Zpravodajství
7.4.2014 - Babiš zdravotnictví vůbec nerozumí
Zdroj: Týden
Ročník a číslo: 15
Strana: 16
Autor: Petr Kolář, Pavel Cechl
Resort zdravotnictví se stal předmětem konfl iktu mezi premiérem Sobotkou a vicepremiérem Babišem. Ministr zdravotnictví SVATOPLUK NĚMEČEK minulý pátek v nebývale ostrém rozhovoru TÝDNU řekl, že je Babiš ve zdravotnictví "mimo mísu". Prý mu jde "hlavně o mocenské ovládnutí politického prostoru" a ČSSD mu má říct "odsud potud".
- Ve středu jsme vás viděli vstupovat do jedné z restaurací nedaleko ministerstva zdravotnictví. Krátce poté tam zamířila ministryně spravedlnosti za ANO Helena Válková. Šli jste probrat spekulace o výměně vašich resortů mezi ČSSD a ANO?
O tom jsme si popovídat nebyli. Byla to náhoda, protože ministerstvo spravedlnosti je tady kousek za rohem a ta restaurace je široko daleko jediná, kde dobře vaří. Oba jsme byli překvapeni, že jsme se tam potkali, nebylo to domluvené setkání. O těch spekulacích jsme se ani nebavili.
- Spekulace o vašem konci však sílí. Šéf ANO Andrej Babiš v pátek prohlásil, jak lituje, že při koaličním jednání neusiloval o zdravotnictví, a že vám osobně nevěří. Proč si myslíte, že po vás jde?
Vidím za tím to, že chci řídit ministerstvo samostatně. Nemyslím si, že je tu pan ministr financí od toho, aby určoval ministru zdravotnictví, jaké kroky v něm má dělat. A že cítí odpovědnost vůči vládě jako celku. Mým nadřízeným není ministr financí, ale premiér. Pan ministr financí mi už delší dobu posílá vzkazy, co bych měl či neměl dělat, ale já budu dělat to, co považuji za správné vůči resortu, zdravotníkům a pacientům.
- Myslíte, že má s vámi Andrej Babiš osobní problém?
Já s ním žádný osobní problém nikdy neměl a nemám. Možná je to proto, že je to jediný resort, kde se točí poměrně velké množství peněz a kde ty finance nepodléhají přímo ministerstvu financí. Možná si pan ministr financí myslí, že to je špatně a že by měl kontrolovat úplně všechny veřejné finance. Mediálních náznaků už byla spousta. Tu že bych měl odvolat šéfa Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), tu že bych tam měl dát někoho jiného, něco udělat či naopak neudělat. To je pořád dokola. Pokud se týká jiných věcí než personálních, je tu problém v tom, že on zdravotnictví prostě vůbec nerozumí. A věci, které vzkazuje, jsou hodně popletené a mimo mísu. Viz jeho vzkazy ohledně protonového centra. Pan Babiš vzkazoval, že máme vést správní spor. Kdyby se o den dřív na vládě zeptal, řekl bych mu, že správní spor samozřejmě VZP vede na neplatnost smlouvy, která byla uzavřena. Probíhá vyšetřování a na jeho základě se ministerstvo zdravotnictví připojí jako vedlejší účastník řízení o náhradu škody, pokud vznikla. Myslím, že pan ministr nemusel psát otevřené dopisy, když se mnou o den dříve seděl na vládě. Nehledě na to, že je to záležitost, kde bude s velkou pravděpodobností probíhat arbitráž. A musím říct, že tento postoj jednoho z ministrů poměrně silně poškozuje vstupní pozici České republiky. Nehledě na to, že když veřejně žádá všechny záležitosti týkající se právních záležitostí vedení sporu, tak chce, aby VZP odhalovala svoji procesní strategii.
- Andrej Babiš doslova prohlásil, že "pan Němeček má nějakou historii a zatím to nevypadá, že by to (financování resortu, pozn. red.) chtěl rozkrývat". Onou "historií" má zjevně na mysli nákup gama nože CyberKnife, který jste za dvojnásobnou cenu pořídil coby ředitel Fakultní nemocnice Ostrava. Ta cena přece dvojnásobná byla, nebo ne?
