Zpravodajství
15.11.2014 - Největší události posledních 25 let – milníky 1989 až 2013
Zdroj: Moravskoslezský deník
Ročník a číslo: 268
Strana: 16 a 17
Autor: redakce
1989
Odsun sovětských vojsk Když v listopadu 1989 padl komunistický režim a získali jsme svobodu, jedno nebezpečí přetrvávalo: na celém území Československa byly posádky sovětské okupační armády. Měli u nás 74 tisíc vojáků, 40 tisíc rodinných příslušníků, 1220 tanků, 2505 bojových vozidel, 1218 děl a 76 bojových letadel. Jako první v republice začali jednat o odsunu sovětské posádky členové Občanského fóra (OF) ve Frenštátě pod Radhoštěm, stalo se to již 8. prosince 1989. Tedy dříve, než se k tomuto stěžejnímu úkolu dostala nová politická reprezentace v Praze. Frenštátští prostě byli první.
1990
Malá privatizace Významnou událostí roku 1990, která zasáhla do života severní Moravy a Slezska, byla takzvaná malá privatizace. Šlo o první krok k tržnímu hospodářství a ke vzniku soukromých živností. Největší zájem byl o obchody se zeleninou, hospody, restaurace, kavárny, výrobny a řemeslnické dílny. Mnohé pak hned zkrachovaly, jiné vydražitelé nepřevzali, ale i tak "odteklo" z malé privatizace do Fondu národního majetku 32 miliard korun.
1991
Založení univerzit O založení univerzit v Ostravě a v Opavě rozhodla Česká národní rada (parlament) 28. září 1991. Ostrava měla v této oblasti delší tradici – základem byl vznik pedagogického institutu v roce 1959 (přestěhovaného původně z Opavy), který se stal v roce 1964 samostatnou pedagogickou fakultou. Úsilí o založení univerzity se projevilo již krátce po listopadu 1989 s tím, že silně průmyslový region pociťuje velkou potřebu mít humanitně zaměřenou vysokou školu.
1992
Velká "kuponová" privatizace Událost, které občané státu věnovali v roce 1992 největší pozornost, byla velká privatizace, a je paradoxní, že až na druhém místě je zajímal rozpad společného státu Čechů a Slováků. V privatizaci se dělil majetek za 1,4 bilionu korun, bylo nutné provést transformaci socialistické ekonomiky a vytvořit klasické tržní hospodářství. Kuponová privatizace byla součástí velké privatizace.
1993
Aféra s lehkými topnými oleji Aféra s lehkými topnými oleji (LTO) se týká největšího daňového podvodu, jaký se kdy na našem území udál. Stát tak přišel zhruba o sto miliard korun na nezaplacených daních. Zločinci využili faktu, že chemicky naprosto identická komodita měla dva názvy – nafta a lehký topný olej – a také dvojí zdanění. Při dovozu nízce zdaněného LTO a jeho následném přejmenování na naftu získali dovozci na každém litru přibližně dvanáct korun. Druhou významnou událostí roku 1993, která silně ovlivnila ekonomiku našeho regionu, bylo rozhodnutí o stavbě dálnice D47 a to, že její trasa povede přes Ostravu.
1994
Konec těžby na Ostravsku a mistr z Olomouce Nález kamenného uhlí na dlouhé roky ovlivnil v dobrém i zlém tvář Ostravska, velmi intenzivně se zde těžilo 212 let. Celá tato industriální epocha skončila 30. června 1994 – z Dolu Odra byl vytěžen a v půl jedenácté dopoledne vyvezen na povrch poslední vozík uhlí v celé Ostravě. V roce 1994 se také historicky prvním mistrem české extraligy stala Olomouc, až sedmá po základní části, která ve finále přehrála Pardubice. Úspěch olomouckého klubu však předznamenal jeho pád. Olomouc vydržela v nejvyšší soutěži sedm let, potom ovšem přišlo pro všechny olomoucké fandy nejčernější období klubové historie. V roce 1997 byla extraligová licence prodána do Karlových Varů a pro Olomouc byla koupena licence na I. ligu. Letos se však HC Mora Olomouc dostala po dobře sehrané baráži do extraligy znovu.
