Zpravodajství
15.4.2014 - Z redakční pošty aneb vaše reakce: Do plynu s nimi!
Zdroj: Boleslavský deník
Ročník a číslo: 89
Strana: 8
Autor: RNDr. Evžen Korec, CSc.
Napsali jste nám...
Krev, zmateně pobíhající tvorové. Někteří kulhající. Jiní se již jen plazí a- umírají. Postřelení i zastřelení. Je po boji. Padly tisíce nevinných. Opět. Stalo se v Českém Brodě, zhruba před rokem. To v Bohumíně na to před pár dny šli jinak. I když se stejným výsledkem. Nevinné oběti zplynovali. Jak jste asi pochopili, nejde naštěstí o oběti lidské, nýbrž "jen" holubí. To mně však nezabrání v tom, abych o takových činech mluvil jako o barbarství. Novinová zpráva o bohumínském odchytu a zplynování holubů hovoří o tom, cituji, že "agresivní trus ničí fasády, střechy i parapety domů. Ptáci navíc přenášejí parazity." Inu, záminka k vraždění se najde, i když se jedná o ptáky. Jako vystudovaný genetik a doktor přírodních věd s klidným svědomím odpřisáhnu, že násobně větší šanci nakazit se přenosnou chorobou má člověk třeba při večerním představení v divadle.
Místa s hustou koncentrací lidí představují z hlediska našeho imunitního systému mnohem větší zátěž než místa s hustou koncentrací holubů a jejich parazitů. A co onen "agresivní trus"? Miluji všechny živé tvory, ale souhlasím - pohled na trus na chodnících či parapetech opravdu není estetickým zážitkem. Nevím však, zda může být trus "agresivní" - osobně bych volil případnější přídavné jméno. Co však lze za agresivní označit zcela určitě, jsou opatření českobrodských nebo bohumínských potentátů vůči tomuto trusu, totiž zmiňovaný odstřel nebo zplynování.
Myslíte, že v newyorském Central Parku a v přilehlých ulicích také čas od času vyrukuje houf myslivců a pálí hlava nehlava ke střechám tamních mrakodrapů? Domníváte se snad vážně,že tam holuby usmrcují plynem? Těžko. Ptačí hejna jsou dokonce tamní turistickou atrakcí. Fotografie holubů, právě krmených či se jen tak rozlétávajících, se staly už dávno turistickým evergreenem. Mimochodem, stěžuje si snad někdo, žeNewYork je obzvlášť zdraví nebezpečný, neboť setampřemnožiliholubi,a tudíž i jejich parazité? Nic takového jsem v životě neslyšel. New York je naopak dlouhodobě jednou z nejnavštěvovanějších turistických destinací na světě. Lidé si odtamtud odvážejí prvotřídní cestovatelské zážitky, nikoli choroby.
A domy - a těch je v New Yorku přece jenom o poznání více než v Českém Brodě nebo v Bohumíně - lze chránit i jinak než bezuzdným zabíjením. Třeba lokální aplikací zábran, sítí a bodců, které holubům znemožní přistání na střeše. Většina měst to takhle dělá. Pročne Český Brod? Proč ne Bohumín? Nemůžu si pomoct. Holub, pomocník člověka už od dob Mezopotámie a dlouhou dobu jeden z nejefektivnějších prostředků poštovní komunikace, je nyní, v době e-mailů a facebooku, barbarsky vražděn. Navíc zbytečně. Po odstřelu nebo zplynování se holubi totiž za pár let na daném místě zpravidla opět přemnoží. Už nikdy nechci slyšet žádné "Do plynu s nimi"! A to ani v případě holubů. Nebuďme, prosím, barbary!
Autor je generální ředitel a předseda představenstva akciové společnosti Ekospol