Také jsem to slyšel. Ale budu vycházet ze dvou věcí. Zaprvé lidem, kteří tu věc připravovali, prostě věřím a nikdy se mi nestalo, že bych měl důvod jim nedůvěřovat. Zadruhé někteří autoři, kteří se tím zabývali, tvrdili, že je cena dvojnásobně vyšší než ve Spojených státech. To je asi pravda, protože tam sídlí výrobce, je tam dvě stě aplikací tohoto přístroje. A ve Spojených státech je zkrátka levnější úplně všechno. Protože u nás ten přístroj nebyl, porovnávali jsme cenu se standardními lineárními urychlovači, které jsou o dvě třídy níž než tento přístroj. A ty běžně dosahují sto- až stodvacetimilionové ceny. Takže cena 190 milionů bez DPH nám přišla adekvátní. Za další se nám do kupní ceny podařilo dát i věci, které se běžně platí z provozu. Například, že po celou dobu životnosti bude veškerý nesmírně důležitý upgrade přístroje zdarma. Takže si myslím, že ten nákup byl v pořádku. Když si vezmeme výsledky, které má, tak především zdravotním pojišťovnám ušetřil asi 80 milionů korun, protože provoz je levnější než u běžných lineárů. Navíc ten přístroj teď dostal ocenění za největší počet pacientů na světě, kteří jsou na tomto přístroji léčeni. Ale možná, že když někteří politici používají srovnávání do minulosti, neměli by zapomínat na svoji minulost.
- Koho a co přesně máte na mysli?
Tak, povídají se různé věci.
- Jaké?
O tom, že minulost jiných politiků není úplně bez poskvrny, a podobně.
- O kom mluvíte? O Bohuslavu Sobotkovi a aktuální kauze OKD?
O Bohuslavu Sobotkovi nemluvím. Tomu se dostatečně věnují noviny našeho koaličního partnera.
- Takže mluvíte o Andreji Babišovi? Proč neřeknete, co přesně máte na mysli?
Nechci to konkretizovat, protože neznám přesné detaily. Ale dočítám se o různých lidech různé věci. Víc k tomu raději nebudu dodávat.
- Spor sociální demokracie, respektive váš a premiérův, s vicepremiérem Babišem se vyhrotil okolo snahy vykompenzovat nemocnicím dvoumiliardový výpadek v příjmech navýšením plateb za státní pojištěnce. Když jste se Sobotkou tento plán oznámili, Babiš byl ostře proti. Pak s tím na vládě souhlasil. Po týdnu už zase celou dohodu smetl. Co se stalo?
To se ptám také. Já o ničem nevím. Jsem zvyklý, že když se na něčem domluvím a podám na to ruku, tak to platí. Tady jsem zjistil, že tomu tak není. Protože před čtrnácti dny jsem přišel na vládu s větším počtem opatření ke stabilizaci zdravotnictví. Nakonec jsme s panem ministrem financí udělali kompromis a zůstalo tam i navýšení plateb za státní pojištěnce. On pro to ve vládě zvedl ruku. Mně pak vláda uložila, abych předložil pouze legislativní řešení. To jsme udělali a já se po dalším jednání vlády dozvěděl, že pan ministr financí opět nesouhlasí, aby se navyšovaly platby za státní pojištěnce. Ono je to těžké, když slovo neplatí ani týden.
- Jak to na vládě vypadalo? To vám Babiš řekl: "Prepáčte, rozmyslel som si to a teraz už to zase neplatí"?
Tuto změnu nečekal ani pan premiér, protože musel před polednem odjet na summit Evropská unie – Afrika. V osm hodin bylo jednání předsednictva kabinetu, od devíti zasedala vláda. Asi před jedenáctou hodinou přišel na řadu tento bod. A pan premiér oznámil, že to budeme muset přerušit, protože s tím pan ministr financí na předsednictvu vlády vyslovil zásadní nesouhlas. Pak už pan premiér odjel a víc jsme to neřešili. Žádné konkrétní výhrady jsme se tedy nedozvěděli.
- Máte nějaký záložní plán, jak nemocnicím peníze ze zrušených poplatků kompenzovat, pokud zvýšení plateb za státní pojištěnce opravdu spadne ze stolu?
Nemám žádné záložní plány. Na rovinu pacientům a zdravotníkům říkám, že to začne ohrožovat nemocnice.
- Na druhé straně je vyřešení problému prostým navýšením výdajů státu bez snahy ušetřit v resortu opravdu poněkud socialistické. Nemá v těchto výhradách Babiš pravdu?
