Zpravodajství
15.4.2014 - Vrbno bojuje za své gymnázium
Zdroj: Region Krnovské noviny
Ročník a číslo: 15
Strana: 7
Autor: Karel Janeček
Citovaný: Věra Palková (náměstkyně hejtmana)
Vrbno pod Pradědem – Moravskoslezský kraj už nechce platit provoz sportovního gymnázia ve Vrbně pod Pradědem. Školu s nedostatečným počtem žáků kraj dotoval zhruba milionem a půl korun ročně. Vloni kraj z dříve samostatného vrbenského gymnázia udělal odloučené pracoviště, spadající pod Všeobecné a sportovní gymnázium Bruntál. A k 1. září 2015 by rád přesunul do Bruntálu i veškeré studenty a kantory z Vrbna. Což nese nelibě minimálně na dvanáct procent dospělých obyvatel Vrbna, kteří připojili své podpisy pod petici, vyzývající k zachování jediné střední škole ve městě.
Studenti mají obavy
"Studuji v tercii. S kamarádkami jsme namalovali transparent, abychom zachránili gymnázium ve Vrbně pod Pradědem," řekla studentka Melánie Šenkárová ve středu 9. dubna vpodvečer ve vrbenském středisku Střecha, kde se studenti, rodiče a pedagogové sešli společně s vedením radnice a zástupci Krajského úřadu Moravskoslezského kraje. Téma setkání bylo jasné: problematika uzavření školní budovy na náměstí Sv. Michala. "Studovat vrbenské gymnázium bych chtěla, bojím se ale, že nám ho zruší," uvedla například žákyně vrbenské základní školy Zuzana Sakalová.
Dojíždění přijde na několik tisíc korun
Podle slov náměstkyně hejtmana Moravskoslezského kraje Věry Palkové nejde však o zrušení vrbenského gymnázia, jen o jeho sloučení s gymnáziem bruntálským. Věra Palková zdůraznila, že do Vrbna pod Pradědem nepřijela během dvouhodinové schůze rozhodnout o osudu tamního gymnázia, ale vyslechnout hlasy, odmítající sloučení školy s Bruntálem. Rodiče si stěžovali, že jejich děti stráví denně dvě hodiny na cestách z Vrbna do Bruntálu a zpět. Navíc jízdné také není zadarmo. Cestaautobusemvyjdena 36 korun, s "průkazkou" by školáci cestovali za 27 korun, což vychází tam a zpět na 54 korun denně. Pokud odpočítáme prázdniny, vyjde dojíždění zhruba na dvanáct tisíc korun ročně.
Školy bojují o žáky
Náměstkyně Palková se velice podivovala, proč vystupují vrbenští obyvatelé pro záchranu svého gymnázia až nyní, když na kraji tuto problematiku řešili už před dvěma lety. "Situace provázející optimalizační projekt probíhala několik let. Je výsledkem dramatického poklesu žáků středních škol," vysvětlila Palková. Dodala, že hrozí situace, kdy by byl v regionu velký počet středních škol s minimem žáků a snižovala by se úroveň jejich vzdělávání. "Jedním z důvodů je, že se školy přetahují o žáky, protože každý žák je nositelem takzvaného normativu. Pokud pak školy chtějí obstát v konkurenci ostatních, ředitelé a učitelé se podbízejí žákům. Žáci nic nemusejí umět, nic nemusejí dokazovat, kvůli normativu se dostanou tam, kam si přejí. Školy, které si dříve vybíraly žáky a měly náročné požadavky, v této situaci prostě jen přijali každého, který přišel," popsala situaci náměstkyně. Věra Palková zdůraznila, že krajský úřad nehodlá v dalších letech dotovat vrbenské pracoviště bruntálského gymnázia milionem a půl korun ze svého rozpočtu na úkor jiných. Je ale nadále připravena jednat s vrbenskou radnicí, zda se bude chtít na financování chodu vrbenské střední školy podílet.