Zpravodajství
19.8.2014 - Na Karvinsku přibývá gamblerů
Zdroj: Karvinský deník
Ročník a číslo: 193
Strana: 3
Autor: Michaela Zormanová
Citovaný: Petr Vícha (starosta bohumína)
Podle odborníků je gambling velmi zákeřná závislot, kterou lze těžko rozpoznat.
Karvinsko – Přestože se města snaží heren a videoterminálů zbavovat, lidí se závislostí na hazardu v regionu nijak neubývá, právě naopak. "V poslední době hodně přibývá gamblerů. Nejhorší na této závislosti je, že si ji málokdo z postižených uvědomuje. V porovnání s alkoholismem ji lze také snadněji maskovat," přibližuje Filip Švehelka, vedoucí karvinské pobočky Modrého kříže, poradny pro závislé a závislostí ohrožené.
Potírání hazardu je "běh na dlouhou trať", jak dokládá příklad Bohumína, kde vedou intenzivní boj už 9 let. Sotva se jim ale podařilo vyhnat velké herny, přišly do města videoterminály. "Jen vloni v nich lidé v Bohumíně prohráli 40 milionů korun. Tyto peníze mohly skončit v rodinách, které by je jistě lépe a užitečněji využily, navíc by se snížila i kriminalita," konstatoval starosta Bohumína Petr Vícha.
Podobně jsou na tom i ostatní města. "V tuto chvíli je na území Orlové 105 výherních hracích přístrojů a 180 video loterijních terminálů, povolených ministerstvem financí," uvedla mluvčí Orlové Nataša Cibulková. Města se stále snaží omezovat počet, kde mohou tyto přístroje fungovat, zajazují jejich propagaci propagace a v návaznosti na to také jejich počet.
Hazard na internetu
Bohužel i v případě gamblingu platí známé rčení, že kdo chce, způsob si najde. "Problém s gamblerstvím skutečně je v celém regionu, ale nejde už tak ani o klasické gamblery, kteří hrají na automatech, ty se ostatně v současnosti města snaží rušit, ale jde o sportovní a internetové sázení," potvrdila těšínská adiktoložka Jana Kupková. S tímto druhem hazardu se bojuje velmi obtížně a města zde již pomoci nemohou. "Je více skryté, navíc je snadno přístupné a také, když dotyčná osoba přijde na ty herní stránky, dostane bonus třeba i 10 tisíc korun, pak najednou prohrává, začne do toho dávat vlastní peníze a spadne do toho, ani neví jak, je to zkrátka záludnější," dodává Kupková.
Nejzáludnější závislost
Gamblerství je druhem závislosti, kterou okolí postřehne zpravidla až ve velmi pokročilém stadiu a bohužel se také jedná o závislost s velkou náchylností k sebevraždám. "U gamblerů rychle nastávají problémy s nedostatkem peněz a upadají do insolvence. A to je další bod k už stávajícím problémům. To hraní, nebo třeba i alkohol, je totiž náhražkou toho, co člověku skutečně schází, v tu chvíli se uvolní, ale nakonec ho to dožene s o to větší silou. Je důležité dotyčného zastavit před pádem na dno. Znám případ, kdy to pán u sebe rozpoznal sám, a přišel k nám hledat pomoc. To je ale ojedinělý případ," říká Švehelka. Rozpoznat závislost u sebe nebo u blízké osoby může podle karvinské terapeutky Hany Horklové pomoci několik faktorů. Prvním z nich je zdraví. "Závislost se totiž může projevit kolísáním nálady, úzkostmi, agresí, výčitkami svědomí, neupřímností sám k sobě, poruchami paměti nebo také oslabením imunity," přibližuje Horklová.
Dalším faktorem jsou podle ní vztahy, kdy u závislé osoby přibývá hádek s partnerem, v rodině, ale i v širším okolí, dotyčný přichází o důvěru ostatních osob, rozpadají se přátelské vztahy. Mezi zasažené oblasti, a u gamblerství to platí dvojnásobně, patří i finance, protože závislost logicky souvisí se zvýšenými výdaji, narůstáním zadlužení a neschopností placení potřeb jako jsou jídlo, nájemné či energie. "Člověk se závislostí rovněž ztratí zájem o své koníčky i o práci, kde dochází k poklesu výkonu a následně absencím, což často končí jeho ztrátou, která opět vede k prohlubování problému," dodává Horklová. Dostat se ze závislosti svépomocí je nesmírně obtížné, neli nemožné. Existují však instituce, které nabízejí pomocnou ruku – psychologické poradny nebo třeba nezisková organizace, Modrý kříž. Na Karvinsku sídlí v Českém Těšíně ve Viaduktové a v Karviné v Pivovarské ulici.