To si měl uvědomit, než podepisoval koaliční dohodu. V té je jasně řečeno, že budou zrušeny poplatky a nahrazeny platbou za státní pojištěnce. Tu hnutí ANO i jeho pan předseda Babiš podepsali, stalo se to i součástí programového prohlášení vlády. Takže myslím, že podobné výhrady je třeba říct předtím, než se takový závazek podepíše. Já na to mám jiný názor – myslím, že když politická reprezentace rozhodla, že poplatky nebudou a poskytovatelům péče tím uměle snížila příjmy, je férové, aby jim to kompenzovala. Samozřejmě, že co pan ministr financí říká o nutnosti větší transparentnosti a šetření, s tím souhlasím. Děláme celou řadu opatření, která také vyplývají z koaliční dohody. VZP třeba tento týden začala zveřejňovat smlouvy se zdravotnickými zařízeními i s dodatky. Příští týden začne zasedat tzv. přístrojová komise, která bude posuzovat rozmisťování nákladné techniky do nemocnic. Takže my těch kroků už teď děláme poměrně hodně a musím říct, že poměrně rychle. Neuplynulo ještě ani sto dní, co jsem ve funkci, a velkou část věcí jsme buď už zahájili, nebo je zrealizována. Myslím, že málokteré ministerstvo v tomto koná tak rychle.
- Zmínil jste koaliční vyjednávání. Babiš už uvedl, jak lituje, že se ke zrušení poplatků nechal přemluvit. Nebyla to z dnešního pohledu skutečně chyba?
Je třeba dodat, že to bylo hnutí ANO, které v podstatě rozhodlo, že nezůstane ani šedesátikorunový poplatek po dobu třiceti dnů. Protože to byl výstup z odborné zdravotnické vyjednávací skupiny. Později jsem se dozvěděl, že na centrální úrovni hlavních vyjednávačů ANO řeklo, že souhlasí, ale nebudou to platit důchodci. V tom případě by to opatření úplně pozbylo smyslu.
- Uprostřed debaty o navyšování plateb za státní pojištěnce Babiš přišel s tím, že požaduje odvolání šéfa VZP Zdeňka Kabátka s tím, že to je člověk dosazený dlouholetou šedou eminencí českého zdravotnictví, exposlancem ODS Markem Šnajdrem. Vy za Kabátkem stojíte. Proč?
Jsem zvyklý posuzovat lidi podle toho, jak pracují a jak se osvědčili v tom, co dělají. Nerad bych kádroval, jestli byl někdo za tu či onu stranu. Pro mě je podstatné, jak se ti lidé chovají teď. Samozřejmě nevylučuji, že tam pan Kabátek nebude trvale, když VZP nebude fungovat, jak má. Ale bude to rozhodnutí moje a rozhodnutí správní rady VZP. Myslím, že je na každém resortním ministrovi, aby měl odpovědnost za svůj resort a i personálně rozhodoval tak, jak to cítí a jak tomu rozumí.
- Má ve VZP stále vliv Marek Šnajdr nebo opoziční smlouva ČSSD a ODS, jak argumentuje Babiš?
Jsem přesvědčen, že nikoli. Na nic takového jsem nenarazil. I ze správní rady mám od jejího šéfa pana Běhounka za poslední dobu velmi příznivé informace. VZP je podle výsledků hospodaření po čtvrt roce v černých číslech, což tady několik let nebylo. Ne sice nějak výrazně, ale v černých. A je dnes největší spokojenost poskytovatelů s přístupem VZP, která dodržuje úhradovou vyhlášku, chová se slušně, s poskytovateli komunikuje a začala zveřejňovat smlouvy. Takže si v tomto okamžiku myslím, že se VZP chová, jak má. Až kdybych narazil na jakýkoli průšvih pana Kabátka, který udělal jako ředitel VZP, nebudu váhat. Ale není to proto, že dostanu vzkaz od toho či onoho politika.
- Nejeví se vám problematické třeba zvolení poslance ODS Petra Zimermanna do správní rady VZP? Zimmermann je ve střetu zájmů, protože podniká ve zdravotnictví. Není právě to reliktem opoziční smlouvy?
