Zpravodajství
5.3.2014 - České firmy věří, že jim politika byznys s Rusy nepřekazí
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Ročník a číslo: 54
Strana: 7
Autor: Jitka Vlková, Pavel P. Novotný
Navzdory končící zimě by kvůli Rusku mohlo začít přituhovat – pro podnikatele z Evropské unie včetně českých firem. Ty zatím věří, že politika jejich byznys nezasáhne. Český premiér Bohuslav Sobotka pálit obchodní mosty nechce.
V Rusku rozpůjčoval 8,5 miliardy eur a jako podnikatel z EU, která odsuzuje ruské kroky na Krymu, by teď mohl v zemi upadnout v politickou nemilost. Byznys PPF Petra Kellnera a dalších českých podnikatelů mohou ovlivnit případné sankce EU vůči Rusku. Avšak podnikatelé doufají, že politika jejich byznys mine, k ekonomickým sankcím vůči Rusku se totiž i politici stavějí zdrženlivě. Skupina PPF je největším českým obchodníkem v Rusku. V zemi operuje její poskytovatel spotřebitelských půjček Home Credit, maloobchodní řetězec s elektronikou Eldorado, také vlastní podíl v těžaři stříbra a výrobci zlata Polymetalu a realitní byznys. Podle výroční zprávy z roku 2012 měla PPF v Rusku úvěrovou angažovanost 8,46 miliardy eur, což představuje 57 procent z celého jejího úvěrového portfolia. "Omlouváme se, ale politické události nekomentujeme," odpověděl mluvčí skupiny PPF Radek Stavěl na dotazy ohledně možného obchodního dopadu současného napětí EU–Rusko. Investiční skupina KKCG, která mimo jiné provozuje na Moravě společný podnik s ruským Gazpromem, doufá, že se jí současná politika nedotkne. "Skupina KKCG realizuje v Ruské federaci investice, kterých se aktuální politická situace nedotýká. V současné době neuvažujeme o jakýchkoliv změnách naší dlouhodobé investiční strategie v rámci tohoto teritoria," říká mluvčí KKCG Dan Plovajko.
Podnikatelé věří, že obě strany zůstanou byznysově rozumné a nebudou jim do podnikání zasahovat například uzavíráním hranic, cly či komplikacemi s udělováním víz. Jan Světlík, šéf a spolumajitel Vítkovice Machinery Group, včera shodou okolností přijal v Ostravě návštěvu z Ruska. "Byznys pokračuje," odpověděla na dotaz o případných přípravách na potíže mluvčí firmy Eva Kijonková. Rusko se na vývozu skupiny podílí asi čtyřmi procenty, jde o technologie jaderných elektráren či stroje pro zpracovatelské kombináty. Stále ještě polostátní České aerolinie jsou zdrženlivé. "Situaci pozorně sledujeme a stejně jako řada dalších obchodních společností si přejeme co nejrychlejší uklidnění situace v oblasti," říká tiskový mluvčí ČSA Daniel Šabík. Více by nejen českým byznysmenům mohla napovědět čtvrteční schůzka hlav států a vlád v Bruselu, kde se politici poradí nad postojem k Rusku. Česko bude zastupovat Bohuslav Sobotka. Tlak českých podnikatelů na svou vládu zatím necítí. "Je ale možné a docela logické, že se firmy v tomto směru ozvou," říká premiér.
Podle něj není možné spálit všechny mosty a kvůli současné krizi zrušit veškeré obchodní vztahy s Ruskem. "To by byl velmi neprozřetelný krok a domnívám se, že také nikdo od nás takovýto krok neočekává," uvedl Sobotka v pondělí na tiskové konferenci v Bohumíně. Zatím se však státy nedokázaly na obchodních sankcích dohodnout a zřejmě se to ani nepodaří. "Nevěřím, že by ekonomické nátlakové akce Rusko k čemukoliv přiměly," říká František Masopust, šéf Komory pro hospodářské styky se SNS. Nejde ale jen o možné trable českých firem v Rusku. V základech se mohou otřást také společné evropskoruské projekty, třeba ambiciózní hokejová KHL. Ta se v posledních letech prorůstala stále víc do dalších evropských zemí. "Je to šok v rámci těchto dnes už tak otevřených vztahů. A v této situaci řešit, jestli se na ruské týmy bude pískat, to není podstatné. Hraje se o daleko více," myslí si Petr Bříza, člen představenstva rusko-české skupiny Sportovní holding Praha. Té patří kromě pražské hokejové Sparty i jediný český zástupce v KHL HC Lev.