Zpravodajství
26.1.2015 - Každý pátý viník ujíždí od nehody
Zdroj: Právo
Ročník a číslo: 21
Strana: 13
Autor: Honus Aleš
Až u třetiny dopravních nehod na Karvinsku, které v minulosti vyšetřovala policie, viník z místa střetu ujel a nehodu nenahlásil. Ani v dalších okresech není situace o moc lepší, v měřítku celého kraje je takových nehod dvacet procent. Podle policie šlo sice z velké části o banální nehody, například na parkovištích, číslo je ale přesto i nadále překvapivě vysoké. V některých případech ale řidiči ujíždějí také od nehod, při kterých někoho těžce zraní. Například v Bohumíně minulý týden ve středu večer na Rychvaldské ulici řidič srazil chodce, který šel po okraji vozovky. Viník nehody ujel, chodec utrpěl těžké zlomeniny nohy a skončil v nemocnici.
Podle policie stále neubývá nehod, při kterých viník ujede. Přestože jen v malém procentu těchto nehod bývá někdo zraněn, čísla jsou šokující. "V roce 2014 jsme vyšetřovali na Karvinsku 1230 dopravních nehod, z toho 392 bylo nehod s ujetím. To je téměř třetina, taková je bohužel statistika," uvedla mluvčí karvinské policie Zlatuše Viačková. "Samozřejmě že nejvyšší procento těchto nehod je na parkovištích, kde často nejsou žádní svědci. O důvodech této situace lze jen spekulovat, ale domníváme se, že řidiči se prostě bojí, že budou kráceni na bonusech u pojišťovny, svoji roli může sehrát i alkohol nebo drogy," dodala.
Podobná situace je i v jiných regionech. "Celokrajský průměr je nižší než na Karvinsku a pohybuje se kolem 20 procent, kdy viník od nehody ujede. V převážné většině jde o banální nehody, takzvané ťukance na parkovištích, ale i tak je to číslo opravdu vysoké," dodala mluvčí krajské policie Daniela Vlčková. Policie se bohužel také často setkává s tím, že lidé projíždějí kolem vážné nehody, jako by se nic nestalo. "Bezohlednost je vysoká. Řidiči mnohdy ani nezastaví, když vidí roztřískané auto na stropě. Nezeptají se, jestli někdo nepotřebuje pomoc. Tak to bohužel je," říká mluvčí novojičínské policie Petr Gřes.
Svou roli ovšem podle něj může hrát i to, že lidé prostě neumí poskytnout první pomoc. "Loni jsme měli bezpečnostní akci, při které jsme řidiče spolu se školáky vyzývali, aby si šli vyzkoušet první pomoc, například masáž srdce. Spousta řidičů se k tomu stavěla negativně. Vysvětlovali, že to neumí a že si netroufají. Když si to ale vyzkoušeli, tak nakonec zjistili, že na tom není vůbec nic složitého a příště už by si věděli rady," dodal Gřes.
V převážné většině jde o banální nehody Daniela Vlčková, mluvčí krajské policie