Ve správní radě je 30 členů, z nichž 20 volí Poslanecká sněmovna a 10 jmenuje vláda. Pan Zimmermann byl zvolen sněmovnou. Je třeba říct, že při volbě dostal i 38 hlasů od poslanců hnutí ANO. Takže je možná škoda, že se ta diskuse nevedla na půdě sněmovny. Já si myslím, že je opravdu špatné, že jsou tam lidé, kteří podnikají ve zdravotnictví nebo vlastní nemocnice, jako je pan Zimmermann. On v tom však není sám. Pokud jsem dostal informace, tak i někteří další členové správní či dozorčí rady mají tento konfl ikt zájmů. Je jich tam asi sedm nebo osm, což je špatně. Včetně zástupců hnutí ANO. Zrovna předseda dozorčí rady za hnutí ANO Rudolf Stupka působí asi v sedmi zdravotnických společnostech. Shodli jsme se, že to je pro nás dlouhodobě neudržitelné, a chceme prosadit takovou změnu zákona, aby to možné nebylo.
- Oč podle vás Babišovi jde? Jde opravdu "jen" o střet na poli zdravotnictví, nebo jeho výpady pokládáte za útok na celou ČSSD a jejího předsedu Sobotku? S jakým cílem? Předčasné volby? Změna koaličního uspořádání?
Opravdu nevím, co má v plánu Andrej Babiš. Ale tak, jak dnes situace vypadá – a bavili jsme se o tom v pátek ráno na politickém grémiu ČSSD –, je to podle mě frontální útok vůči sociální demokracii. Skoro to vypadá, že by Andrej Babiš tu vládu rád řídil. Nicméně je třeba říct, že volby vyhrála ČSSD a premiérem je její předseda Bohuslav Sobotka. S tímto jsem do toho šel a přijal roli ministra, aby nedocházelo k odsávání peněz ze zdravotnictví jako v minulosti, kdy bývalý ministr předstíral, že se nic neděje.
- Není Sobotka příliš slabý předseda vlády i ČSSD? Babiš má zjevně hodně navrch – nebo nemá?
Vidím to trochu jinak. Bohuslav Sobotka není ukřičený. Věci řeší klidně, jako se šéfem se mi s ním velmi dobře spolupracuje. Slyší na argumenty, je věcný, nechá se přesvědčit. Snaží se pracovat týmově. Do vlády šel s tím, že tady bude společný projekt a budeme se spolu s partnery snažit něco prosadit a změnit. Tak jsme to vnímali všichni. Teď z toho začínám mít pocit, že našemu koaličnímu partnerovi jde hlavně o mocenské ovládnutí politického prostoru.
- Vy jste pod Babišovou palbou už několik týdnů. Razantního zastání od premiéra jste se dočkal až v pátek po zmiňovaném jednání grémia ČSSD. Nebylo to pozdě?
Od premiéra jsem slova podpory slyšel i dříve, načasování je na něm. Jsem rád za vyjádření, které od něho zaznělo (Sobotka prohlásil, že Němeček pracuje aktivně, má podporu zdravotnické veřejnosti a že ho vyměnit nehodlá, pozn. red.), a budu za resort bojovat. Nehodlám ovšem ustupovat ve věcech, o nichž si myslím, že jsou špatně. Kdyby tomu tak bylo, tak tady nemusím být.
- Nepanují v ČSSD trochu rozpaky, že Sobotka ve střetu s Babišem působí jako otloukánek?
To jsem nezaznamenal. Zato jsem zaznamenal především v posledních dnech – protože ta situace se stupňuje – nevoli ČSSD nad tím, jak se chová koaliční partner. Nad informacemi, že i na jiných úrovních se nedodržují dohody. Také z ČSSD slyším volání po tom, že by strana jako celek měla být razantnější a říct: odsud potud. Myslím, že je třeba vést rozhovor s koaličním partnerem, jestli chceme spolupracovat a dodržovat dohody, nebo ne.
- A máte jinou možnost než ustoupit Babišovi ve všem, co si zamane, protože když vládu shodí a budou předčasné volby, bude v nich ČSSD bita, zatímco ANO by mohlo triumfovat?
Uvidíme. Vždycky jsou jiné varianty než předčasné volby.
- Třeba výměna premiéra?
Nemyslel jsem výměnu premiéra. Ale nejsou vyloučeny ani jiné varianty vládního angažmá.
