Zpravodajství
23.8.2014 - Bochemie změní majitele. Zájemce zaplatí až 420 milionů
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Ročník a číslo: 197
Strana: 6
Autor: Pavel P. Novotný
Finančník Gabriel Eichler se po sedmi letech definitivně zbaví tradiční tuzemské chemičky.
PRAHA - Mise investičních "sekáčů" v obří bohumínské chemičce s miliardovými tržbami se pomalu chýlí ke konci. Firma pod jejich vládou prošla řadou obchodních operací. Loni finanční investoři, kteří Bochemii ovládají od roku 2007, pustili do světa známé maloobchodní značky Savo a Biolit, které spolkl do své rozsáhlé mozaiky produktů gigant Unilever. Nyní do světa míří také zbytek firmy. Podle informací MF DNES má přípravu obchodu na starosti poradenská společnost Patria Corporate Finance, která už pro současné majitele sonduje na trhu možné zájemce.
Na prodej je hlavní část firmy, která se zabývá výrobou těžké chemie, především pro firemní zákazníky. Jde například o produkci průmyslových dezinfekcí či speciálních přípravků na ošetření stavebních materiálů. Dnes má firma asi 350 lidí, z toho 279 pracuje ve výrobě, 21 v obchodě a 40 v administrativě. Na tři desítky lidí pak má Bochemie v zahraničních pobočkách, většinou na obchodních pozicích. Firma přitom dál zajišťuje výrobu přípravků Savo a Biolit pro Unilever. Loni totiž prodala pouze licence a značky. Produkci pro globálního obra jí garantuje smlouva až do roku 2015.
Z poutacího prospektu, který pod hlavičkou Patrie nyní koluje od jednoho potenciálního investora ke druhému, nicméně vyplývá, že z transakce bude vyňata dceřiná společnost Eruca Technologies. Ta se zabývá recyklací prošlého raketového paliva a může se opřít o kontrakty se Severoatlantickou aliancí (NATO), pro kterou nepoužitelné a prošlé palivo spravuje. Z nepoužitelného paliva se díky unikátní technologii v Bohumíně získává chloristan amonný, látka, která se dál používá třeba pro výrobu airbagů. Právě tuhle část skupiny si finančníci chtějí ponechat.
Bochemii koupil od původních devíti vlastníků finančník Gabriel Eichler se svým fondem Benson Oak Capital v roce 2007. O tři roky později do firmy pustil další finanční štiku, středoevropský investiční fond Arx Equity Partners, který v Česku drží podíl mimo jiné ve společnostech Fincentrum, výrobci technických lan Lanex či v očních klinikách Lexum. Podle neoficiálních zdrojů dnes oba fondy v Bochemii drží více než 90 procent s tím, že největší podíl má stále Eichlerův fond Benson Oak Capital. Z veřejných zdrojů se ale přesné rozložení sil ověřit nedá. O přípravách prodeje se zástupci firmy nechtějí vyjadřovat. Nepotvrzuje ho ani mluvčí Bochemie Eva Kijonková, ani zástupci samotných akcionářů. Gabriel Eichler na otázky redakce nereagoval. "Obecně platí, že neuzavřené obchody nekomentujeme," dodal neurčitě Michal Aron, partner Arx Equity Partners a zároveň předseda dozorčí rady Bochemie.
Poslední zveřejněná výroční zpráva přitom na první pohled není ideální výkladní skříň pro případné zájemce. Firma v roce 2012 sice utržila přes 1,1 miliardy korun, ale skončila v účetní ztrátě 269 milionů. Ta byla dána hlavně jednorázovými účetními operacemi a odpisy. Podle zasvěcených investorů se firma nyní - již bez značek Savo a Biolit - prezentuje tržbami za loňský rok ve výši zhruba 840 milionů korun. Z toho asi čtvrt miliardy připlulo právě od Unileveru za výrobu zmíněných produktů. Zisk před zdaněním, odpisy a úroky, označovaný jako EBITDA, údajně dosahoval v roce 2013 asi 60 milionů korun. Právě od něj se často odvíjí prodejní cena a podle finančníků oslovených MF DNES by v případě tohoto typu firmy mohla dosahovat přibližně čtyř- až sedminásobku EBITDA, tedy až 420 milionů korun.
Důvodem exitu Eichlera a spol. je zejména fakt, že po sedmi letech se přínos a přímočarost finančních investorů vyčerpal. Nákupy a následné rozprodeje dalších zajímavých nohou byznysu má skupina Bochemie za sebou. Zbývá jen základní pilíř, tedy surová těžká chemie, ve které má bohumínská firma na evropském trhu stále solidní postavení i zvuk. Na tahu jsou tak podle všeho strategičtí zájemci, tedy nadnárodní celky z oboru. Nikoliv finanční spekulanti, třeba z řad tuzemských finančních skupin. I proto už se v zákulisí hovoří o obřích globálních oborových skupinách, jako je Diversey, Ecolab či Anios, které by mohly projevit zájem.