Zpravodajství
10.6.2014 - "Hoteliéři" chudých našli novou fintu, jak obejít zákony
Zdroj: Karvinský deník
Ročník a číslo: 134
Strana: 1
Autor: Tomáš Januszek
Citovaný: Lucie Balcarová (mluvčí Bohumína)
Podnikatelé nově ubytovávají sociálně slabé v domcích, které pro tento účel kupují.
Deník zjistil
Karvinsko – Podnikatelé, kteří vydělávají na ubytovávání lidí, kteří z nějakých důvodů neutáhnou nájemné v běžném bytě, zřejmě přišli na novou fintu, jak se vyhnout povinnosti kolaudace takového zařízení, včetně kontrol hasičů, stavebního úřadu či hygieniků. Skupují byty, případně rodinné domy, do kterých stěhují lidi, kteří pobírají doplatek či příspěvek na bydlení. A právě kvůli těmto penězům, které jdou ze státního, jsou pro své ubytovatele zajímaví, na nich se vydělává. Deníku to nezávisle na sobě potvrdily zdroje jak z okruhu lidí, kteří ubytovny provozují, tak z měst, kde už tento trend zaznamenali. Příklady? Jedna z chátrajících vilek v OrlovéMěstě poblíž bývalého Dolu Žofie, ale i další nemovitosti v Orlové Porubě, v Karviné nebo Bohumíně. "Bohužel máme indicie, že se něco podobného děje, ale případů, o kterých víme, není mnoho," řekla mluvčí Karviné Šárka Swiderová.
Orlovská mluvčí Nataša Cibulková dodává, že pokud někdo skutečně pronajímá nemovitost jako ubytovnu, nelze v takovém objektu provést kontrolu. "Rodinné domky jsou primárně určeny k bydlení, takže pokud majitel objekt nenazval ,ubytovnou´, to znamená, že ho nemá zkolaudovaný jako ubytovnu, pronajímá ho jako soukromá osoba na klasickou nájemní smlouvu. Tomu se zabránit nedá," říká Cibulková. Stát je v takovém případě tratný hned dvakrát: ubytovaným sociálně slabým vyplácí doplatek na bydlení a navíc přichází o daně z takového podnikání. "Město to ale nemůže ovlivnit. Majitel nemovitosti si v ní může ubytovat, koho chce. Co se týká kontrol, tak tady je problém," vysvětlila Cibulková. Cibulková dodala, že město už učinilo přítrž vzniku nových legálních ubytoven úpravou v územním plánu.
Také v Bohumíně evidují několik takových objektů. Například přímo na pěší zóně v centru Bohumína, v Příční ulici v Pudlově, ve Vrbici a také v Záblatí v rodinném domě u tamní školky. "To ovšem není ubytovna, která musí splňovat určité hygienické a požární předpisy. My tam přesto na kontroly chodíme, třeba stavební úřad kontroluje, zda tam kromě běžné údržby neproběhly jiné, načerno provedené stavební úpravy. Tady pak záleží na úřadech práce, jak proplácejí státní podporu. Pokud nemají kolaudační rozhodnutí k danému objektu, obvykle se doptávají na našem stavebním úřadě, k čemu dům slouží," říká mluvčí Bohumína Lucie Balcarová.
V Havířově letos zatím neřešili žádné výrazné problémy spojených s malými soukromými ubytovnami.
"Nikdo o založení nebo vznik nové ubytovny nepožádal. Včetně velkých jich máme v Havířově do dvaceti, včetně ubytovny pro mládež či několika městských ubytoven. Podobná zařízení menšího typu slouží v Havířově k umístění zaměstnanců různých privátních firem – hlavně stavebních společností, kteří tady pracují," řekla mluvčí města Eva Wojnarová.