Zpravodajství
20.1.2015 - V Bohumíně chybí dětská pohotovost
Zdroj: Karvinský deník
Ročník a číslo: 16
Strana: 3
Autor: Michaela Zormanová
Chtít sloužit pohotovost by museli sami lékaři, říkají zástupci nemocnice.
Bohumín – Rodiče v Bohumíně postrádají dětskou pohotovost. Potvrzují to jak internetové diskuze, tak i průzkum radnice, která je zřizovatelem tamní nemocnice (BMN). "Pokud potřebuji okamžitou pomoc pro své dítě, nechci jezdit do jiného města,chci mít pohotovost na místě," shodují se rodiče v diskuzích na internetu. "Můj syn měl vysoké horečky, potřebovala jsem ho akutně odvézt na pohotovost, nemám ale řidičák, vůbec jsem nevěděla, co mám dělat, bylo to hrozné," postěžovala si ve facebookové diskuzi mladá maminka.
Jak situaci řešit? Podle nemocniční ombudsmanky Ziny Nováčkové není zavedení pohotovostní služby tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. "Otevření pohotovosti záleží mimo jiné na tom, zda nemocnice má nebo nemá potřebné odborníky. Oslovili jsme už lékaře z regionu, ale pochybuji, že by se některému chtělo jít ze své soukromé praxe na pohotovost," přibližuje situaci Zina Nováčková.
Musí mimo město
Dětská pohotovost v Bohumíně chybí již od roku 2004, rodiče tak musí své děti vozit do Ostravy nebo Karviné. Nevýhodou Bohumínské městské nemocnice je také to, že nemá dětské oddělení. Například karvinská pohotovost je totiž zajištěna během všedních dnů právě pediatry z dětského oddělení a soukromí lékaři slouží pouze víkendy. "Během všedních dnů přijde třeba pět pacientů, to lékaře neuživí. V sezóně je pacientů více, někdy jsou ale dny, kdy nepřijde nikdo a lékař tam nemůže sedět zadarmo," okomentovala karvinská pediatrička Pavla Tvrdoňová, která kromě své ordinace slouží také právě i na pohotovosti.
Co na to lékaři?
Na karvinské pohotovosti ostatně slouží také několik pediatrů z Bohumína. Ta je totiž součástí karvinské spádové oblasti. Je ovšem podstatný rozdíl, pokud lékař, jako je tomu v Karviné, slouží pouze víkendy a pokud by se pediatři měli prostřídat v rámci celotýdenní služby. "Vše záleží na podmínkách, není možné do půl osmé sloužit na pohotovosti a pak od osmi do čtyř pracovat u sebe v ordinaci. Vlastní ordinace je samozřejmě priorita," dodala Tvrdoňová.
Radnice má v úmyslu oslovit pediatry s dotazem, zda by neměli zájem o zavedení této služby. "Ještě jsme je nezačali oslovovat, v budoucnu s nimi ale hodláme jednat," uvedl zastupující mluvčí radnice Pavel Čempěl. Zástupci nemocnice jsou však v této věci skeptičtí. "Obávám se ale, že by byl problém tyto lékaře uživit, navíc například Fifejdy, kde většina rodičů své děti vozí, jsou skutečně blízko," myslí si Nováčková.