Zpravodajství
10.11.2014 - Firmy chtějí vychovávat mladé odborníky na svých učilištích. V některých krajích to nedovolí
Zdroj: Hospodářské noviny
Ročník a číslo: 219
Strana: 7
Autor: Ivana Gračková
Citovaný: Věra Palková (náměstkyně hejtmana)
Podniky TOS Varnsdorf a Žďas měly v plánu znovu se ujmout svých bývalých odborných učilišť a vychovávat si odborníky po svém. U vedení svých krajů ale tvrdě narazily. Úřady odmítavý postoj zdůvodňují strategií vzdělávání, šéfové firem jsou však přesvědčeni, že ve skutečnosti jde hlavně o peníze, které krajské školy za jednotlivé žáky dostávají.
"Naši strojaři nemají komu předávat své zkušenosti a znalosti. Firma se stoletou tradicí je tak dnes v ohrožení, protože nám chybí kvalitní mladí technici," prohlásil předseda správní rady TOS Varnsdorf Jan Rýdl starší. V září podal žádost o zápis do rejstříku škol a teď čeká na verdikt. Kraj se ale podle své mluvčí Magdaleny Hanáčkové bude celou záležitostí teprve zabývat. Firma si chce žáky vybírat sama TOS je největší český výrobce obráběcích strojů. Z místní integrované školy se 1300 žáky si chce ukrojit tu část, která vychovává obráběče, elektrikáře, zámečníky a podobné profese. Celkem by šlo zhruba o 250 studentů. Z několika fungujících školních budov by potřeboval jednu.
"Roky jsme se snažili o spolupráci, bohužel je to slepá ulička," podotkl Rýdl. Je přesvědčen, že škola dělá zásadní chybu, když bere na studia žáky bez přijímacích zkoušek. Kvalita absolventů pak podle něj neodpovídá reálným potřebám firmy, která by si proto nové studenty nejraději vybírala sama. Projekty, které chtějí zatraktivnit technické obory, Rýdl považuje za příliš zdlouhavé. "Pro školy nebo pro ministerstvo není rok žádná doba. Pro podnikatele je to ale příliš dlouho," zdůraznil spolumajitel firmy, která zaměstnává přímo 530 lidí a dalších asi 700 pak u dodavatelů. TOS z 80 procent vyrábí na export a roční obrat má dvě miliardy korun.
Ředitel Vyšší odborné školy a Střední školy Varnsdorf Petr Jakubec si ale myslí, že dosavadní spolupráce jeho školy a Rýdlovy firmy byla velmi dobrá. Její případné rozdělení by podle něj zasáhlo do plánů školy, která se nyní mimo jiné chystá otevřít nové obory. Zpátky by své bývalé učiliště chtěla získat také společnost Žďas. S Krajem Vysočina o tom jedná už několik let, neúspěšně. Úřad nakonec loni sloučil střední technickou školu s průmyslovkou a tím veškerou diskusi podle ředitele nově vzniklé školy ukončil úplně. Generální ředitel Žďasu Miroslav Šabart se ale nevzdává – největšímu zaměstnavateli v regionu s 2700 pracovníky totiž zoufale chybějí mladí odborníci. Adepty chce vychovávat po svém, učit by se měli na moderních technologiích, do nichž by firma investovala. Model vlastní firemní školy podnik okoukal u své mateřské firmy, Železáren Podbrezová. "O navrácení školy firmě máme stále zájem," uvedl Šabart.
Kraj ale jeho návrhy zamítl a nabízí mu jen spolupráci při založení firemního střediska praktického vyučování. "To by bylo zčásti spolufinancováno z prostředků státu a zčásti touto společností," sdělila krajská radní Jana Fialová s tím, že teoretickou výuku by žáci absolvovali v krajem zřizované technické škole. Na severu Moravy si školy chválí Zatímco na Vysočině a Ústecku se firemním školám brání, v Moravskoslezském kraji si je naopak pochvalují. Pod podniková křídla se v roce 2009 dostaly školy Třineckých železáren i firmy Vítkovice. "Nám se firemní střední školy velmi osvědčily," potvrdila náměstkyně hejtmana Věra Palková. Obě školy vedle studia pro mladé zároveň slouží také jako střediska celoživotního vzdělávání.
"Zřizovatelé firemních škol mohou lépe přizpůsobit náplň studia potřebám svých výrobních provozů. Mohou také motivovat žáky preferovaných oborů podnikovými stipendii," vypočítává výhody mluvčí Moravskoslezského kraje Petra Špornová. V místních firemních školách se neprojevil ani nepříznivý demografický vývoj. Přestože počet patnáctiletých žáků v regionu klesá o pět až sedm procent ročně, do školy Třineckých železáren chodí stejně studentů jako v roce 2008. A v té vítkovické počet žáků vzrostl dokonce o více než dvacet procent.
Naši strojaři nemají komu předávat své zkušenosti a znalosti. Firma se stoletou tradicí je tak dnes v ohrožení. Jan Rýdl st. předseda správní rady firmy TOS Varnsdorf