Zpravodajství
7.4.2014 - Česká stopa Andreje Kisky
Zdroj: Týden
Ročník a číslo: 15
Strana: 22
Autor: Josef Hympl
Česko je druhým domovem nového slovenského prezidenta Andreje Kisky (51) a jeho rodiny. Nejde přitom jenom o jeho manželku, která do Prahy utekla před novináři. Kiska zde má i milionový byznys – vlastní firmu obchodující s akciemi a energiemi. V Praze dlouhodobě žije a pracuje i jeho prvorozený syn.
Před palácem Koruna na Václavském náměstí pokuřuje skupinka anglicky mluvících cizinců. Na "rauchpauzu" si odskočili ze sousedního domu Diamant, kde sídlí česká pobočka podnikatelského akcelerátoru Wayra. Je to speciální centrum zaměřené na podporu rozjezdu mladých firem. Muži dýmající na ulici tam přišli představit svoje technologické podnikatelské nápady, na jejichž rozjezd se snaží získat peníze. Jeden z kuřáků s úsměvem vypráví, jak byl překvapen, když mezi hodnotiteli projektů zahlédl jméno Andrej Kiska. "Trochu jsem se lekl, že tady bude sedět nový slovenský prezident. Uklidnilo mě, že je to jeho syn," usmívá se. Sedmadvacetiletý Andrej Kiska mladší patří mezi mladé dravce a odborníky v oboru start-upů. Pracuje pro pražskou společnost Credo Ventures, která se na financování rozjezdů mladých firem specializuje. "Mě to vždy táhlo k podnikání. Je to něco, čemu se otec věnoval dlouhé roky. Studoval jsem finance a management ve Virginii v Americe. Většina spolužáků po té škole odešla buď do Londýna, nebo New Yorku. Řekl jsem si, že po těch pěti letech ve Státech bych chtěl jít někam blíže domovu," svěřil se TÝDNU v přestávce konference Kiska.
Milovaná Praha
Usměvavý mladík se spolu se sestrou Natálií, o čtyři roky mladší, žijící dlouhodobě v Londýně, vydali na Slovensko podpořit otce při prvním i druhém kole prezidentské volby. Současné opětovné odloučení od rodiny si tak trochu užívá. "Přišli jsme tam prostě podpořit tátu a najednou byla všude okolo nás média. Přiznávám, že to byl trochu šok. Na druhou stranu si na to člověk musí nějak zvyknout. Ta intenzita po otcově vítězství ještě narostla. Snažíme se vůči tomu bránit a zachovat si nějak naše soukromí. Není to vždy jednoduché," svěřuje se prezidentův syn. Možná i proto není opravdu jednoduché Kisku juniora sehnat. V kancelářích Credo Ventures na pražském Smíchově byste zvonili většinou marně. Syn slovenského prezidenta je pořád v pohybu. Nevěnuje se pouze konferencím a posuzování vhodnosti investic do začínajících firem. Za investory sedí například v dozorčí radě bohumínské Bochemie – firmy produkující speciální chemikálie, dezinfekci či fungicidy. Privátnímu kapitálovému fondu Benson Oak, u kterého v Česku začínal, zase pomáhá spravovat investice v Izraeli. Českou metropoli si mladý Kiska doslova zamiloval. "Původně jsem se rozhodoval mezi Prahou a Bratislavou. V tom, co chci dělat, je ale mnohem více příležitostí tady. Musím říct, že se mi v Praze moc líbí. Momentálně se proto rozhodně nechystám stěhovat. A vnímám to nyní při současném mediálním kolotoči i jako výhodu," říká.
