Zpravodajství
3.6.2015 - Města začala zamítat dávky na bydlení
Zdroj: Právo
Ročník a číslo: 128
Strana: 10
Autor: Denisa Telaříková, Aleš Honus
Velká nervozita panuje mezi obyvateli ubytoven pro sociálně slabé ve velkých městech kraje. Některé radnice začaly od počátku května využívat novou zákonnou úpravu, podle které potřebují žadatelé o sociální doplatek na bydlení souhlas obce. A města, která mají s těmito ubytovnami často negativní zkušenost, žádosti automaticky zamítají.
V Bohumíně v pondělí radní zamítli všechny žádosti, které dostali. "Prostřednictvím úřadu práce přišlo 124 žádostí, které se týkaly 210 ubytovaných. Bohumín ubytovací byznys dlouhodobě odsuzuje, rada města proto ani v jednom případě neudělila souhlas s výplatou dávky," uvedl mluvčí radnice Pavel Čempěl. Úřad před tímto krokem varoval už před měsícem. Argumentoval tím, že nemá o žadatelích žádné informace, takže ani nemůže posoudit oprávněnost nároku. Podle Čempěla tak lidé sice ztratili nárok na výplatu doplatku na bydlení, nehrozí ale, že by se ze dne na den ocitli na ulici. "Úřad práce avizoval, že těmto lidem jako dočasnou kompenzaci vyplatí mimořádnou pomoc, jednorázový finanční příspěvek. Vyplácet ho může jen nejbližší tři měsíce, do konce srpna. To je dostatečná doba, aby si lidé z ubytoven zajistili jiné bydlení," sdělil Čempěl. V Bohumíně za poslední tři roky vzrostl počet ubytoven ze tří na deset, které dnes obývá asi 450 lidí.
V Karviné o doplatcích rozhodovala rada v minulém týdnu. Většině žadatelů sice souhlas s vyplácením dávky vydala, ovšem jen podmíněně. "Rada rozhodovala o 15 žádostech. Tři z nich zamítla, protože žadatelé neměli trvalé bydliště na území města. U 12 je to schválení podmíněno s tím, že se bude sledovat, zda příjemce dávky nemá problémy s dodržováním veřejného pořádku, nepáchá trestnou činnost a nemá dluhy," uvedla mluvčí karvinské radnice Šárka Swiderová.
Podobné podmínky si stanovily i některé radnice v Ostravě. Žadatel musí mít trvalé bydliště v městském obvodu, nesmí mít vůči městu dluh a musí bydlet na legální ubytovně. Tyto podmínky nesplnil nikdo z žadatelů v obvodu Mariánské Hory a Hulváky, kde v pondělí zamítli 70 žádostí o doplatek. V centrálním ostravském obvodu Moravské Ostravě a Přívoze na to šli ale zcela jinak. Radní nedali žadatelům ani souhlas, ale ani nesouhlas. "Protože zákon nestanovuje žádná kritéria ani procedurální pravidla, podle kterých bychom měli jednotlivé žádosti posuzovat, přijala naše rada usnesení se za těchto okolností k žádostem úřadu práce nevyjadřovat. Úřad práce ani náš sociální odbor nám nemohou poskytovat osobní údaje o sociální situaci žadatele, o které bychom se při rozhodování o vydání souhlasu či nesouhlasu mohli opřít," řekla starostka centrálního ostravského obvodu Petra Bernfeldová (Ostravak). Obvod již projednal 67 žádostí a na stole mu leží dalších 180.
Nejvíce žádostí budou nyní posuzovat radní v Ostravě-Jihu, kde se zatím nerozhodli. "Zatím máme zhruba 850 žádostí zaslaných úřadem práce," sdělil mluvčí Ostravy-Jihu Michael Kutty. Úřad práce ČR upozorňuje, že v případě nesouhlasu obce nelze dávku přiznat. Další osud lidí, kterým hrozí, že nebudou mít z čeho zaplatit ubytovnu, je tedy v rukou obcí. "Pokud obec vydá zamítavé stanovisko, nebo ho nevydá vůbec, musí zahájit s takovým člověkem bezodkladně sociální práci. Úřad práce nemá kompetence k tomu, aby říkal obcím, podle čeho mají rozhodovat, je ale připraven spolupracovat při nalezení optimálního řešení pro klienty. Mimo jiné mohou tito lidé úřad požádat o dávky v rámci mimořádné okamžité pomoci," upozornila mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.
Rada města ani v jednom případě neudělila souhlas s výplatou dávky Pavel Čempěl, mluvčí bohumínské radnice