Zpravodajství
20.8.2014 - Deset amerických letadel se zpozdilo, Němci je sestřelili
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Ročník a číslo: 194
Strana: 3
Autor: Petra Procházková
BÍLÉ KARPATY - Jejich cílem byly vagony s vojenským materiálem a pohonnými hmotami, zaparkované na vlakovém nádraží v Moravské Ostravě. Mířili však také na rafinerie v Bohumíně a Ostravě-Přívoze a na průmyslovou oblast ve Vítkovicích. Přestože šlo o celkem rutinní akci, pro 41 amerických letců skončila příliš brzy. Německá protivzdušná obrana na ně zaútočila nad Bílými Karpaty. Bylo to 29. srpna roku 1944. "Bitva se strhla kolem jedenácté hodiny dopolední přibližně v prostoru vymezeném městy Piešťany, Trenčín a Zlín," popsal Roman Sušil, jeden z autorů webu www.leteckabitvakarpaty.cz, který se události věnuje. Společně s dalšími lidmi nyní organizuje vzpomínkové akce k 70. výročí jedné z největších leteckých bitev, které se nad naším územím konaly. Patřit jim budou tři dny od 29. do 31. srpna.
Účast už slíbila víc než dvacítka rodinných příslušníků letců, kteří nad Bílými Karpaty bojovali. Dorazí i Loy Dickinson, navigátor bombardéru Tail End Charlie, který se zřítil u Přečkovic. "Po seskoku jej ukryla jedna z rodin v Rudimově. Nechtěl je však vystavit nebezpečí, a proto se dobrovolně vzdal četníkům," uvedl Sušil. I když Dickinson na Bojkovicku strávil jen krátký čas, našel zde přátele, s nimiž dodnes udržuje kontakt. V osudný den před 70 lety vyslali Američané ze svých základen v jižní Itálii téměř šest stovek bombardérů typu B-17 a B-24, které doprovázelo 250 stíhaček. Některé útočily na klamné cíle, většina jich však směřovala na Moravu. Bílé Karpaty se staly osudné deseti letounům. "Zpozdily se a postupně opustily sestavu. Právě proto se na ně soustředili němečtí stíhači i protivzdušná obrana," vysvětlil Sušil.
Útoky začaly v prostoru Nového Mesta nad Váhom. Osádky bombardérů ohlásily padesát až sedmdesát nepřátelských stíhaček, většinou messerschmittů a také několik focke-wulfů. Kryly je husté mraky. Bez podpory vlastních stíhaček neměly bombardéry šanci ubránit se. Dva dopadly na slovenské straně Karpat, tři v těsném okolí Bojkovic – mezi Přečkovicemi a Rudicemi, v Krhově a Vyškovci. Pomníčky však mají američtí letci také v Kašavě, Liptále, Šanově a Metylovicích. Poslední letoun dopadl na území Maďarska. Jen na Bojkovicku a u obce Nová Bošáca zemřelo 35 mužů z pěti letadel, což je patrně největší počet padlých Američanů na tak malém území v bývalém Československu. Víc než 40 mužů skončilo v německém zajetí, kde strávili zbytek války. Uniknout se podařilo jen několika málo z nich, ti se pak ve většině případů vrátili k jednotkám.