Zpravodajství
4.4.2015 - "Nevím. Zařizoval to asistent"
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Ročník a číslo: 80
Strana: 2
Autor: Ondřej Leinert
MF DNES prozkoumala náhrady senátorů. Ti nejšikovnější loni utratili prakticky vše, co mohli
Jak vyčerpat senátní náhrady? Poradit by mohli senátoři za ODS, loni v tom byli nejdůslednější. Rychle se však "učil" také nový senátor za ANO.
PRAHA Z Chomutova do Mostu je to něco přes dvacet kilometrů. Když si chcete v některém z těchto měst pronajmout kancelář, zaplatíte zhruba stejně. Jednoduché počty však u senátorů neplatí, zvlášť když jde o peníze z eráru. Zatímco nezávislá Alena Dernerová si v Mostu pronajímá kancelář za necelých 10 tisíc korun, komunistický senátor Václav Homolka za pronájem kanceláře v Chomutově každý měsíc fakturuje Senátu maximální možnou částku: 27 200 korun.
"Děkuji za upozornění, to jsem ani nevěděl. Smlouvu za mě uzavíral asistent. Myslel jsem, že jde o obvyklou cenu, a protože tam jsem spokojen, nijak to nepitvám," reagoval Homolka. Při bližším pohledu je jasné, proč je ve své úřadovně spokojen. "Kancelář pana senátora znám, jsou tam speciální skla a vše je velmi nadstandardní, takže cena asi není nijak nenormální," popisuje chomutovská realitní makléřka Alena Krausová.
Peníze navíc zůstávají "doma". Budovu totiž vlastní KSČM. Stejně to dělají i všichni komunističtí poslanci. Stranický šéf Vojtěch Filip na tom nevidí nic špatného. "Opravdu nebudu zkoumat, za kolik lze v Chomutově nebo jinde sehnat nájem. To není moje starost. Ale budu trvat na tom, aby poslanci a senátoři měli své kanceláře v budovách KSČM," uvedl. S hledáním levnější kanceláře se příliš nerozpakoval ani bruntálský senátor a bývalý ministr Jaroslav Palas (nezávislý za ČSSD), který úřaduje v Krnově. Tam si lze pronajmout kancelář i s poplatky za energie do 10 tisíc korun měsíčně, Palas fakturuje Senátu téměř 24 tisíc.
Nejdůslednější loni byli mezi senátory v čerpání náhrad ti za ODS. V první pětici seřazené podle toho, kolik procent z celkového nároku dokázali využít, jsou hned čtyři, všichni z Prahy. MF DNES přitom posuzovala pouze náhrady, jejichž čerpání musí senátoři doložit účty (kancelář, telefon, internet, asistent, administrativní práce). "Nemám vám k tomu moc co říct. Nekradu, nic špatného jsem neudělal. Mám nějaký limit a ten využívám. Až se sníží limit, budu víc šetřit," uvedl Tomáš Grulich (ODS), "premiant" mezi senátory. Dokázal využít přes 98 procent svého nároku. V Senátu však patří k těm aktivnějším, za posledního půl roku vystoupil už desetkrát.
Jeho spolustraník Petr Bratský zase utratil nejvíce za telefon a internet: 77 tisíc korun. "Jsem v delegaci OBSE, když jste několikrát do roka v Tádžikistánu nebo Kazachstánu, tak se ty hovory prodraží," vysvětluje vysoké účty. Z nováčků, kteří nastoupili do Senátu loni na podzim, se v problematice čerpání náhrad nejrychleji zorientoval ostravský senátor za ANO, gynekolog Peter Koliba. Vyčerpal téměř celou částku na pronájem kanceláře a z rozpočtu na asistenty vrátil státu jedinou korunu.
---
Jak umí senátoři čerpat náhrady
Kdo dokázal vyčerpat největší část peněz (v % z nejvyšší možné částky) 33senátorů dokázalo vyčerpat více než 90 % svého nároku na náhrady
Tomáš Grulich (ODS) 98,3 % 1.
Kdo utratil nejvíc za nájem a vybavení kanceláře (v Kč za rok, nárok se odvíjí podle velikosti města) 26senátorů dokázalo vyčerpat veškeré prostředky na kancelář (99,9 % a více)
Milan Pešák (ODS), Praha 11 386 400 Kč 1.
Petr Bratský (ODS) 98,2 % 2.
Jaroslav Palas (nez. za ČSSD) 97,6 % 3.
Eva Syková (n nez. za ČSSD), Pr Praha 4 386 400 K Kč 2.
Tomáš Grulich (ODS), Praha 12 386 118 Kč 3.
1 450 225 Kč Tolik loni (bez náhrad na ubytování) dokázal vyčerpat rekordman mezi senátory Antonín Maštalíř (ČSSD). K této částce mu pomohly vyšší cestovní náhrady (kvůli vzdálenosti do Ostravy), Maštalíř však úspěšně čerpá i ty ostatní (téměř z 95 %).
33 senátorů zaplatilo svým asistentům maximální možnou částku – 430 500 Kč za rok.
155 196 Kč Tolik činí roční limit na náklady za odborné a administrativní práce. Přesně na korunu ho dokázalo vyčerpat šest senátorů. Nejpilnější čerpač Tomáš Grulich v této položce nechal eráru čtyři koruny, Jiří Čunek (KDU-ČSL) korunu.
6 423 Kč činí průměrný měsíční účet Petra Bratského za telefon a internet. Naopak Petr Vícha (ČSSD) nárokoval měsíčně v průměru pětistovku. Celý limit 7 000 Kč měsíčně však nedokázal na rozdíl od jiných náhrad vyčerpat nikdo.
Jak se liší náklady na kanceláře (v Kč za rok) Václav Homolka (KSČM), Chomutov 326 400 vs. Alena Dernerová (nez. za Severočeši.cz), Most 110 000 Eva Syková (nez. za ČSSD), Praha 4 386 400 vs. Daniela Filipiová (ODS), Praha 8 224 004 Jaroslav Palas (nez.), Bruntál, kancelář v Krnově 290 400 vs. Leopold Sulovský (nez.), Ostrava 268 800
Skokan roku Loni byly zvoleny více než dvě desítky nových senátorů. Za dva měsíce se už někteří z nich naučili solidně využívat náhrady. Nejlepšího výsledku dosáhl Peter Koliba (nez. za ANO), který vyčerpal 89,8 % svého nároku. František Čuba (SPO) zase dokázal bez 12 Kč využít celý paušál na kancelář. Pramen a foto: Senát ČR