Zpravodajství
21.3.2014 - Nový trend: Pohřeb je drahý, ať se postará obec. A obce platí
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Ročník a číslo: 68
Strana: 2
Autor: Ivana Lesková
Ekonomická krize a vysoká nezaměstnanost v kraji postihuje nejen živé, ale i mrtvé. Přibývá nebožtíků, kterým jejich příbuzní odmítají vypravit pohřeb, protože na to nemají peníze.
ČELADNÁ - Zatímco Bohumín a Rychvald přispívají seniorům na taxík a Stonava podporuje chov ovcí, Čeladná se rozhodla přispívat na pohřby. Není první v kraji, ale dává nejvíc. Od března vyplácí pět tisíc korun pozůstalým, aby mohli vypravit pohřeb s obřadem. Nejnižší ceny pohřbů bez obřadu se totiž pohybují kolem devíti až deseti tisíc korun, s obřadem jsou o pět tisíc dražší. "Důstojné rozloučení se zemřelými je tradice, která k lidskému životu patří," zdůvodňuje rozhodnutí radních starosta Čeladné Pavol Lukša. Předpokládá, že obec ročně vyplatí pohřebné do výše 150 tisíc korun a pomůže tak zvrátit trend zvyšujícího se počtu pohřbů bez obřadu. To, že zájem o obřady klesá, potvrzuje ředitel ostravského krematoria Pavel Lacina. "Před devíti lety jsme měli v naší obřadní síni až 90 obřadů měsíčně, dnes jen kolem padesáti, přitom počty kremací mírně rostou," říká.
Rozhodnutí Čeladné vítá Karel Reček, který už 30 let provozuje pohřební službu ve Frenštátě pod Radhoštěm a současně spravuje tamní městský hřbitov. "Dřív měli senioři našetřeno na pohřeb a rodiny se staraly o hroby svých předků. Dnes přibývá neudržovaných hrobů, jen u nás jich je už 50. A prarodiče do poslední chvíle pomáhají penězi svým nezaměstnaným dětem i vnoučatům, vlastní smrt neřeší, nebo si často přejí pohřeb bez obřadu s ohledem na příbuzné," líčí Reček, který pohřbívá zemřelé právě na Čeladné a v okolních obcích. Přibývá sociálních pohřbů "Kdysi byl pohřeb bez obřadu výjimkou," vzpomíná Reček. Dnes vypravuje třicet pohřbů měsíčně, z toho asi šest bez obřadu. "Řada lidí si i tak musí půjčit, nebo se dohodneme na splátkách," líčí a dodává, že nejméně jeden pohřeb za dva měsíce hradí obec. Takzvaných sociálních pohřbů, které hradí obce a pak žádají peníze od státu, v posledních letech přibývá.
Citelně především v Ostravě. Například radnice Jihu se stará o zpopelnění průměrně 40 lidí ročně, za pohřeb bez obřadu platí kolem osmi tisíc korun. Je to o něco méně, než nabízejí pohřební služby jednotlivcům, a někteří lidé toho využívají. Nejdřív se k zemřelému nehlásí, ale po jeho zpopelnění na účet obce si urnu vyzvednou a částku zaplatí. Většinou ale pohřební služba po roce vysype popel z uren do společného hrobu. Radnice v Porubě zařizovala předloni 45 sociálních pohřbů, loni 49. "Předloni jsme za ně platili 325 tisíc, loni už 350 tisíc," říká mluvčí obvodu Martin Otipka. "Nejčastěji řešíme pohřby pacientů, kteří zemřou ve fakultní nemocnici a nemají příbuzné nebo jejich blízcí nemají na pohřeb," dodává mluvčí. Nejvíce sociálních pohřbů řeší Moravská Ostrava a Přívoz. "V roce 2011 jsme jich zajišťovali 60, předloni 81 a loni už 94," říká mluvčí obvodu Jana Pondělíčková.