Zpravodajství
16.7.2014 - 1997: tisíciletá voda ničila Moravu a Slezsko
Zdroj: Karvinský deník
Ročník a číslo: 164
Strana: 7
Autor: BOLESLAV NAVRÁTIL
Opříčinách katastrofálních záplav na Moravě a ve Slezsku v létě 1997 mají dnes meteorologové jasno. Silná tlaková níže postupovala z Itálie přes Rakousko na sever. Nad jižním Polskem ji však zablokovalo pásmo vysokého tlaku nad Skandinávií. Ta část fronty s nejvydatnějšími srážkami se zastavila nad Jeseníky a Beskydami. Během několika hodin spadlo na tomto území tolik srážek, jako jindy za půl roku. Voda vtrhla do měst a obcí a způsobila katastrofu evropských rozměrů.
Obrovské škody
Při těchto povodních zahynulo 49 osob, zničeno bylo 2151 domů, jednou tolik jich bylo neobyvatelných, vodní živel strhl dvacet šest mostů. Nejhorší bylo, že voda přerušila na několik dnů hlavní železniční tratě, zejména z Bohumína do Přerova, zablokovány byly i vedlejší tratě. Mezi Suchdolem nad Odrou a Jeseníkem nad Odrou podemlela voda trať, takže zde vykolejil polský expres Sobieski směřující z Varšavy do Vídně a šedesát lidí bylo zraněno. V našem regionu byly zaplaveny velké části městské zástavby v Krnově, Opavě, Ostravě, Bohumíně a jinde. Zvlášť ničivá byla přívalová voda na řece Opavě, která především od Nových Heřminov po Krnov zaplavila a také strhla mnoho domů. V Krnově samotném naplavené stromy zablokovaly průtok pod mosty a voda se dostala do města.
Hráze nevydržely
V Ostravě, kde se stékají čtyři řeky (Odra, Opava, Lučina a Ostravice), byly nejvíce postiženy městské části Nová Ves, Mariánské Hory, Přívoz a Hrušov, Lhotka, Petřkovice a Koblov. V jižní části Nové Vsi OE nedaleko ulice U hrůbků OE se protrhla na pravé straně Odry neudržovaná hráz, voda se dostala k vyvýšené trase pro auta a tramvaje na ulici 28. října a průjezdem pod touto magistrálou se valila do druhé části obce k obvodnímu úřadu. Živel zaplavil hlavní křižovatku u vodárny a odtud se hnal znovu do Nové Vsi. Voda směřovala i k Mariánským Horám, které byly zaplaveny také z další strany od Odry, protože nedaleko ústí do této řeky Opava, jejíž ostrý proud zadržoval průtok Odry a ještě více zvedl její hladinu. Nedostatečné protipovodňové valy dokonaly zkázu ve Lhotce, Přívoze, Petřkovicích a Koblově. Objevily se i ojedinělé případy rabování.
Do centra Ostravy se velká voda nedostala, ačkoliv vystoupila o 3,5 metru nad normál, Ostravici udržely v korytě vysoké opěrné zdi postavené v době první republiky. Povodňové škody z léta 1997 dosáhly celkové výše 64 miliard korun. Tyto události pak vedly k urychlenému budování účinných protipovodňových zábran po celé délce řeky Odry až po Bohumín, kromě jediného krátkého úseku v Koblově zvaného Žabník. V příštích letech se řeky nevylily ani při silných deštích a zvýšených průtocích.
Foto: VODAAOHEŇ. Rodině ze Zátoru voda zaplavila dům a současně v něm vypukl požár od propan-butanové láhve, která připlavala po vodě.
Foto: VODA NA SÍDLIŠTI. Stromy stržené rozvodněnou Opavou ucpaly průtok pod krnovskými mosty a voda se vylila do ulic města. Na snímku je sídliště zasažené záplavou.
Foto: BOHUMÍN. Povodňová vlna Odry nabyla v Bohumíně katastrofálních rozměrů a zaplavilaměsto. Takto vypadalo hlavní náměstí.
Foto: FRONTA NA VODU. Během záplav přestal v Odrách fungovat městský vodovod a mnoho studní bylo zasaženo kalným živlem. Lidé proto byli odkázáni na pitnou vodu z cisteren.
Foto: Z NÁDRAŽÍ JEZERO. Svinovské nádraží bylo celé pod vodou a vlaky samozřejmě nejezdily. V čekárnách a ve výpravních místnostech bylo přes metr vody.