Zpravodajství
26.11.2014 - Jen tak změnit svět. Rozhodly se party studentů a dětí
Zdroj: Pražský deník
Ročník a číslo: 276
Strana: 12
Autor: Lída Rakušanová
Soutěž Brána k druhým zná vítěze. Ocenění převzalo pět dětských a mládežnických týmů z celé republiky. Za dobré skutky
Brána k druhým
Praha – Kdo všechno vás obdivuje a proč? Kde jste sebrali peníze na náš dnešní oběd? Jaké máte kamarády a kde bydlí? Zalhali jste někdy rodičům? Otázky padaly jedna za druhou. Sedmiletých dětí z iniciativy Spirála života prostějovské základní školy bylo v hledišti přednáškového sálu Národního technického muzea v Praze všehovšudy devět, ale při odpolední besedě s herečkou Táňou Fischerovou a s hercem a moderátorem Rádia Junior Petrem Vackem hrály prim. Chtěly prostě vědět úplně všechno. A rázem bylo jasné, že když s nimi před rokem jejich vedoucí Naděžda Kalábová nacvičila vánoční vystoupení pro domov důchodců, musely tam svou bezprostředností zapůsobit jako živá voda.
Jednorázovou akcí to ale tehdy neskončilo. V průběhu dalších měsíců vyráběly děti pro babičky a dědečky nejen drobné dárky, ale připravily pro ně i soutěž. A když jim nakonec předávaly ceny a diplomy, neubránili se někteří senioři slzám. Pro ocenění za svou iniciativu si v pondělí přijely prostějovské děti spolu se čtyřicítkou dalších účastníků z celé republiky do Prahy na slavnostní vyhlášení výsledků soutěže Brána k druhým.
Už třetím rokem ji organizuje ministerstvo školství spolu s Národním institutem pro další vzdělávání s cílem zviditelnit děti a mladé lidi, kteří dělají něco pro své okolí. Ato společně, v týmu, protože, jak říkají organizátoři soutěže Jiří Zajíc a Svatava Šimková z oddělení vzdělávání a podpory, jde o to, "ocenit nejen pomoc ostatním, ale i soudržnost mezi těmi, kteří společně pomáhají. A ukázat tak, že se o dětech a mládeži nemusí v médiích mluvit, jen když něco provedou". Třináctiletí kluci z gymnázia v Kadani se v okolí svého města zviditelňují už od letošního února systematickou péčí o studánky. Napadlo je to v souvislosti s ekoprojektem Voda spojuje, v jehož rámci vytipovali sedm studánek v blízkosti cyklostezek a turistických tras. Ty teď nejen udržují a odebírají z nich vzorky vody, ale natočili o nich videopohlednici, úspěšně jednali se starostou o informačních tabulích a dotazníkovou akcí na Facebooku zjišťovali, co všechno o studánkách místní lidé vlastně vědí.
Vteřina poté
V kategorii mládeže do26 let se v Praze představila platforma Vteřina poté. Jejími členy jsou vysokoškoláci, kteří sami vyrostli v dětských domovech a teď jezdí po republice informovat děti v obdobné situaci o tom, co je čeká venku a jak vzít život do vlastních rukou. "Snažíme se také lobbovat u zákonodárců, když jde v parlamentu o témata, která se týkají situace v dětských domovech," doplnil Radek Laci. Pomoci dětem bez rodičů orientovat se v životě se snažila i parta mladých lidí, kteří pomáhali svým vrstevníkům z pěstounských rodin vyzkoušet si zajímavá povolání. Patnáctiletí žáci ze základní školy a gymnázia ve Vítkově se zase rozhodli podívat se "Jen tak", jak svou iniciativu nazvali, za svými hendikepovanými vrstevníky do speciálních škol. Na děti, pro které zdraví není samozřejmostí. A zjistili, že pomáhat jim sice není "jen tak", zato při tom mohou vznikat přátelství na celý život.
Teď už s návštěvami svých nových kamarádů, jak se v Praze při předávání cen shodli, rozhodně "jen tak" nepřestanou. Prostě to nejde. Kromě diplomu a symbolických klíčků od "Brány k druhým" dostávali účastníci soutěže také knihy. Ti z Vítkova si odvezli publikaci s inspirativním názvem Lidé, kteří změnili svět. Na cestu za tímto cílem se ale vydali nejen přítomní vítězové. Vykročilo na ni všech 21 týmů, které se letos do soutěže přihlásily.
Oceněné týmy
Od studánky ke studánce – Gymnázium Kadaň
Jen tak – Základní škola a gymnázium Vítkov
Spirála života – ZŠ Vl. Majakovského 1Prostějov
Kameníkovci – DDÚ Bohumín
Šunychl Hůstý vlasy – Plzeň
Vteřina poté – ČR
Foto: SPIRÁLA ŽIVOTA. Jako živá voda působí děti z prostějovské základní školy na seniory v místním domově důchodců. Pravidelně je navštěvují a pořádají pro ně soutěže. Získaly za to symbolický klíček od Brány k druhým.
Foto: Deník/ Martin Divíšek