Zpravodajství
21.4.2015 - Bohumín hrozí blokací dávek na bydlení
Zdroj: Právo
Ročník a číslo: 93
Strana: 10
Autor: Honus Aleš
Radní v Bohumíně včera vystoupili s překvapivým prohlášením, které se může nepříjemně dotknout všech sociálně slabých lidí žijících na ubytovnách, jimž stát na základě zákona o hmotné nouzi doplácí na nájemné. Podle novely platné od 1. května musí každou žádost o tuto sociální dávku schválit obec, která má právo s dávkou na úhradu nájemného v problémových ubytovnách nesouhlasit. Starosta Bohumína Petr Vícha (ČSSD) ale tvrdí, že obec nebude mít o žadatelích žádné informace, a proto nemůže kvalifikovaný souhlas, případně nesouhlas vydat. Bohumín proto zvažuje, že souhlas za těchto okolností nevydá.
V Bohumíně je v současné době deset ubytoven, ve kterých žije několik stovek lidí, kterých se problém týká. "Po obcích se požaduje, aby dávaly od 1. května souhlas k poskytováním doplatku na bydlení, ale zároveň nám příslušné orgány, tedy úřad práce a ministerstvo nedají žádné informace o lidech, o kterých máme rozhodovat. Za těchto okolností je velmi pravděpodobné, že rada města v samostatné působnosti hlasováním zkrátka rozhodne, že souhlas neudělí," řekl Vícha novinářům.
Město Bohumín stejně jako některá další města a obce upozorňuje, že v sociálně vyloučených lokalitách doslova kvete byznys s chudobou a majitelům ubytoven stát platí přemrštěné příspěvky. Podle Víchy problém vznikl za vlády exministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka, který přesunul tzv. sociální práci z obcí na úřady práce. "Před několika lety tady problém s ubytovnami a přeplácením nájemného v ubytovnách nebyl. Dnes máme těch ubytoven deset. Dlouhodobě poukazujeme na to, že dochází k plýtvání státními penězi a že stát by to měl řešit," uvedl Vícha.
Také nedaleká Karviná, která má problémy s ubytovnami, vnímá nový zákon jako velký problém, který se týká ve městě asi pěti stovek lidí. "Neuleví nám, budeme mít více byrokracie a bude to pro nás drahé řešení. Kromě toho samozřejmě neznáme lidi, které máme po ubytovnách – ani nemůžeme, přehled totiž má už několik let jenom stát – úřad práce. Není metodika k zákonu, takže nejsou jasná pravidla, kterými bychom se měli řídit. Ubytovacímu byznysu tohle podle nás nezabrání a ani ho to neomezí," řekl náměstek primátora Karviné Miroslav Hajdušík (KSČM).
Nové ustanovení o podmínce, aby obce s vyplacením dávky dávaly souhlas, bylo podle starosty Víchy posledním zoufalým pokusem, jak byznys s chudobou přinejmenším zkomplikovat. Dosud ale není jasný mechanismus, jak to bude fungovat. "Od doby schválení uplynulo půl roku a ministerstvo a úřad práce měly v té době konat," dodal Vícha.
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová (ČSSD) napsala před týdnem starostům obcí dopis, ve kterém je vyzývá, aby svá stanoviska úřadu práce poskytovali bezodkladně, což si ale Vícha neumí představit, protože rada města zasedá jen jednou měsíčně. "Určitě nebudeme zasedat každý den, když budeme z úřadu práce každý den dostávat nějaké žádosti," řekl starosta.
---
Dlouhodobě poukazujeme na to, že dochází k plýtvání státními penězi Petr Vícha, starosta Bohumína