Zpravodajství
27.1.2014 - Do zdravotnictví se musí vrátit peníze
Zdroj: Metro
Ročník a číslo: 18
Strana: 8
Autor: Robert Oppelt
Ve středu jmenuje prezident vládu, novým ministrem zdravotnictví v ní bude Svatopluk Němeček. O svých plánech hovořil s deníkem Metro.
- Jaké jsou podle vás největší problémy českého zdravotnictví a jak je hodláte řešit?
Na nejzávažnější z nich upozorňuji již delší dobu. Do veřejného zdravotnictví se musí vrátit peníze, které byly použity jinde. Prvotním úkolem bude tedy zdravotnictví finančně stabilizovat. Což vyžaduje součinnost v rámci vlády jako celku. Jako příklad zbytečného, ale řešitelného problému vnímám nedostatek některých léků vinou jejich přeprodeje do zahraničí. Přitom současné zákony řešení umožňují, stačí je začít používat.
- Chcete zrušit poplatky v nemocnicích, jak hodláte tenhle výpadek nahradit?
Chybějící peníze nahradí zvýšení příspěvku za státní pojištěnce a úspory v lékové politice. Peníze, které stát ze zdravotnictví vzal, bude muset do něj vrátit. Ve srovnání s ostatními zeměmi EU dáváme na zdravotní péči výrazně méně peněz, to se musí změnit, pokud chceme zachovat jeho kvalitu a dostupnost lidem.
- Plánujete zrušit i ostatní poplatky? U praktika, specialisty, za recept? Kde chcete hledat další finance pro zdravotnictví?
Koalice se dohodla, že zruší všechny poplatky s výjimkou poplatku za pohotovostní péči.
- Chystáte i nějaké změny u zdravotních pojišťoven?
Co nejdříve chci provést důkladný audit smluvních vztahů mezi pojišťovnami a zdravotnickými zařízeními. Stran největší pojišťovny VZP budu trvat na dostatečné kompetenci každého člena správní rady, vedení pojišťovny zdravotnictví rozumět musí. Nucené překotné snižování počtu pojišťoven nebo jiné radikální zásahy nebudou na pořadu dne.
- V USA se legalizuje konopí, změní se nějak legislativa kolem měkkých drog i u nás?
Protidrogová politika by měla být záležitostí širší shody ve společnosti. Zajímají mě názory odborníků i příklady ze zahraničí. Aktuálně neplánuji žádné změny s výjimkou léčebného konopí jako doplňkové léčby některých nemocí, na zbytečné průtahy při jeho zpřístupnění i pro české pacienty jsem už několikrát upozorňoval.
- Před volbami jste slíbil řešit i problémy se znečištěným ovzduším.
Slíbil jsem to po volbách v Moravskoslezském kraji a stojím si za tím. Vláda by měla mít program, který povede i ke zlepšení ovzduší, což považuji za důležité pro celkové zdraví všeho obyvatelstva.
- Jak to bude s nadstandardy?
Nadstandardy nejsou téma. Jako problematické je označil Ústavní soud, morální aspekt je hodně diskutabilní a do zdravotnictví přinesly zanedbatelné peníze.
- Na podzim jste mluvil o krizi nemocnic, jak jim chcete pomoct?
Chybné nastavení financování zdravotní péče dospělo do neúnosné fáze, některé nemocnice musely kvůli nedostatku peněz začít odkládat nákladově náročné operace a pozdržovat platby dodavatelům. Odtud už je jen malý krok k fatální redukci péče nebo přechodu lékařů k dobrovolnické práci bez nároku na mzdu. Prvním krokem k řešení je vyvážená úhradová vyhláška, nelze vzít nemocnicím peníze s tím, že si musí poradit, jak umí. Je třeba si sednout se všemi, kteří ve zdravotnictví rozhodují o spokojenosti pacientů, a najít rozumná řešení.
---
Svatopluk Němeček
Do ministerského křesla zamíří z pozice ředitele Fakultní nemocnice Ostrava.
- Narodil se v roce 1972 v Bohumíně, vystudoval všeobecné lékařství na Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci.
- Od roku 1996 pracoval na interním oddělení bohumínské městské nemocnice, kterou pak od roku 2002 řídil. V roce 2005 se stal ředitelem Fakultní nemocnice Ostrava.
- Do politiky vstoupil na počátku 90. let, kdy byl zvolen do zastupitelstva Bohumína. Ve volebním období 2006 až 2010 navíc působil jako radní města. V roce 2012 se stal krajským zastupitelem a loni v dubnu stínovým ministrem zdravotnictví.
- Svatopluk Němeček je ženatý. Za manželku si vzal popáleninovou chiruržku Zdenku Crkvenjaš, která je známá mimo jiné tím, že operovala Natálku Kudrikovou po žhářském útoku ve Vítkově.