Zpravodajství
8.10.2014 - Vytrvalci z radnic
Zdroj: Hospodářské noviny
Ročník a číslo: 197
Strana: 2
Autor: Marie Bastlová
Citovaný: Ing. Petr Vícha (starosta Bohumína, senátor)
SVÉ RADNICE VEDOU UŽ NEJMÉNĚ DVACET LET, PŘESTO MAJÍ CHUŤ POKRAČOVAT DÁL A I LETOS BUDOU KANDIDOVAT V KOMUNÁLNÍCH VOLBÁCH. ŘEČ JE O STAROSTECH-REKORDMANECH, HN PŘEDSTAVUJÍ PĚTICI Z NICH.
JOSEF ZÁMEČNÍK (72 LET)
Starosta Písečné na Orlickoústecku nástup do funkce: 1971 politická příslušnost: nezávislý Josef Zámečník vede malou vesničku Písečná pod Orlickými horami už více než 43 let.
"Do funkce jsem nastupoval hned po škole, v listopadu 1971, tehdy jsem se stal předsedou národního výboru," vzpomíná na své začátky. Konkurenty ve volbách měl za celou dobu jen jednou - na začátku 90. let, kdy se ho jako bývalého člena KSČ pokusili ve vedení obce vystřídat jiní. Jenže neuspěli a od té doby už se proti Zámečníkovi nikdo nepostavil. "Nikdy jsem se o politiku příliš nezajímal, šel jsem do strany, abych mohl studovat. Od revoluce jsem nestraník," říká muž, který po celou dobu vykoná svoji funkci jako neuvolněný, tedy bez nároku na plat, aby se mohl naplno věnovat své práci stavaře a učitele na stavební průmyslovce. "Za těch 43 let se u nás v obci změnilo skoro všechno, přestavěli jsme kostel, kanalizaci, vybudovali jsme infrastrukturu, obnovili tu školu. Tady mají hlavně všichni chuť pracovat," pochvaluje si. I v letošních volbách Zámečník kandiduje, nechal se ale napsat na poslední místo. "Žezlo starosty už chci předat, ale nebráním se pro obec pracovat i dál. Pořád si myslím, že hlavně z oblasti stavařiny můžu být prospěšný," uzavírá Zámečník, který před třemi lety získal ocenění "Starosta roku".
JOSEF ZOSER (65 LET)
Starosta Jiřetína pod Jedlovou nástup do funkce: 1990 politická příslušnost: nezávislý Malá horská obec Jiřetín pod Jedlovou má v podstatě všechno. Pro 650 obyvatel tu je škola, školka, lékaři, čtyři sta pracovních míst a obrovský sportovní areál pro všechny. Nechybí ani udržovaná křížová cesta či zrekonstruovaná rozhledna, které ročně navštíví desetitisíce turistů. A také starosta Josef Zoser, který v čele horské vesnice stojí už 24 let a po revoluci to byl právě on, kdo zázemí pro obec vybudoval.
"Chtěl jsem to tady vést ještě před revolucí, ale to nešlo, musel bych do strany, a to jsem nechtěl. A tak jsem do toho šel alespoň hned při prvních svobodných volbách," říká. V letošních volbách kandiduje na starostu znovu, starostovat by chtěl ale už jen rok, aby dotáhl rekonstrukci náměstí, kde se narodil městí, a vyrůstal. I když měl Zoser ve volbách většinou protikandidáty, post starosty vždy bez problému uhájil. A doufá, že uspěje i letos. "Mrzí mě ale, že místní moc nežijí pospolu. Když organizujeme nějakou akci, přijdou především chalupáři, místní ne. Možná je chyba v tom, že to organizuje radnice, a ne sami lidi, jenže to by tu pak nebylo nic," říká Zoser trochu unaveným hlasem a vypráví, jak by si přál, aby vesnice žila společenským a spolkovým životem. Sám Zoser ale unavený není. Kromě radnice totiž letos kandiduje i do Senátu, kde už v letech 2002 až 2008 zasedal.
