27.3.2014 - Zatrhnou tipec sběračům?

Zdroj: Orlický deník
Ročník a číslo: 73
Strana: 1
Autor: dub, miš, ký

Některé obce už vydaly vyhlášku, která zakazuje výkup kovů od fyzických osob.

Orlickoústecko – Tři muži ze Svitavska na Orlickoústecku "udali" tři litinové poklopy od kanálů. Vyinkasovali za ně několik stovek. Ve Vysokém Mýtě nedávno přes noc zmizelo po celém městě osmnáct kusů železných roštů. Strážníci s policisty zadrželi třiačtyřicetiletého muže právě ve chvíli, kdy se chystal s kradenými věcmi do výkupny kovů. Jak se vyrovnat s neustálým rozkrádáním majetku měst a obcí? Některým starostům už došla trpělivost a vydali vyhlášku, která v jejich obci zakazuje výkup kovů od fyzických osob. Někteří ovšem takový krok považují za omezení svobody podnikání. "Teprve se tímto problémem začínáme zabývat. Víme ovšem, že některé obce už tuto vyhlášku přijaly. Musíme teď zjistit, jestli to skutečně funguje a jak to právně ošetřit," sdělil Deníku místopředseda Svazu měst a obcí (SMO) České republiky Oldřich Vlasák. Podle výkonné ředitelky SMO Jany Vildumetzové si ovšem obce v Pardubickém kraji příliš nepřejí,abyse šlo cestou závazné vyhlášky.

S tímto názorem se ztotožňuje i velitel vysokomýtských strážníků Jaromír Antl. Uvítal by spíš pravidelnější kontroly. Vysokomýtský starosta Miloslav Soušek připomíná, že v roce 2008 byl ze stolu smeten návrh zákona, podle kterého měly nepoctivým sběrnám hrozit sankce. "Když budou sběrny vykupovat poklopy od kanálů a měď, u níž je jasné, že je to vypálený kabel, tak se to prostě ztrácet bude. Rozhodně se s tím něco dělat musí, ale na to je potřeba sto jedna rukou v parlamentu," dodává. Strážníci v Mýtě provádějí namátkové kontroly u výkupen, ale jak říká Jaromír Antl, když není žalobce, není soudce. "Když vidíme, jak to někdo veze na kárce, můžeme prověřit, odkud to vzal, ale když nemáme poznatek, že to někomu chybí, je to špatné," potvrzuje velitel vysokomýtských strážníků. Pokud by sběrny nesměly vykupovat kov od fyzických osob, musel by být veškerý kovový odpad shromažďován na sběrných dvorech, odkud by se teprve dostal do výkupen. Z velkých českých měst k podobnému kroku přistoupil například Bohumín, ale podobný systém prý funguje i v zahraničí, třeba v Německu nebo Rakousku.

"Je nutné, aby se počet kontrol zvýšil. Obce by pak měly mít možnost při zjištění nedostatků odebrat provozovateli výkupny licenci," řekla Jana Vildumetzová. Objem kovů, které "do sběru" vozí fyzické osoby, není zanedbatelný, jak potvrzuje Vladimír Langr, majitel jedné z výkupen na Orlickoústectecku. "Podíl fyzických osob je určitě dost veliký, samozřejmě záleží na regionech. Ale podstatný bezesporu je," říká a dodává: "Osobně si neumím přestavit, že by lidé vozili takového objemy kovového odpadu do sběrných dvorů zadarmo. To zase budeme tento odpad nalézat podél silnic, v lesích a jinde. Když někdo například vyklízí starou stodolu, bude to chtít mít samozřejmě zaplacené. I dopravu a práci s tím spojenou." Majitel výkupny vidí ovšem možný problém i ve fungování sběrných dvorů. "Hrozí v nich korupční jednání, města a obce to budou někomu povolovat, někomu ne. Bude záležet, jestli někdo něco zaplatí, samozřejmě je to i o známých, někomu se vyhoví, někomu ne," podotýká. Svůj názor má i na výkup kradeného materiálu.

"Neznám v okolí nějakou sběrnu, kde by se mohly ´udat´ třeba kanály nebo něco, co evidentně pochází z krádeží. Je jasně dané, co se od fyzických osob může vykoupit a co se vykoupit nesmí. Pokud od někoho něco vezmeme, musíme mít jeho jméno, adresu, rodné číslo, číslo občanského průkazu, dokonce i hodinu a minutu, kdy přišel. To znamená, že je případně pro kriminálku lehce dohledatelný," přibližuje podrobně pravidla výkupu kovů s tím, že pokud takto důsledně postupují všechny sběrny, neměl být výkup kovového šrotu od fyzických osob problémem. "Vykoupit v dnešní době kradený materiál je strašně rizikové. I tak se do sběrny může dostat. Pokud někdo přiveze fůru něčeho a má v ní třeba i něco rozlámaného, co ukradl, což není vizuálně poznat. Ale ten člověk je následně dohledatelný." Poukázal také na riziko zvýšení kriminality u nepřizpůsobivých osob, které někdy veřejnost nazývá "sběrači". "Nepřizpůsobiví nikdy nesníží svou už tak nízkou úroveň a pokud nebudou moci odevzdat nějaký sběr a získat za něj peníze, naroste podle mého názoru násilná trestná činnost, protože budou peníze shánět jinak," prohlásil. Ty, co kradou uzávěry kanálů, pak Vladimír Langr rozhodně nešetří. "Tresty pro ně jsou nízké, přitom by se jejich jednání dalo označit málem jako pokus o vraždu. Tam by měla být daleko vyšší sazba, pak by si to rozmysleli," uzavřel.


Počet zhlédnutí: 1 926

Zpět

Moravskoslezský kraj
Těšínské Slezsko
Místní akční skupina bohumínsko

Úřední hodiny

Úřední hodiny pro veřejnost

Po: 7:30 - 12:00 a 13:00 - 17:00
St: 7:30 - 12:00 a 13:00 - 17:00

Podatelna a informační centrum

Po: 7:00 - 17:00
Út: 7:00 - 14:00
St: 7:00 - 17:00
Čt: 7:00 - 14:00
Pá: 7:00 - 13:00

Hlavní pokladna

Po: 7:30 - 12:00 a 13:00 - 17:00
Út: 8:00 - 11:30
St: 7:30 - 12:00 a 13:00 - 17:00
Čt: 8:00 - 11:30
Pá: 8:00 - 11:30

Budova A, číslo dveří A221 (2. NP)
596 092 274

Pokladna - odbor správy domů

Po: 7:30 - 12:00 a 13:00 - 17:00
Út: 8:00 - 11:00
St: 7:30 - 12:00 a 13:00 - 17:00
Čt: 8:00 - 11:00
Pá: 8:00 - 11:00

Budova B, číslo dveří B204 (2. NP)
596 092 261

13 °C