1995
Návštěva papeže Jana Pavla II. V sobotu 20. května 1995 navštívil papež Jan Pavel II. Českou republiku. Po shromáždění v Praze na Strahově odletěl Svatý otec v neděli vrtulníkem do Olomouce, kde ho na neředínském letišti očekávalo navzdory deštivému počasí čtvrt milionu věřících. Dostalo se mu bouřlivého přivítání. Papež prohlásil, že přijíždí jako posel pokoje a míru. Omluvil se také za křivdy způsobené nekatolickým církvím. Pak nastal hlavní obřad: svatořečení Zdislavy z Lemberku a Jana Sarkandera.
1996
Problematické ropné laguny V dubnu 1996 rozhodla česká vláda, že odkoupí od společnosti Ostramo-Vlček, s. r. o., olejové laguny, tedy hlavní ekologickou zátěž firmy, za 65 milionů korun. Šlo o největší chemické znečištění co do rozsahu i nebezpečnosti v republice. Premiér Václav Klaus uvedl, že vláda počítá se zahájením asanačních prací v řádu několika měsíců, celkové náklady na vyčištění lagun měly dosáhnout až tří miliard korun. Firma Ostramo-Vlček zastavila svou činnost v roce 1996 a o rok později byl celý areál zničen v důsledku obrovských záplav. Časem se ukázalo, že náklady na sanaci budou mnohem vyšší a delší – trvají dodnes.
1997
Ničivé povodně Bylo léto roku 1997, když do měst a obcí u nás vtrhla velká voda a způsobila katastrofu evropských rozměrů. Během několika hodin spadlo na našem území tolik srážek jako jindy za půl roku. Při těchto povodních zahynulo 50 osob, zničeno bylo 2151 domů, dvakrát tolik jich bylo neobyvatelných, vodní živel strhl dvacet šest mostů, celkové škody přesáhly 63 miliard korun. Voda přerušila na několik dnů hlavní železniční tratě, zejména z Bohumína do Přerova. K nejvíce postiženým místům patřily například části Ostravy, Otrokovic, Přerova či Olomouce. Nejtragičtější následky byly v obci Troubky na Přerovsku.
1998
Odchod Romů do Kanady V roce 1998 došlo k hromadnému odchodu Romů z České republiky do Kanady, kde na ně údajně čekalo bydlení zdarma, vysoké sociální příspěvky a další výhody. Pravda je, že za tímto stavem stál rodák z Heřmanic, historik, spisovatel a politik Bořivoj Čelovský. Emigroval v roce 1948, byl poradcem ve vládě kanadského premiéra Pierra Trudeaua a stal se autorem tamního imigračního zákona, který byl ve své době nejliberálnější na světě. Kanadě nezbylo než ho v roce 1998 zpřísnit a zavést vstupní víza. Podle odhadů odešla tehdy do ciziny asi čtvrtina českých Romů, kteří se ale později tiše vrátili.
1999
Krach Moravia Banky Rok 1999 byl kritický pro celý český bankovní sektor, zejména pak pro frýdecko-místeckou Moravia Banku. Ta patřila po svém vzniku v roce 1992 k nejlepším novým bankám, ale už o pět let později začala její hvězda pohasínat a byla zařazena Českou národní bankou do takzvaného ozdravného procesu. Nicméně se ukázalo, že její problémy jsou mnohem hlubší a neléčitelné. Krach Moravia Banky byl nezvratný a ČNB jí na podzim roku 1999 odebrala bankovní licenci.
2000
Útěk Jiřího Kajínka z Mírova a vznik krajů Na podzim roku 2000 utekl z jedné z nejpřísněji střežených věznic v zemi, v Mírově na Šumpersku, známý vězeň Jiří Kajínek, který byl odsouzen k doživotí. Podařilo se mu to 28. října 2000 večer, kdy přeřezal mříže na okně své cely. Na zem pak sešplhal po pětimetrovém laně svázaném z prostěradel. Okamžitě se rozjelo rozsáhlé pátrání. Hledaného vraha dopadl až 8. prosince 2000 Útvar rychlého nasazení v bytě pětinásobného vraha Ludvíka Černého. Kraje vznikly v České republice podle zákona 1. ledna 2000, kdy byly vymezeny jejich kompetence.
