Zpravodajství
17.3.2015 - Deník se ptal: Jak dlouho a kde nejraději spíte?
Zdroj: Olomoucký deník
Ročník a číslo: 64
Strana: 2
Autor: redakce
Rychlejší životní tempo, stres a sedavé zaměstnání, to vše působí čím dál víc na lidskou psychiku. Ovlivňuje nejen denní život a aktivitu, ale také schopnost odpočívat a správně spát. Nespavost podle průzkumů postihuje 10 až 15 procent dospělých lidí. Právě proto byl vyhlášen Mezinárodní den zdravého spánku, který připadá na 21. března.
Nechte děti a mládež vyspat, radí odborníci
Pravidlo, že spát se má osm hodin, platí obecně pro dospělého člověka. Doba spánku se však ve skutečnosti liší, a to s věkem i životním stylem. Malé děti by měly prospat přibližně dvě třetiny dne, naopak seniorům stačí i o deset hodin méně. Nové studie navíc ukázaly, že děti od čtyř měsíců do sedmnácti let potřebují víc spánku, než se dříve myslelo. Podle odborníků je důležité doporučenou dobu spánku dodržovat, v opačném případě může způsobit vážné zdravotní problémy.
Novorozenci: 14–17 hodin denně
V několika prvních měsících života se během spánku uvolňuje růstový hormon, který je klíčový pro fyzický rozvoj dítěte.
Kojenci: 12–15 hodin denně
U kojenců už se vytvářejí určité spánkové zvyky. Někdy se jim dokonce podaří prospat i celou noc. Spánek jim dodává potřebnou energii pro vývoj imunitního systému.
Batolata: 11–14 hodin denně
Pokud batole spí méně než deset hodin, může se snažit setřást únavu hyperaktivitou. Některé studie dokonce tvrdí, že děti, které vykazují příznaky ADHD, tedy poruchy pozornosti spojené s hyperaktivitou, si jen potřebují častěji zdřímnout.
Předškoláci: 10–13 hodin denně
Při nižším počtu hodin spánku mohou mít děti problémy s chováním, citové obtíže a problémy v komunikaci se spolužáky.
Školáci a studenti: 8–10 hodin denně
Dostatek spánku je důležitý pro správnou tvorbu hormonů. Nedostatek spánku v tomto období může snížit množství spermií u mužů až o třetinu, přispívá ke zhoršené náladě a citové nevyrovnanosti. Jedním z důvodů, proč dnešní mládež spí nedostatečně, je jejich závislost na moderních technologiích. Světlo z tabletů a smartphonů totiž omezuje tvorbu melatoninu, spánkového hormonu.
Dospělí: 7–9 hodin denně
V tomto období může stres, práce, ale i tlaky na založení rodiny způsobit spánkové obtíže. Nedostatek spánku pak může souviset s mrtvicemi, obezitou nebo depresemi.
Senioři: 7–8 hodin denně
Pro seniory je často těžké v noci spát, i tak by měli ale odpočívat, jak jen to jde. Dostatek spánku v pokročilejším věku totiž může odvrátit množství nemocí, třeba i demenci.
Desatero rad při poruchách spánku
1. Nepijte kávu, černý či zelený čaj, kolu nebo různé energetické nápoje od pozdního odpoledne (nejlépe 4–6 hodin před ulehnutím), omezte i jejich požívání přes den.
2. Vynechejte večer těžká jídla, poslední jídlo zařaďte 3–4 hodiny před ulehnutím.
3. Po večeři neřešte důležité věci, které vás rozruší. Naopak se snažte příjemnou činností zbavit se stresu a připravit se na spánek.
4. Lehká procházka po večeři může zlepšit váš spánek. Naopak cvičení před ulehnutím (3–4 hodiny) již může spánek narušit, přesuňte tyto aktivity před večeři.
5. Nepijte večer alkohol, abyste lépe usnuli – alkohol zhoršuje kvalitu vašeho spánku.
6. Nekuřte, zvláště ne před usnutím a v době nočních probuzení. Nikotin také povzbuzuje.
7. Postel i ložnici užívejte pouze ke spánku a pohlavnímu životu (odstraňte z ložnice televizi, v posteli nejezte, nečtěte si ani neodpočívejte).
