Zpravodajství
8.2.2014 - TGM na Těšínsku: Byl jsem tu mockrát
Zdroj: Karvinský deník
Ročník a číslo: 33
Strana: 3
Autor: redakce
Milí čtenáři,
kdo z nás občas nezavzpomíná na dobu a věci, které používal před deseti, dvaceti nebo i více lety?Aže se svět kolem nás v posledních letech zejména díky moderním technologiím rychle mění. Dovedete si představit, co by asi na internet, chytré, mobilní telefony nebo dálkové ovládání čekoholi říkaly naše prababičky? A přesto i ony používaly spoustu věcí jako my, jen pokud jde třeba o uchovávání informací, musely si vystačit s papírem a něčím na psaní. Ve spolupráci s Muzeem Těšínska jsme pro vás připravili seriál o zajímavostech ze života našich předků. Podíváme se na to, co jim zpestřovalo běžný den, co jim pomáhalo při práci či co třeba hospodyňky používaly v domácnosti. Příjemné čtení!
Český Těšín – Téměř na den přesně deset let po rozdělení Těšína na polskou a českou část navštívil v sobotu 5. a v neděli 6. července 1930 prezident Tomáš Garrigue Masaryk české Těšínsko. Návštěvu zahájil příjezdem na nádraží do FrýdkuMístku. Přijal pozvání barona Jana Beese a přenocoval na zámku v Hnojníku. Druhý den odjel do Třince, navštívil železárny a přes Nebory, Ropici a Svibici dorazil do Českého Těšína. Ten Masarykovi vděčí za prudký rozvoj, který tu po roce 1920 nastal. Také on se totiž zasloužil o poskytnutí státních dotací ve výši 15 milionů korun,které tu po roce1922 dovolily vybudovat nutné instituce a infrastrukturu. Prezident v černém oděvu a typickém širáku vjel do tehdy okresního města nekrytým automobilem Grand Praga Jablunkovskou ulicí. Pokračoval Viaduktovou, Nádražní a dnešní Čapkovou ulicí k radnici. Ulice i náměstí byly přeplněny, obsazeno každé okno. Prezidenta vítal špalír hraničářského praporu, zazněla hymna. Masaryk vystoupil na vyzdobenou zastřešenou tribunu, nad níž vlály československé vlajky.
Ta se nalézala u, tehdy ještě uprostřed náměstí stojícího, venkovského domku Johanny Tetlové. Prezident usedl do vyřezávané židle s područkami, jejíž opěradlo zdobil znak Českého Těšína. "Tuto židli potaženou kůží získalo Muzeum Těšínska do svých sbírek v roce 1973 od českotěšínského Městského národního výboru. Tehdy už na ní znak města chyběl. Předpokládáme, že byla původním vybavením radnice od roku 1929," uvádí kurátorka Muzea Těšínska Ilona Pavelková. Masaryk si v ní vyslechl projevy okresního hejtmana Gély a starosty města Koždoně. Následovalo uvítání představiteli místních dělníků, senátorů, poslanců, legionářů, kulturních a dalších spolků, dostal kytici růží. Poté promluvil on sám. Jeho řeč, v níž nechyběly pozdravy německému a polskému obyvatelstvu v příslušných jazycích, přenášely reproduktory. Mimo jiné zdůraznil své dřívější, neoficiální návštěvy. "Já tu byl jako student, jako profesor mockrát: nepozorovaně, nikdo mne tenkráte neviděl. … Mně šlo o to, pochopit tento kraj, oč se tu vlastně jedná. … Podle silbudumoci pro vás poctivě pracovat." Masaryk se pak krátce zastavil také ve Fryštátě a Karviné, v Orlové a Novém Bohumíně, kde region, opět vlakem, opustil.