Neviditelní prodejci akcií
Kiskovu rodinu a především prezidenta samého toho ale s Českem a především s Prahou spojuje mnohem více než pouze bydliště a práce prvorozeného syna. Andrej Kiska byl při slovenských volbách nejvíce prezentován jako dobrodinec a filantrop, který se angažuje v charitě. S postupujícím přituhováním boje o prezidentské křeslo se ho ale jeho soupeř – slovenský premiér Robert Fico – snažil představit i jako tvrdého a někdy až nelítostného byznysmena. Svoje splátkové a úvěrové firmy na Slovensku Kiska prodal zhruba za deset milionů eur. K útokům na něho ale posloužila i česká stopa. Konkrétně jeho spoluvlastnictví firmy TGI management, jež podle Fica v Česku půjčovala peníze za lichvářské úroky. Tuto ostravskou společnost Kiska zakládal a spoluvlastnil s bratrem Jaroslavem a bratrancem Bystríkem. V roce 2013 byla vymazána z rejstříku a novopečený prezident se bránil, že byl pouze pasivním investorem.
Podnikání v Česku se ale rozhodně nevzdal. Podle obchodního rejstříku je jediným akcionářem pražské makléřské firmy 42 Financial services, která se zabývá obchodováním s cennými papíry a čím dál více také energiemi. Při převodu ze společnosti s ručením omezeným na akciovou společnost loni znalci ocenili její hodnotu na více než 27 milionů korun. V seznamu firem u vchodu byznyscentra v Klimentské ulici v centru Prahy však cedulku s nápisem 42 Finacial services nenajdete. Teprve ve třetím patře přímo před recepcí firmy vládne čilý ruch. Makléři a další zaměstnanci po očku zvědavě pozorují, kdo přišel do jejich království. "Bohužel tady šéfové nejsou, takže vás nemohu pustit dál," omluvila se reportérům TÝDNE recepční. Kiska společnost založil v roce 2008. S jejími hospodářskými výsledky je to trochu slabší a provize za uskutečněné obchody nižší než v minulosti. Z poslední zveřejněné uzávěrky za rok 2012 je zřejmé, že klesly z téměř padesáti milionů (v roce 2011) na třicet. Přesto je uváděný zisk po zdanění a odpisech skoro dvojnásobný, i při nižším obratu v roce 2012 vydělala firma pět milionů.
Paní Colombová
Akciová společnost 42 Financial services je zajímavá ještě něčím jiným než jen svými hospodářskými výsledky. Je to v podstatě rodinná firma. V dozorčí radě společnosti sedí nová první dáma Slovenska Martina Kisková (38). Tato v pořadí druhá manželka Andreje Kisky, který s ní má pětiletého syna Viktora a devítiletou dceru Veroniku, se v průběhu prezidentských voleb úplně stáhla do ústraní a odmítala se kampaně jakkoli účastnit. Stala se z ní v podstatě paní Colombová, o které sice manžel občas hovoří, ale nikdo ji nikdy neviděl. Ve slovenských médiích vyšlo pouze několik jejich společných fotografií. Martina Kisková to nehodlala změnit a kvůli přílišnému zájmu médií utekla s dětmi z Popradu do Prahy. Od manželova vítězství nad Robertem Ficem poskytla slovenským novinářům jediný rozhovor, minulý týden vyšel v deníku Nový čas. Interview s ní ukořistila i česká TV Nova. První dáma Slovenska se však odmítla nechat natočit a hovořila pouze do telefonu. "První pocity byly hlavně o té hrdosti na manžela, že něco takového vlastně s nulovými politickými zkušenostmi dokázal. Myslím, že pro Slovensko bude výborný prezident. Dohodli jsme se už na začátku, když se pustil do kandidatury, že ho nebudu doprovázet. A v případě jeho vítězství budu v ústraní. Hlavním důvodem jsou naše dvě malé děti," řekla Kisková. V hlavním městě Česka, kde žila v pronajatém bytě, už slovenská první dáma s velkou pravděpodobností nepobývá. Nejspíše se zdržuje doma v Popradě, kde chodí devítiletá dcera Veronika do třetí třídy na základní škole.
