Zpravodajství
9.9.2014 - Jak jsme žili od listopadu 1989
Zdroj: Karvinsko
Ročník a číslo: 36
Strana: 3
Autor: Martina Kotulová
Vážení čtenáři, letos si připomeneme pětadvacáté výročí listopadu 1989. Počínaje dnešním vydáním vám vždy druhý týden v měsíci přineseme kalendárium sestavené z minulých let. Cílem je připomenout si události, které mnohým utkvěly v paměti. Nejde přitom jen o volby a politiku, ale o věci, které se vás v každodenním životě bezprostředně dotýkaly. Máme tím na mysli otevření různých obchodů a institucí, prvních autobazarů, lékařských ordinací, stavbu nových silnic, budov aj. Dnes jsme pro vás vybrali události let 2005 a ž 2009.
rok 2005
- V havířovské nemocnici získali k dispozici nové oddělení. Šlo o novou psychiatrii, která tak začala sloužit duševně nemocným pacientům. Psychiatrie vznikla v opraveném pavilonu bývalého plicního oddělení.
- Původně havířovská kapela Kryštof získala Anděla za svou desku Mikrokosmos v kategorii Deska roku – pop.
- Házenkáři karvinského Baníku vybojovali v pořadí sedmý titul mistrů republiky.
- V PetrovicíchZávadě úplně odstranili hraniční závoru, která oddělovala Českou republiku od Polska.
- V Orlové rozhodli o výstavbě dvou nových supermarketů. První měl vyrůst v blízkosti orlovské nemocnice a druhý u autobusového nádraží.
- Českotěšínští se dočkali výstavby supermarketů také v jejich městě. Do té doby jezdili na větší nákupy do hypermarketů buď do okolních měst, nebo do polské části města. V listopadu začala stavba Lidlu a měly přibýt minimálně další tři.
- V prosinci vyvrcholily celoroční oslavy padesátého výročí založení města Havířova. Na Havířovany čekal bohatý kulturní program. V městské sportovní hale se představili zástupci všech pohybových odvětví. V kostele svaté Anny proběhla ekumenická mše, které se zúčastnili biskup František Václav Lobkowicz a biskup Vladislav Volný a mnoho dalších kulturních i společenských akcí.
- Starý hraniční přechod,kterýse nachází hluboko v lese mezi Petrovicemi a polským městem JastrzebieZdrój, po dlouhých letech otevřeli starostové obou měst.
rok 2006
- Začalo se uvažovat o vybudování spalovny komunálního odpadu na okraji města Karviné, která měla být zprovozněna v roce 2011.
- Havířovští hokejisté se po dlouhých osmi letech účastnili zápasů playoff první ligy.
- Rozhodlo se o definitivním uzavření Dolu Dukla. K uzavření mělo dojít na konci téhož roku.
- Zrušena byla Základní škola 17. listopadu 211 v Orlové, které se neřeklo jinak než Výhoda. Rozhodujícím faktorem byl hlavně malý počet dětí.
- Prezident Václav Klaus navštívil města na Karvinsku. Zavítal do Orlové,Bohumína,Havířova a Karviné, kde strávil nejvíce času, jelikož besedoval na obchodně podnikatelské fakultě.
- V Havířově a v Ostravě řádil vrah. Bývalý ředitel havířovských technických služeb Pavel Slíva nejprve zavraždil advokátku technických služeb Ivanu Kabzanovou a potom se vydal na jednání zastupitelstva do Havířova, kde zastřelil ekonomického náměstka havířovské primátorky Martina Balšána. Nakonec zbraň obrátil také proti sobě.
rok 2007
- Bronz z halového mistrovství Evropy v atletice dovezla dálkařka Denisa Ščerbová z Orlové.
- Začaly fungovat internetové stránky Karvinského deníku, kde se vydávají aktuální informace vycházející i v tištěné podobě novin.
- Zastupitelé řekli "ano" spalovně odpadu. Začalo se tak rozhodovat o lokalitě, kde spalovna vyroste. Na výběr bylo ze dvou variant, jedné v Ostravě a druhé na okraji Karviné, v areálu uzavřeného Dolu Barbora.
- Na počátku června mohli Karvinští poprvé vyzkoušet vyhlídkovou projížďku v kočáře centrem Karviné.
- V Českém Těšíně se polská menšina dočkala dvojjazyčného značení.
- Region se dočkal spojení po dálnici. Východní a západní část bývalého karvinského okresu se napojila na dálniční síť.
rok 2008
- Karvinská rodačka Zuzana Jandová vyhrála titul Miss České republiky.
- Symbol Karviné se dostal na poštovní známky. Šlo o vodárenskou věž v KarvinéHranicích. Žádný karvinský symbol kromě poštovního razítka z roku 1950 se do té doby na ničem celostátně vydaném neobjevil.
- Prezident Václav Klaus navštívil Český Těšín, Karvinou a Bohumín.
- Rozhodlo se o revitalizaci havířovského vlakové nádraží. Výpravní budovu nádraží zařadili do programu Českých drah Živé nádraží. Nemělo jít o totální přestavbu, ale jen o zkvalitnění služeb a kultury prostředí, jehož stávající ráz měl být zachován.
- Po dlouhých osmnácti letech se na okruh do Těrlicka vrátil motocyklový závod Zlatý kahanec, který se přejmenoval na Havířovský zlatý kahanec.
- Tři města Moravskoslezského kraje se dočkala prvních babyboxů. Schránky, kam mohou matky v tíživé situaci odložit své děti, byly nainstalovány Ostravě, Opavě a FrýdkuMístku.
rok 2009
- Havířovská nemocnice slavila čtyřicet let od svého vzniku.
- Ekologové začali protestovat proti výstavbě spalovny v areálu uzavřeného Dolu Barbora, který dostal přednost před druhým plánovaným místem v Ostravě. Nelibě se ke spalovně vyjádřilo 99,9 procenta čtenářů, kteří o spalovně živě diskutovali na webových stránkách karvinského deníku.
- V Petřvaldě řádil vrah. Jednačtyřicetiletý Rajf Kačar zastřelil svou bývalou přítelkyni, jejího snoubence a rodiče, poté obrátil zbraň i proti sobě. Svým zraněním podlehl druhý den v nemocnici.
- V Doubravě otevřel své brány DinoPark, kde na návštěvníky čekají prehistorická zvířata v životních velikostech, unikátní 3D kino, paleontologické hřiště nebo i jedinečná osmnáctimetrová lávka nesoucí v životní velikosti obávaného krále druhohor, Tyranosaura rexe.