2001
Nemoc šílených krav i další univerzita Aféra kolem nemoci šílených krav způsobila v roce 2001 těžké ztráty zemědělcům v našem regionu. Lidé téměř přestali kupovat hovězí, ve stájích stál překrmovaný dobytek, který ale jatka kvůli prudkému poklesu odbytu masa nechtěla vykupovat. I když se nakonec ukázalo, že strach lidí je zbytečný, hovězí z pultů mizelo jen pomalu. K 1. lednu 2001 také vznikla Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně.
2002
Olympijské zlato Aleše Valenty Obrovský úspěch se povedl v roce 2002 akrobatovi na lyžích Aleši Valentovi. Na olympijských hrách v Salt Lake City vybojoval rodák ze Šumperka 19. února 2002 zlatou medaili. Ve druhém finálovém kole se odhodlal ke skoku, který nikdo předtím ještě nepředvedl – trojnému saltu s pěti vruty. V jeho rodišti mu po návratu připravili velkolepé přivítání.
2003
Poválečné smíření na hřbitově v Troubkách Setkání válečných legend – tak lze nazvat výjimečnou událost, která se uskutečnila 28. října 2003 na hřbitově v Troubkách. Uctít památku sestřelených pilotů amerického bombardéru, kteří zahynuli během největší letecké bitvy nad Hanou 17. prosince 1944, přijeli Američané i Němci – tedy obě nepřátelské strany, které se tehdy na nebi utkaly. Američan Thomas Qualmann, poslední žijící člen posádky liberátoru B-24J, jenž byl tehdy nad Troubkami sestřelen, si podal ruku s velitelem jedné z leteckých eskader německé Luftwaff e, bojující v bitvě nad Hanou, Güntherem Rallem.
2004
Baník mistr!!! Začátkem května 2004 prožívala Ostrava nevšední svátek: fotbalový klub Baník Ostrava zvítězil jedno kolo před závěrem ligy v Olomouci měl jistý titul mistra Gambrinus ligy. Jen co utkání skončilo, vyhrnuly se na Masarykovo náměstí v Ostravě tisíce fanoušků, kteří freneticky skandovali: Baník mistr! Když očekávaný autobus přijel na náměstí, oslavovalo se naplno, třebaže hráči na pokyn trenéra museli zanedlouho domů, protože je v sobotu čekal ještě poslední zápas s pražskou Spartou. Po tomto utkání pak proběhly hlavní oslavy.
2005
Zelená pro Hyundai v Nošovicích Nošovice, jako budoucí místo stavby pro novou automobilku Hyundai, byly vybrány v roce 2001. Právě v roce 2005 už ale bylo jasné, že by investice dosáhla výše 46 miliard korun, vyrábělo by se zde 300 tisíc automobilů ročně, vznikly by tři tisíce nových pracovních míst. Jenže byl problém s výkupem pozemků. Po delším dohadování zemědělci nakonec ustoupili. Hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský tak mohl 12. prosince 2005 slavnostně vyhlásit, že všechny pozemky jsou vykoupeny a stavbě automobilky již nic nebrání.
2006
Do Prahy po kolejích pendolinem Rychlovlak Pendolino měl vyrazit na pravidelnou trasu Praha – Ostra va v lednu 2006, ale pro závady souprav to ještě pár dnů trvalo. Do Ostravy poprvé dorazil až 1. února. Nový vysokorychlostní železniční koridor Praha – Ostrava tak byl "pokřtěn" nasazením nejmodernějších vlakových souprav v historii naší železnice.
2007
Snaha rozlétat Mošnov Zastupitelé Moravskoslezského kraje schválili finanční projekt, podle kterého by měl za pět let zprostředkovávat Mošnov přímé letecké spojení s velkými evropskými městy. Už v roce 2008 se mělo létat do Bruselu, Moskvy či Londýna. Podle krajského úřadu bylo nutné dotovat rozlétání Mošnova nejméně částkou sedm set milionů korun. Výběr dopravců měl být pod dohledem Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Projekt se nakonec nepodařilo dotáhnout do úspěšného konce.