Dobrý anděl
Jednou z nejvýraznějších charakteristik Andreje Kisky je podle lidí, kteří se s ním setkali, jeho zaujetí pro charitu. Se svými kolegy během několika let vytvořil z organizace Dobrý anjel, zaměřené především na pomoc lidem s onkologickými nemocemi, největší nefiremní nadaci na Slovenku. I z této strany ale dostal Andrej Kiska poněkud studenou sprchu. Spoluzakladatel Dobrého anjela Igor Brossmann ho krátce před volbami obvinil, že zneužívá značku pro svůj prospěch. Ani to však nakonec nemělo na rozhodnutí slovenských voličů vliv. Dobrý anjel je další poměrně výraznou českou stopou novopečeného prvního muže Slovenska. Dva tuzemské podnikatele Andrej Kiska ovlivnil natolik, že se rozhodli založit kopii jeho nadace v Praze. Jan Černý a Petr Sýkora před lety zbohatli na rozvozu kancelářských potřeb a potom svoji společnost Papirius s obrovským – téměř miliardovým – ziskem prodali. Dnes oba sedí ve správní radě nadačního fondu Dobrý anděl, který jim Kiska pomáhal zakládat. Oba podnikatelé jsou aktuálně v zahraničí, proto o Andreji Kiskovi vyprávěla TÝDNU výkonná ředitelka Dobrého anděla Martina Hovorková. "Petr Sýkora se svým společníkem Janem Černým se dostali k nadaci již v roce 2010. Tehdy se Petr s manželkou účastnil konference, kde přednášel Andrej Kiska. Jeho myšlenka je zaujala natolik, že ji nemohli vypudit z hlavy. V roce 2011 se proto rozhodli založit českou nadaci Dobrý anděl, která funguje na stejných principech jako její slovenská sestra."
Dobrý anděl se stejně jako ten slovenský specializuje na pomoc rodinám pacientů s rakovinou. "Od ostatních nadací se liší asi nejvíce v tom, že veškeré příspěvky, které vybereme od dárců, jsou přerozděleny rodinám. Je to díky tomu, že provoz nadačního fondu Dobrý anděl je financován z prostředků zakladatelů," vysvětluje Martina Hovorková. Andrej Kiska jeho provoz neplatí, sedí ovšem ve správní radě. "Podílí se na chodu nadace ideově a filozoficky. Je pro nás obrovským poradním hlasem," dodává Hovorková. Otcovu dobročinnou činnost vyzdvihuje i Andrej Kiska mladší: "V tomhle má můj otec obdiv a respekt. Jeden den si prostě řekl, že mu osud nadělil štěstí a hodně mu dopřál. Zjistil, že je čas sdílet ten úspěch také s jinými, pokusit se pomoct lidem, kteří prostě tolik štěstí v životě neměli." Pohledem milujícího syna hodnotí i úlohu nového prezidenta ve slovenské společnosti. "Myslím si, že v tomhle je ta prezidentská role součástí jeho filozofie, jak pomáhat lidem. Řekl si: ‚Dobrý anjel je velmi úspěšný. A co dál bych mohl pro lidi udělat?‘." Na námitky, že se jeho otec kvůli poměru sil ve slovenském parlamentu ovládaném Ficovou stranou Smer může stát pouze figurkou bez reálné moci, má Kiska junior rychlou odpověď: "Stejně důležitá je i tvorba veřejného názoru. To, že ze své současné pozice může o těch problémech velmi hlasitě hovořit, aby se neututlávaly. Jako prezident si vždy může říct: ‚Dneska chci k lidem mluvit o tomhle palčivém problému, který reálně existuje.‘ Tím samozřejmě spoluvytváří veřejné mínění a tlak na to, aby se něco změnilo. To dodnes naši pasivní prezidenti nedělali."
Foto: 1 Profimedia, 2 Jakub Stadler, 3 archiv Andreje Kiskyy
Velikost: 1 000 x 881 bodů - 234 kB