Zpravodajství
26.2.2014 - Anketa: Jak podpořit zaměstnanost
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Ročník a číslo: 48
Strana: 57
Autor: redakce
Citovaný: Věra Palková (náměstkyně hejtmana)
Osobnosti nabízejí svá řešení na otázku, co by se mělo stát, aby bylo v Moravskoslezském kraji více práce
Barbora Černá Dvořáková
ArcelorMittal
» Zaměřme se na několik pilířů
Kraj je jedním z nejvýznamnějších průmyslových regionů Evropy. Abychom si tuto výsadu podrželi a zlepšovali zaměstnanost, je nutné se soustředit na několik pilířů. Zaprvé nadále rozvíjet kvalitní technické vzdělávání, a to nejen vysokoškolské, ale zejména středoškolské. Díky tomu mohou firmy nabírat pracovníky s odbornou specializací a dobrou znalostí techniky. Zadruhé zbytečně nesvazovat podniky regulacemi přísnějšími než jsou běžné ve zbytku Evropy. Zatřetí je důležité zaměřit se na výrobky s vyšší přidanou hodnotou, které nám pomohou bojovat proti dovozu levného zboží z Číny. A musíme budovat pozitivní image našeho regionu.
Jan Světlík
generální ředitel Vítkovice Holding
» Nekazme si pověst
Držet se tradičního průmyslu a současně investovat do inovací a nových oborů. Vítkovice jdou cestou významných investic – například do rychlokování titanu a špičkových slitin. Ale pro investice a inovace musí být i podmínky, především ceny takových vstupů, jako jsou voda, elektřina, teplo. Kromě toho bychom si měli přestat sami kazit pověst.
Máme připravené průmyslové zóny, ale investory si sami odrazujeme.
Dagmar Košťalová
Miramare
» Státní podpora
Důležitá je role státu, který by měl podporou podniků a obecně zaměstnavatelů stimulovat vznik nových pracovních míst v kraji. Nemělo by docházet k tomu, že podniky zaměstnávající stovky lidí budou zavírány či přemisťovány do lokalit s příznivějšími podnikatelskými podmínkami. Naopak je důležité snažit se nalákat do našeho kraje nové, zejména zahraniční investory a poskytnout jim takové prostředí, aby se jim vyplatilo zde zůstat.
Petr Holica
Svaz průmyslu a dopravy
» Chybí provázanost
Měli bychom hledat příklady dobré praxe ze zahraničí, hledat investory, ale hlavně – tady v Moravskoslezském kraji bychom si konečně měli říct, čím přesně se v regionu chceme zabývat, a potom pro to vytvářet podmínky. Chybí provázanost mezi tím, co nabízejí školy, a tím, co požadují firmy. Byť se to mnohým lidem z oblasti školství nemusí líbit, mělo by to fungovat tak, že kraj by měl vydefinovat svou hospodářskou strukturu, říct, absolventy jakých oborů potřebuje, a od toho by se měla odvíjet struktura vzdělávání.
Ivo Vondrák
rektor VŠB-TU Ostrava
» Chce to nové nápady
Nezbytným předpokladem vytvoření nových pracovních míst je podpora podnikání a příchod nových investorů do našeho kraje. Z pohledu toho prvního vidím jako nezbytné vychovávat mladé lidi k tomu, aby se nebáli jít s novými nápady a se svou kůží na trh. Inovativní podnikání má zelenou a v našem regionu pro ně máme podporu v různých inkubátorech a vědecko-technologických parcích.
Milan Slamečka
Gascontrol
» Podpora vědy a výzkumu
Stát by měl podpořit investice a investory, nejen ty velké a zahraniční. Důraz by měl být kladen na smysluplnost projektů a jejich přínos, včetně vzniku nových pracovních míst. K tomu by bylo také potřeba minimalizovat problémy, které často provázejí nové stavby, především administrativní bariéry při povolování staveb, které už řadu investičních záměrů zhatily. Jako třetí věc bych uvedl podporu vědy a výzkumu.
Marta Nováková
majitelka společnosti U&Sluno
» Zjednodušte podnikání
Měla by vzniknout podpora podnikání. Není to záležitost regionální, ale celostátní. Současní i začínající podnikatelé jsou veškerými legislativními ustanoveními, kvůli nimž narůstá administrativa a vznikají další a další překážky, neuvěřitelně limitováni. Jakékoli zahájení podnikání je v Česku velmi komplikované. Ideálně nejsou nastavené ani podpory nezaměstnaných. Je tu pořád obrovský tlak, aby firmy zaměstnávaly lidi, kteří jsou jednak opravdu velmi obtížně zaměstnatelní, anebo ani nechtějí být zaměstnáni. Podpory směřují k tomu, aby se tito lidé zaměstnali. Jenže někoho, kdo nechce pracovat a vyhovuje mu, že je na dlouhodobé podpoře a bere další dávky, do práce nepřinutíte.
Věra Palková
náměstkyně hejtmana
» Příchod investorů
Pro udržení stávající zaměstnanosti a vznik nových pracovních míst je důležité decentralizovat výkon správy a umístit v kraji státní instituce, čímž by se posílila samostatnost i sebevědomí regionu. Jako zásadní pro vytváření dlouhodobě udržitelných nových pracovních míst vidím také příchod investorů. Zaměstnanost chceme udržet a zvýšit také podporou podnikání místních lidí. Kraj dotuje vznikající inovativní malé a střední podniky, pro které jsme zřídili fond mikropůjček. Zaměstnavatelé v kraji neustále volají po technicky vzdělaných lidech a kvalifikovaných řemeslnících. Kraj proto nemálo investuje do rozvoje technického školství a podporuje rozvoj zájmu mladých o techniku.
Marcel Rys
společnost Den Braven
» Cestou jsou rekvalifikace
Nezaměstnaní by měli být motivováni ke zvyšování své kvalifikace. Často se stává, že se k přijímacímu řízení přihlásí řada lidí, my ale vybereme stěží jednoho. Mám známé, kteří působí v oblasti kovoobrábění, a mají problém najít obráběče kovů. Pokud je někdo horník, tak neumí dělat se soustruhem, ale třeba po ročním rekvalifikačním kurzu by se dal uplatnit i jako obráběč kovů. Kdysi ty kurzy organizovaly úřady práce ve spolupráci s ministerstvem práce a sociálních věcí. Nezaměstnanému dali podporu, ale také mu řekli, že pokud si neudělá kurz, nesežene práci. Úřady by měly spolupracovat s firmami, kde by si lidi vyškolili a poté třeba i zaměstnali.