Zpravodajství
7.1.2015 - Kam se šrotem?
Zdroj: Karvinský deník
Ročník a číslo: 5
Strana: 1
Autor: Richard Kutěj
Ve městech na Karvinsku platí nové vyhlášky o výkupu odpadů. Jaká je praxe?
Karvinsko – Zmatek, nejistota a vyčkávání, co vlastně bude dál. Tak se dají ve zkratce popsat první dny nových obecních vyhlášek, které v několika městech na Karvinsku de facto zakazují obyvatelům prodávat do sběren kovový šrot. Redakce Deníku včera navštívila několik sběren v okolí, aby zjistila, jak vše běží v praxi.
Zatím běží vše při starém
"Tu vyhlášku chápu tak, že pokud se jedná o jeho vlastní majetek, může se člověk sám rozhodnout, zda ho odevzdá do sběrného dvora, nebo přinese do sběrny. Zákaz chápu a kvituji u věcí, které takový člověk někde ukradl," uvedl provozovatel jedné z karvinských sběren Richard Pletnický.
Zmatek a nejistota
Také další provozovny zatím fungují podle stejných pravidel jako loni. "Lidé teď ale nevědí, co bude, a jsou tak trochu zmatení. Každopádně před koncem roku jsme měli velké obraty, protože se všichni šrotu zbavovali raději předem, než vyhláška začne platit. Otevřeno jsme měli i mezi svátky a pořád jsme měli co dělat," popsal vedoucí další karvinské sběrny Alois Poncza.
Nedaleké Petrovice u Karviné jsou obcí, kde podobná vyhláška neplatí. Chodí tak teď lidé se sběrem například právě tam? "To právě vůbec. V prvních lednových dnech mám docela útlum. Zákazníci jsou často i nejistí, co se vlastně může odevzdávat a co ne, a je jedno, že na území obce vyhláška neplatí. Na vině je ta velká mediální masáž kolem," podotýká provozovatel petrovické sběrny Jan Rangl.
Pokuty zatím ne
Jedním z měst, kde vyhláška od 1. ledna platí, je například Karviná. "Vyhláška je namířena proti fyzickým osobám – ty nesmějí do sběren odevzdávat především šrot. Pokuta může být až do výše 30 tisíc, ale zatím dostala městská policie pokyn při kontrolách upozorňovat na platnost vyhlášky a nutnost ji dodržet, ne pokutovat. Cílem je na problém upozornit a hlavně chceme, aby to stát konečně účinně řešil, protože jsou nutné nové zákony. Obce nemohou neustále řešit jen následky benevolentních zákonů," říká mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová.
Stejný přístup volí také Bohumín. "Strážníci mají pokyn nedávat zatím pokuty ale pouze vysvětlovat, že se lidé případně dopouštějí porušení vyhlášky," uvedl bohumínský místostarosta Lumír Macura.
"Čekáme také, kdy pan ministr životního prostředí dodrží svůj slib, podle kterého by už dnes platby za přinesený šrot mohly být lidem hrazeny pouze bezhotovostně. To by celé věci moc pomohlo, zatím ale zůstává pouze u slibu," doplnil Lumír Macura. Deník pak již loni požádal o odborný názor také Českou asociaci odpadového hospodářství. Její ředitel Petr Havelka už tehdy upozorňoval,že vyhlášky nemají oporu v zákoně.
"Zákon je výše než městská vyhláška a ten stále platný říká, že je na rozhodnutí občana, zda svůj majetek, jako kovy, plasty, papír a podobně, odevzdá dobrovolně do sběrného dvora, nebo je zpeněží u společnosti, která s odpadem může nakládat, tedy ve sběrně," podotkl včera ředitel asociace Petr Havelka.
"Každopádně by mě zajímalo, co by nastalo poté, kdyby obce skutečně začaly v těchto případech dávat pokuty, a jak by takové konání vyhodnotily správní orgány či soudy. Stanoviska obou kompetentních ústředních orgánů státní správy, tedy Ministerstva životního prostředí a Ministerstva vnitra, jsou v této věci jednoznačné a říkají, že občané mají ze zákona možnost volby," doplnil Havelka.