modrých nádob, PET lahve do žlutých kontejnerů – pro obyvatele frýdeckomísteckého okresu běžná praxe. Co se separace odpadu týče, lidé z regionu se řadí k nejsvědomitějším v kraji. Jenže zatímco se například v Bohumíně rozhodli odměnit své obyvatele za poctivé třídění zlevněným poplatkem za odvoz odpadu, lidé z FrýdeckoMístecka ani Třinecka letos neušetří. "Dvě třetiny obyvatel kraje odpady třídí. Není to jen díky osvětovým kampaním, ale opravdu velký vliv má pravidelné navyšování počtu separačních nádob v obcích i městech. Leckde jde o dvojnásobek počtu oproti roku 2012," uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro oblast životního prostředí Daniel Havlík.
V třídění se lepšíme
Množství vytříděného odpadu v regionu se i díky novým kontejnerům každoročně zvyšuje, na výši poplatku za svoz odpadu se to ale neprojevuje. Například v Třinci se sazba drží na pětistovce za osobu a kalendářní rok. Sběr netříděného komunálního odpadu stojí město ročně zhruba třicet milionů korun, na svoz tak musí doplácet z rozpočtu. Ačkoli více odpadu ve srovnání měst Moravskoslezského kraje nad čtyři tisíce obyvatel loni průměrně vytřídili pouze v Hradci nad Moravicí, stále to nestačí. Stejnou částku za svoz odpadu jako loni zaplatí také lidé ve FrýdkuMístku, konkrétně 492 korun. Senioři nad sedmdesát let si musí připravit 252 korun. Výrazně hlouběji sahají do peněženky lidé ve Frýdlantě nad Ostravicí – už v loňském roce platili obyvatelé města za odpady sedm set korun a nejinak tomu bude i letos.
Výši poplatku nezměnili ani zastupitelé v Brušperku. Lidé tam po zaplacení poplatku 398 korun na osobu a rok obdrží také plastové pytle pro separaci plastů. I malé obce nabádají své obyvatele k poctivému třídění. Důvodem je nejen ekologie, ale i finanční prospěch. Například Lhotka nedaleko Frýdlantu nad Ostravicí nedávno obdržela za přístup svých obyvatel k separaci odpadů padesátitisícovou odměnu. Obec totiž zvítězila v soutěži O keramickou popelnici 2013 za nejvyšší množství vytříděného odpadu na osobu a rok v našem kraji mezi obcemi do čtyř tisíc obyvatel. V soutěži se v elitní desítce umístilo hned pět obcí z FrýdeckaMístecka, ačkoli se v žebříčku objevila početná konkurence 257 obcí.