Zpravodajství
2.5.2014 - Tažení proti zlodějům narazilo u ministerstva
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Ročník a číslo: 102
Strana: 1
Určitě se přidá Karviná, možná i Orlová a Havířov. Zajímá se dokonce Ostrava. Nová iniciativa měst na Karvinsku proti výkupům kradeného kovu nabírá na síle. Ministerstvo vnitra ale nabádá k opatrnosti.
BOHUMÍN Buď naše iniciativa vyjde a zloději kovů budou mít utrum. Nebo se alespoň o stále naléhavějším problému konečně začne nahlas mluvit.
Tak pojímají města a obce na Karvinsku svou iniciativu proti výkupům kradených kovových věcí do sběren.
Bohumín, Rychvald a Dolní Lutyně chtějí změnou vyhlášky zakázat sběrnám výkupy kovů od fyzických osob. Lidé by tedy mohli šrot odevzdat jen v městských separačních dvorech.
Teprve poté města šrot prodají do sběren a utržené peníze by radnice opět investovaly do třídění odpadů. Nevylučují ani, že díky tomuto opatření by se lidem mohl snížit poplatek za odpad.
K iniciativě se přidává také Karviná. "Obec by měla mít rovněž možnost určit místa, kde mají výkupny druhotných surovin být. Rozhodně je nechceme třeba na sídlištích nebo v non-stop režimu," podotkl primátor Karviné Tomáš Hanzal.
Obce ale mohou narazit. Ministerstvo vnitra upozorňuje, že vyhláška může za určitých okolností odporovat zákonům.
"Je možné, že obce mohou vyhláškou stanovit jako místo pro odkládání kovového odpadu sběrné dvory," řekl Břetislav Oliva z ministerstva vnitra a uvedl, že takovou vyhlášku by ministerstvo nejspíše schválilo.
Hned ale dodal, že obce nemohou ve vyhlášce zakázat fyzickým osobám prodávat kovy do sběren, ani nemohou sběrnám přikázat, aby kovový odpad nevykupovaly.
Kdyby tedy obce schválily tuto podobu změny vyhlášky, je pravděpodobně, že je ministerstvo nejprve vyzve k nápravě, a pak by obecní normy zrušilo.
"O stanovisku ministerstva víme, ale v přípravách vyhlášky pokračujeme. Spolupracujeme i s ministerstvem životního prostředí," reagovala mluvčí Bohumína Lucie Balcarová.
Poznamenala, že obce jsou ochotny jít ve sporu o vyhlášku až k Ústavnímu soudu. "Podobné to bylo i u zákazů výherních automatů a videoterminálů. Nakonec jsme uspěli," připomněla Balcarová nedávný podobný spor.
Ministerstvo životního prostředí by mohlo navrhnout změnu zákonu o odpadech, ale zatím se návrhy obcí jen zabývá a posuzuje je. Například není jasné, kdy se kovové předměty právně stávají odpadem. Obce na Karvinsku možná získají také silného spojence – Ostravu. Moravskoslezská metropole totiž už v minulosti žádala, aby mohla výkup kovů regulovat.
"Proto nás nová iniciativa obcí samozřejmě zajímá. Jsme ochotni spolupracovat. Je totiž společným zájmem tomuto nešvaru zabránit," konstatovala mluvčí Ostravy Andrea Vojkovská.
V kraji jsou problémy se zloději kovů velmi časté a škody jdou do milionů korun. Viníci navíc ohrožují nejen sebe, ale také ostatní. Například v Ostravě před několika měsíci obrali zloději dva silniční mosty natolik, že na nich musela být snížena rychlost. Za ukradený kov zloději dostali tisíce korun, škody však byly statisícové.
Podobně kradou i části zabezpečovacího zařízení u železničních tratí. Novojičínský soud řešil krádeže součástí stožárů vysokého napětí, které se po nájezdu zlodějů zřítily. Jen náhodou se dosud nestala tragédie po odcizení kanálových poklopů, kterých mizejí desítky. Několikrát však přišli o život sami zloději, když se na ně zřítila zeď nebo je zavalila zemina.
---