Zpravodajství
14.2.2014 - Co udělají pro Moravskoslezský kraj noví ministři?
Zdroj: Karvinský deník
Ročník a číslo: 38
Strana: 4
Autor: Martina Koziolová
Na konci ledna byla prezidentem Milošem Zemanem jmenována nová vláda. A to po pětadevadesáti dnech od předčasných voleb v říjnu loňského roku. Kvůli tomu má kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) na kontě první rekord. Ještě žádný jiný kabinet nebyl jmenován tak dlouho po volbách. V týmu Bohuslava Sobotky je osm sociálních demokratů, šest členů hnutí ANO a tři lidovci. Nejdůležitější post ministra financí získal šéf ANO, majitel Agrofertu Andrej Babiš. A nejen toho se Deník zeptal, co udělá pro náš kraj.
Lubomír Zaorálek, ministr zahraničí (ČSSD)
Vizitka
Absolvoval brněnskou filozofickou fakultu, tři roky byl dramaturgem v ostravském studiu Československé televize. V listopadu 1989 spoluzakládal ostravské OF, později vstoupil do Občanského hnutí. Od ledna do června 1990 byl poslancem Federálního shromáždění. V letech 1990 až 1996 byl ostravským zastupitelem, učil na Ostravské univerzitě. Členem sněmovny se stal v roce 1996, v letech 2002 až 2006 zastával funkci jejího předsedy,od roku 2006 do srpna 2013 byl místopředsedou. Členem ČSSD se stal v roce 1994, vedl moravskoslezskou organizaci strany, od března 2009 je místopředsedou ČSSD. Byl stínovým ministrem zahraničía zastává nehonorovanou funkci ve správní radě Ostravské univerzity.
1. Zvykl jste si už na své ministerské křeslo?
Mým úkolem je hájit zájmy České republiky a jejích občanů v zahraničí, a to se sezením v ministerské pracovně Černínského paláce dohromady příliš nejde. Já chci vykonávat aktivní zahraniční politiku, ke které patří bohaté kontakty s našimi spojenci a partnery v zahraničí a zpětně rozhovory s domácími partnery.
2. Co bylo to první, co jste jako nový ministr zahraničí udělal?
Jako jednu ze svých hlavních priorit vnímám posílení naší pozice v Evropské unii. Česká republika musí být v hlavním proudu evropské integrace. Proto jsem rád, že má první zahraniční cesta vedla na pondělní zasedání Rady pro zahraniční věci Evropské unie do Bruselu. Rada se věnovala aktuálnímu dění na Ukrajině a také v dalších zemích Východního partnerství, které směřují k podpisu asociační dohody s Evropskou unií.
3. Do kterého státu se vydáte na první oficiální návštěvu?
Naším tradičně nejbližším sousedem je Slovensko, s nímž nás pojí hluboké vazby, a proto má první bilaterální zahraniční cesta povede právě tam.
4. Co jako ministr zahraničí uděláte pro náš kraj?
Mou jednoznačnou prioritou jsou dobré vztahy právě s našimi bezprostředními sousedy a pro můj rodný Moravskoslezský kraj je nesmírně důležité, abychom měli dobré vztahy mimo jiné právě s Polskem. Chtěl bych rovněž přispět k vytvoření lepších podmínek pro fungování průmyslu v našem kraji a posílení aktivit, které pomáhají zvýšit zaměstnanost.
5. Jaký je váš názor na nepokoje v Ukrajině?
Ukrajina řeší velké dilema své identity. Je na Ukrajincích samotných a na nikom jiném, aby rozhodli o tom, jakým směrem se chtějí v budoucnu vydat. Tento proces nesmí provázet násilí a zprávy o mrtvých, zraněných a o barikádách v ulicích. Nemůžeme akceptovat, aby v našem bezprostředním sousedství, na hranicích Evropské unie, docházelo k drastickému porušování lidských práv.
Svatopluk Němeček, ministr zdravotnictví (ČSSD)
Vizitka
Narodil se 23. února 1972. Medicínu vystudoval na lékařské fakultě v Olomouci. Od roku 1996 pracoval na interním oddělení bohumínské městské nemocnice. Vroce 2002 se stal jejím ředitelem. Získal titul MBA. Vroce 2005 se stal ředitelem Fakultní nemocnice Ostrava. Do politiky vstoupil hned na začátku 90. let 20. století, když byl v komunálních volbách v roce 1994 zvolen jako člen Strany zelených do Zastupitelstva města Bohumína. V roce 1998 už kandidoval jako člen ČSSD, za kterou v letech 2006 až 2010 působil v Bohumíně jako radní, od roku 2012 je zastupitelem Moravskoslezského kraje, stínovým ministrem zdravotnictví je od dubna minulého roku.
1. Zvykl jste si už na své ministerské křeslo?
Abych pravdu řekl, ještě pořádně ne, první týden v úřadu začala jednání sněmovny, účast na nich je zajímavá a přínosná, ale práci ministra časově komplikuje. Teď trávím čas mezi sněmovnou, pracovnou a vládou, finišují přípravy programového prohlášení vlády. Ale nestěžuju si, věděl jsem, co mě čeká. Osobně vnímám atmosféru ministerstva jako příjemnou a lidé jsou tu vstřícní stejně jako v Ostravě.
2. Co bylo to první, co jste jako nový ministr zahraničí udělal?
Nejdříve jsem se představil svým spolupracovníkům, to je, řekl bych, základ. Samozřejmě jsem si vyhradil právo obměnit složení mého nejbližšího týmu tak, aby se mohl co nejrychleji pustit do práce. Teď je nejdůležitější připravit novelu,která umožní dostat do rozpočtů nemocnic dvě chybějící miliardy.
3. Co funkce ředitele Fakultní nemocnice Ostrava?
Zastávat funkci ministra zdravotnictví a ředitele FN Ostrava prostě nelze. I kdyby to šlo zvládnout časově, byl bych ve střetu zájmů. Přímým nadřízeným ředitele fakultní nemocnice je ministr, to bych byl sám sobě nadřízeným i podřízeným. Proto mě tam od 30. ledna nahradil náměstek David Feltl a až skončí moje mise na ministerstvu, rád bych se do naší "fakultky" zase vrátil.
4. Co jako ministr zdravotnictví uděláte pro náš kraj?
Ministr zdravotnictví musí být férový ke všem pacientům i nemocnicím, tedy v celé republice. Chci ale vnést stabilitu do nemocniční péče, to se samozřejmě dotkne i Moravskoslezského kraje. Situace, kdy byly nemocnice hnány na pokraj krachu, se už nebude opakovat. A jsou tu i lázně, na jejichž záchraně se už na ministerstvu začalo intenzivně pracovat. Rád bych dosáhl zlepšení ovzduší na Ostravsku. To sice neudělám sám, na vládní úrovni můžeme najít řešení bez dopadu pro průmysl, který je tady významným zaměstnavatelem, ale taky zátěží pro životní prostředí a zdraví lidí.
5. Myslíte si, že letošní úhradová vyhláška pokryje výpadek poplatků za pobyt v nemocnicích?
Nepokryje a ani nemůže, protože peníze chybí ve zdravotnickém systému. S úhradovou vyhláškou pro letošní rok se už nedá pohnout, změny budou až v té na rok 2015. Aktuální problémy je potřeba řešit operativně. Teď připravíme zvýšení plateb státu za státní pojištěnce, které přinesou přes zdravotní pojišťovny do nemocnic chybějící miliardy, to považuji za nejrozumnější řešení.