Zpravodajství
8.8.2014 - Vztahy? Sezdáváme se pomalu, ale zato se rychle rozvádíme
Zdroj: Karvinský deník
Ročník a číslo: 184
Strana: 1
Autor: Michaela Zormanová
Na Karvinsku nyní platí trend, kdy se mladí lidé nechtějí vázat, zato přibývá rozvodů.
Karvinsko – Vysoká rozvodovost, ale i neochota mladých lidí vůbec do manželského svazku vstupovat jsou výraznými fenomény posledních let také na Karvinsku. Po roce 2000 počet rozvodů přesáhl polovinu počtu svateb. Například v roce 2012 to bylo 1124 sezdaných dvojic a 719 rozvodů. Nejhorší skóre vykazují v regionu velká města. V Karviné se podle zatím posledních souhrnných údajů zpracovaných Českým statistickým úřadem, které popisují rok 2012, konalo ve zmíněném roce 249 svateb a 176 rozvodů. V Havířově je poměr 429 ku 258, v Českém Těšíně 128 ku 69, v Bohumíně 151 ku 107 a v Orlové 167 ku 109. Zde se tedy již bavíme o poměru rozvodů dosahujícího dvou třetin počtu svateb.
"Může za to především malá ochota opravovat pokažené vztahy – dnes se častěji to, co se pokazilo, vyměňuje za nové. U lidí je zkrátka výrazně menší pohotovost investovat energii do opravy vztahu a zkusit něco nového je pro ně zdánlivě snazší," vysvětlila psycholožka Dagmar Pátíková z karvinského centra pro rodinu Na Bělidle. Statisticky nižší výsledky rozpadu vztahu vykazují registrovaná partnerství. Za období let 2006 až 2014 se nechalo registrovat několik desítek homosexuálních párů z Karvinska a průměrná "rozvodovost" dosáhla pouhých deseti procent. Zde však hraje významnou roli krátké trvání historie uzavírání těchto partnerství. U heterosexuálních párů se totiž nejčastěji rozvádějí dvojice, které spolu strávily 15 a více let, a to ve věku, kdy partneři právě překročili čtyřicítku. Roli zde hraje také fakt, že u homosexuálů je minimální procento svazků, které vznikly z důvodů, jako jsou tlak okolí či těhotenství.
Kromě vysoké rozvodovosti je v současnosti patrná i celková neochota mladých lidí do manželství vůbec vstupovat. Přes polovinu se na Karvinsku přehoupl počet dětí narozených mimo manželství. Překvapivě vysoké jsou i údaje o počtu aborcí v Moravskoslezském kraji, které se ročně pohybují mezi dvěma a půl a třemi tisíci. "Významnou roli v tomto ohledu může hrát i zadluženost nebo předluženost partnerů a také to, že velmi často žena, i podvědomě, svému partnerovi nevěří, že se o děti, rodinu a domácnost dokáže postarat. To je ostatně i velmi častý důvod, proč ženy nejsou schopny otěhotnět. Podvědomí je nastaveno do emoční rovnice – nemůžu si s tímto partnerem dovolit otěhotnět a mít dítě," vysvětlila psycholožka a koučka Šárka Čípová. Výrazný vzestup lze sledovat rovněž u věku, kdy mladí lidé vstupují do prvního manželství – v současnosti je to u žen 28,3 roku a u mužů 31 let.