Zpravodajství
14.1.2014 - Nejvíce prachu je v Českém Těšíně
Zdroj: Karvinsko
Ročník a číslo: 2
Strana: 2
Autor: toj
Citovaný: Lucie balcarová (mluvčí Bohumína)
Český těšín, Bohumín – Česká část Těšína (a nepochybně i ta polská), Bohumín, ale také Havířov. V těchto městech okresu loni zaznamenali nejvíce tzv. prašných dní, kdy množství prachových částic ve vzduchu překročilo povolený limit 50 mikrogramů na metr krychlový.
Přestože zákon povoluje maximálně 35 tzv. prašných dní, ve výše jmenovaných městech takových prachových nadlimitních dnů zaznamenali 98. O moc lépe na tom nebyli ale ani jinde na Karvinsku – Karviná měla 95 a Orlová 94 extrémně prašných dní. Extrémně špatné byly první tři měsíce loňského roku. Do poloviny března vyčerpali limit povolených špinavých dní v Bohumíně, Orlové i Havířově. Naopak konec roku byl v pohodě. Bohumín se nakonec v celoročním měření umístil se 63 dny na 17. místě, ovšem je díky tomu, že od počátku dubna měl mimo provoz měřicí stanici. Jinak by bezesporu atakoval přední příčky tabulky. "Řídíme se teď měřicí stanicí ve Věřňovicích, které jsou od centra Bohumína vzdálené asi šest kilometrů," řekla mluvčí Bohumína Lucie Balcarová s tím, že všude v okolí města bude situace obdobná.
Rekordní Bohumín
Věřňovice mají stabilně nejvyšší naměřené hodnoty prachu v regionu. Bohumín zase za loňský rok drží absolutní prvenství. Na jaře tam naměřili víc než 270 mikrogramů prachových částic na metr krychlový. Podle mluvčí Českého Těšína Doroty Havlíkové má největší podíl na znečištění ovzduší pevnými látkami v Českém Těšíně okolní těžký průmysl a doprava. "Město je zatíženo především prachem, jiné znečišťující látky u nás tak velkým problémem nejsou," dodala. Významným zdrojem znečištění, ovšem nejen na Českotěšínsku, ale všude v regionu, jsou malé emisní zdroje, tzn. domkaři. A to přesto, že většina objektů i bytových domů ve městě je vytápěna centrálně plynem a také většina domkařů v minulosti přešla díky investicím do rozvodů plynu na tento zdroj vytápění. Starostové zdejších měst i politici volají po změně legislativy. Podle nich je třeba umožnit městským úředníkům kontroly v soukromých domech, což dnes nelze. Na podporu zlepšení stavu ovzduší vznikla řada iniciativ. Například loni v listopadu spustilo ostravské neziskové sdružení mobilní aplikaci Čistý komín (www.cistykomin.cz), které eviduje domkaře, kteří netopí ekologicky a záběry jejich komínů i s lokalizací mohou lidé jednoduše umisťovat na internet.