JAROSLAV KUBERA (67 LET)
Starosta/primátor Teplic nástup do funkce: 1994 let politická příslušnost: ODS I když není rekordmanem co do počtu 20 starostou let, Jaroslav Kubera mezi starosty rozhodně vyčnívá. Už dvacet let totiž stojí v čele padesátitisícových Teplic, a přestože jeho ODS padá ke dnu, získal s ní před čtyřmi lety nadpoloviční většinu v zastupitelstvu.
"Myslím, že vyhraju i letos, ale nevím, jestli budu primátor, jestli proti nám někdo neuzavře koalici. Přece jenom ta celostátní tendence je strašně silná," dumá Kubera ve své primátorské kanceláři. "Své" Teplice vede úplně jinak než většina ostatních starostů. Všechno, co patřilo městu, postupně zprivatizoval nebo prodal a jako hlavní myšlenku razí názor, že město by mělo lidem co nejméně překážet. "Je to strašná výhoda, že nic nemáme. Na nic nemusíme doplácet. A těží z toho i lidé, téměř každý si totiž mohl výhodně odkoupit městský byt a teď bydlí ve svém," říká primátor, kterého na chodníku před radnicí téměř každý zdraví. Samotné Teplice přitom nejsou dokonalé. V ulicích jsou desítky heren, ve městě chátrá zimní stadion i nádraží. Magistrát má ale také draží. relativně štíhlý aparát a zbytečně neutratí ani korunu. "Nemáme ale žádné dluhy," zdůrazňuje Kubera, který i předvolební kampaň pojal po svém. Ve městě nemá ani jeden billboard a jen chodí po večerech do hospod debatovat s lidmi. "Mám na kampaň 200 tisíc a myslím, že půlka mi ještě zbyde a budu ji moct dát ODS jako sponzorský dar," dodává Kubera s úsměvem.
PETR VÍCHA (51 LET)
Starosta Bohumína nástup do funkce: 1994 politická příslušnost: ČSSD 20 let starostou Petr Vícha je na severní Moravě fenoménem. Dvaadvacetitisícovému Bohumínu vládne coby starosta už 20 let a hlavně jím vedená ČSSD má ve městě stále lepší výsledky.
"V současném zastupitelstvu máme zhruba 70 procent zastupitelů, a tak vládneme sami. Do běžné agendy a správy města ale zapojujeme všechny strany," říká Vícha, který v posledních trojích volbách dovedl získat se sociální demokracií vždy více než 50 procent hlasů. Vícha je vedle starostování od roku 2006 také senátorem, vedení města ho ale baví víc. "Byrokracie a papírování se ztrojnásobily. Když jsem přišel na radnici, tak tady pracovalo 40 lidí a nikdo neměl počítač. Dneska máme 130 zaměstnanců, každý má počítač, a když se vypne proud, tak nikdo nemá co dělat," popisuje Vícha.
JIŘÍ BĚLEHRÁDEK (63 LET)
Starosta Velkých Opatovic nástup do funkce: 1994 politická příslušnost: KDU-ČSL Hledat na jižní Moravě matadory mezi starosty je snazší než jinde. V malých i středně velkých obcích je celá řada hlavně lidoveckých starostů, kteří je vedou už dvě desítky let. Třeba jako Jiří Bělehrádek, který je od roku 1994 starostou čtyřtisícových Velkých Opatovic.
"Kandiduji i letos, ale až na druhém místě," říká bez známky nervozity třiašedesátiletý muž. A vzápětí dodává: "Kdyby mně ale lidé dali hodně preferenčních hlasů a posunuli dopředu, tak bych asi musel o starostování zase přemýšlet." Každé volby kandidují v Opatovicích nejméně čtyři strany, o post starosty ale dosud nikdo neusiloval. "Co se za tu dobu změnilo? Hlavně to, že už mi není 43, ale o dvacet let víc," usmívá se Bělehrádek. Za jeho vlády Opatovice poskočily kupředu. Vybudovaly novou infrastrukturu, největší projekt obec let dodělala nedávno - čističku odpadních vod za sto milionů korun. 20 starostou.