- Už bylo řečeno, že jste na ranním grémiu ČSSD ladili strategii proti Babišovi. Probírali jste i problém Bohuslava Sobotky, který se týká privatizace OKD?
Bohuslav Sobotka nám vysvětlil své stanovisko s tím, že z jeho pohledu ta věc byla v pořádku. Grémium ČSSD mu vyslovilo podporu a věří mu.
- Články, které vyšly v MF Dnes, vypadají jasně. Když měl stát kvůli stížnosti u Evropské komise možnost navýšit cenu za doly, ministerstvo financí – tehdy vedené Sobotkou – odeslalo jím podepsané stanovisko, že je prodejní cena 4, 1 miliardy korun v pořádku. Stanovisko navíc údajně zpracovala advokátní kancelář Sobotkova přítele Radka Pokorného, která byla i na straně kupujícího Zdeňka Bakaly. Vy těmto informacím nevěříte?
Víte, já už jsem viděl spoustu článků, kde jsem znal pozadí věci. A vím, že realita může být úplně jiná, než to podle těch článků vypadá. Navíc jsem dvojnásob opatrný, pokud jde o noviny našeho koaličního partnera.
- Informace MF Dnes vypadají průkazně. Navíc ještě před čtyřmi týdny premiér Sobotka a ministr průmyslu Jan Mládek TÝDNU tvrdili, že "je otázkou, proč by do dolu Paskov měl stát dávat nějaké peníze, když OKD produkuje dostatek zdrojů v jiných dolech". Najednou tam chtějí nalít miliardu korun. Vy jste z Ostravy, tamní situaci dobře znáte. Souhlasíte s tím?
Já bych to rozdělil. Zásadně nesouhlasím s tím, aby majitel OKD pan Bakala, který se podle mě vůbec nezachoval vůči tomu regionu fér a OKD mu sloužilo pouze jako zdroj příjmů, dostal jakoukoli pomoc. Ale bavil jsem se s ministrem Mládkem o jeho návrhu. A tam jde o dva tisíce pracovních míst horníků a na ně navázaných dalších. S tím, že podmínkou by bylo udržení těchto pracovních míst minimálně dva roky a pak se stát bude podílet na odstupném horníkům. Toto řešení i jako Severomoravák rozhodně podporuji. Minimálně rozložit v čase problém lidí, kteří nyní nemají šanci najít si práci.
- Půlmiliarda ze státních peněz má jít na sanaci dolu. To vám připadá správné v okamžiku, kdy jeho majitel dává na burzu byty OKD?
Souhlasím s tím, že nic z toho by nemělo být určené vlastníkovi dolu, ani koruna. Podle informací pana ministra Mládka by byl výpadek daňových a dalších příjmů od horníků v okamžiku, kdy by byli na podpoře, kolem dvou miliard. Takže mi toto řešení přijde pro stát výhodné. Ale je potřeba uhlídat, aby to skutečně dostali horníci, aby to nedostal majitel dolu.
- Sám Bakala minulý čtvrtek prohlásil, že by chtěl s vládou lépe komunikovat. Neměla by mu vláda říct: "Když dáváte na burzu byty OKD, tak si z těch peněz potom zasanujte Důl Paskov"?
To by určitě pro mě bylo přijatelné řešení, ale nevím, jak je vymahatelné. Tady nejde o pana Bakalu, ale o lidi, kteří by během několika měsíců skončili na dlažbě. Vím, v jaké situaci ten region je.
---
Svatopluk Němeček (42)
Vystudoval všeobecné lékařství na Palackého univerzitě v Olomouci a management se zaměřením na zdravotnictví na Brno International Business School. Od roku 1996 pracoval na interním oddělení bohumínské městské nemocnice, kterou od roku 2002 řídil. Od roku 2005 až do letošního roku šéfoval Fakultní nemocnici Ostrava. Do politiky vstoupil v roce 1994, kdy se stal za Stranu zelených zastupitelem v Bohumíně. Zastupitelem tam zůstal i v dalších funkčních obdobích, ovšem už jako člen sociální demokracie. Od roku 2012 je v zastupitelstvu Moravskoslezského kraje, letos v lednu se stal ministrem zdravotnictví. Je ženatý.
Foto 1: Jakub Stadler
Foto 2, 3: ČTK / Jaroslav Ožana
Velikost: 1 000 x 1 000 bodů - 292 kB