2008
Tragické události na kolejích i smrt Bati Rok 2008 byl pro náš region velmi bolestný. V srpnu došlo k vlakovému neštěstí u Studénky, příčinou byl pád rekonstruovaného mostu na trať. Mezinárodní expres Comenius do jeho trosek najel, srážka si vyžádala osm životů a desítky zraněných. Už v dubnu v témže roce se u obce Vřesina střetly čelně dvě tramvaje na lince číslo pět z Ostravy-Poruby do Kyjovic. I tato nehoda měla tragické následky – tři mrtvé a desítky zraněných. Smutnou událostí roku 2008 byla i smrt Tomáše Bati mladšího. Syn zakladatele moderního Zlína zemřel 1. září v Torontu. Ani po emigraci ze socialistického Československa na svou vlast nezanevřel a po listopadu 1989 ji často navštěvoval.
2009
Žhářský útok ve Vítkově Krátce před půlnocí 18. dubna roku 2009 se k domku číslo 58 ve Vítkově na Opavsku přikradli čtyři muži. Připraveny měli takzvané Molotovovy koktejly, tedy láhve s benzinem opatřené knotem. Zapálili je a hodili okny do domku, kde spalo osm lidí. Popáleniny malé Natálky, která v domě žila s rodinou, byly natolik závažné, že byla vrtulníkem přepravena do Fakultní nemocnice v Ostravě a přežila jen zázrakem – podrobila se několika operacím a následky popálenin si ponese celý život. Žháři byli zadrženi v srpnu téhož roku a nakonec odsouzeni k více než dvacetiletým trestům.
2010
Dolní oblast vstává z popela V roce 2010 byly v Ostravě zahájeny dva významné projekty vynikajícího architekta Josefa Pleskota. Mluvit se začalo o rekonstrukci Dvojhalí na Nové Karolině v zastřešené centrum Ostravy a hlavně se začalo s přestavbou bývalého plynojemu v Dolních Vítkovicích v multifunkční aulu, která je dnes celorepublikovým unikátem, stejně jako celá dolnovítkovická oblast, která je i s vyhlídkou na vysoké peci či interaktivními technickými muzei nejnavštěvovanější mimopražskou atrakcí v České republice.
2011
Dálnice se vlní Nejméně zdařilou stavbou roku 2011 byla dálnice D47 (dnes D1). Její povrch se nedlouho po slavnostním otevření začal vlnit. Způsobil to fakt, že k budování podloží byl použit méně kvalitní materiál, který začal bobtnat. Zhruba na dvoukilometrovém úseku musela být autostráda podrobena zkoumání pomocí vrtných sond a nevyhnula se opravám. Spory o to, kdo pochybení v dodávce strusky zavinil, se vedou dodnes.
2012
Smrtelný metanol Dne 3. září 2012 vypukla největší metanolová aféra v historii České republiky. Začala vlastně v Havířově 3. září, kdy se objevily osoby s prvními příznaky otravy metanolem. O tři dny později oznámila karvinská policie, že na otravu zemřely dvě osoby. Případ se začal rozrůstat, takže ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo plošný zákaz prodeje alkoholu ve všech stáncích. Později byla vyhlášena všeobecná prohibice. V té době už zemřelo na otravu metylalkoholem devatenáct osob, třicet jevilo příznaky těžké otravy. Rozběhla se obrovská policejní akce, takže již 24. září mohl policejní prezident Martin Červíček veřejnosti sdělit, že je již známo, kdo dodal metanol, kdo ho přimíchával do běžných lihovin a kdo ho dostal do prodejní sítě.
2013
Ostrava zachraňovala Baník Zastupitelé města Ostravy rozhodli v roce 2013 na svém květnovém zasedání, že sportovní areál Baníku Ostrava – slavný stadion na Bazalech – bude odkoupen za 114 milionů korun. Tím měl být zachráněn slavný fotbalový klub. Hlasování zastupitelů napoprvé nevyšlo, ale na řadu přišel nečekaně druhý pokus. Nakonec tak přece jen zvítězili stoupenci sportu – byla to vítězná branka v prodloužení, nehezká, podivná, ale platila. Baník přežil svou smrt.
Příloha - Retro - 25 let od 17. listopadu