8. Uléhejte a vstávejte každý den (i o víkendu) ve stejnou dobu – /+ 15 minut. 9. Omezte pobyt v posteli na nezbytně nutnou dobu. V posteli se zbytečně nepřevalujte.
10. V místnosti na spaní minimalizujte hluk a světlo a zajistěte vhodnou teplotu, nejlépe 18–20 stupňů Celsia.
---
Petr Hroch, 45 let, psycholog,Olomouc Spím rád, ale mám něco přes rok starého syna a tím je myslím asi řečeno vše. Takže spím strašně rád, ale velmi málo. Navíc často jezdím i na služební cesty, pobývám v různých hotelech a vím, že není nic lepšího než moje postel u nás doma.
Beáta Slaninová, 23 let, studentka UPOL, Bohumín Nejraději spím doma. Naprosto mi stačí sedm až osm hodin.
Jakub Kaláb, 26 let, programátor, Olomouc Ideální čas je devět hodin. Pracuji z domu, a to až do ranních hodin, pak teprve spím. Vstávám klidně i kolem jedné hodiny odpoledne.
Helena Kupcová, 23 let, studentka UPOL, Ostrava Abych byla stoprocentně fit, potřebuji aspoň devět hodin spánku. Dobře se mi spí u přítele, kde se cítím být v bezpečí.
Jan Petrucha, 21 let, student UPOL, Břeclav Jsem spáč, minimum je devět hodin. Nejlepší jsou víkendy, když si můžu přispat. Nejraději spím pochopitelně doma ve vlastní posteli.
Jan Hanzl, 33 let, OSVČ, Hranice Většinou spím do té doby, než mě kluk probudí. Nejraději spím u TV, tam mám pohodlí. Z postele mě vyhazuje pes.
Jana Stalčíková, 31 let, mateřská dovolená, Přerov Kdybych mohla, tak spím pořád. Mám doma tři děti, které se v noci budí.
Václav Krejčíř, 36 let, skladník, Přerov Vstávám ráno ve čtyři hodiny na autobus do práce, takže tam si vždy pospím. Já usnu skoro všude.
David Uher, 16 let, student, Hranice Nejraději spím doma v posteli a hodně dlouho. Aspoň do deseti hodin.
Iva Linhartová, 29 let, sociální pracovnice, Přerov Zrovna jsem se přestěhovala na nové místo a nespím moc dobře. Sobotu se tedy pokusím oslavit spánkem.
David Kubíček, 36 let, zedník, Šumperk To je různé, většinou spím tak šest až osm hodin. Před spaním je ideální dát si pivko, pak se dobře usíná.
Aleš Kranich, 16 let, student, Velké Losiny Spím přibližně šest hodin denně. Žádný usínací rituál ale nemám, lehnu si a hned spím.
Květoslava Kubíčková, 74let, důchodkyně, Rýmařov Spím jak kdy, někdy šest hodin, někdy jenom tři nebo čtyři. Usínám bez problémů, většinou si před spaním ještě čtu.
Ondřej Bartoň, 17 let, student, Postřelmov U mě je to různé, ale většinou spím tak šest až sedm hodin. O víkendu si samozřejmě rád přispím.
Antonín Sohr, 82 let, důchodce, Šumperk Většinou spím tak kolem deseti hodin. Než jdu spát, tak se dívám na televizi, pak ji vypnu a jdu si lehnout.
Jakub Pospíšil, 18 let, student, Prostějov Spím nejraději doma u televize, to mám rád. Průměrně denně naspím tak zhruba deset hodin.
Nicol Hrubanová, 18 let, studentka, Prostějov Spím dlouho a ze všeho nejraději doma ve své posteli s přítelem.
Šárka Ottová, 28 let, servírka, Prostějov Často a ráda spím doma u televize s naším pejskem. Spím většinou okolo sedmi hodin. Brala bych ale i víc.
Lucie Dokoupilová, 20 let, servírka, Prostějov Ráda spím v posteli a nejlíp, když je tam někdo se mnou. Ke spánku mi stačí kolem sedmi hodin.
Petr Deutsch, 27 let, policista, Prostějov Stačí mi spát okolo pěti až sedmi hodin, a stejně jsem ráno čerstvý a plný energie. Kde spím, je mi v podstatě jedno, usnu kdekoliv.