Zpravodajství
5.6.2015 - Doplatky na bydlení: zmatek
Zdroj: Moravskoslezský deník
Ročník a číslo: 130
Strana: 1
Autor: Iva Mušálková
Každá obec řeší situaci jinak. Někde zamítají všem, jinde odmítají rozhodovat, další zase dávají potřebný souhlas jen místním. Kolik lidí nedostane v červnu peníze, lidé z úřadu práce zatím nevědí.
Ostrava – Je jisté, že už v červnu první obyvatelé soukromých ubytoven nedostanou doplatek na bydlení. Naplno se tak projeví dopad novely zákona o hmotné nouzi. Ten měl dát samosprávám nástroj, jak ubytovny s problémovými nájemníky na svém území regulovat. Místo toho jsou radnice zavaleny žádostmi tamních nájemníků, které jim k vyjádření přeposílá úřad práce. A každé město, v Ostravě i jednotlivé městské obvody, se k problému staví různě. Tak, jak si vykládají zákon.
Zamítnuto...
"Nevyjadřujeme se," tak reagují na žádosti lidí z ubytoven v Moravské Ostravě a Přívozu. Celkem se tak zde "nevyjádřili" už k sedmašedesáti. Další desítky jim postupně přibývají, celkem by jich mělo být kolem dvou set padesáti. V Mariánských Horách a Hulvákách v tomto týdnu 56 žádostí o souhlasné stanovisko rovnou zamítli. "Většina byla z ubytovny ve Výstavní ulici s kapacitou šest set lůžek. Byli jsme se tam podívat, jak tam ti lidé žijí. Není to ubytování pro rodiny s dětmi. Na chodbách všude kouř a příšerný binec," říká zdejší starostka Liana Janáčková. Zejména chování zdejších nájemníků zvyšuje podle jejích slov napětí obyvatel i firem v okolí. A netají se názorem, že ubytovny podobného typu v obvodu nechtějí. "Jsem si ale vědoma toho, že s těmi lidmi budeme muset pracovat," říká s tím, že na ubytovně žijí i rodiny s dětmi a v době návštěvy zde pracovníci radnice zastihli i ty, které měly být ve škole. A stejně nekompromisní jsou i radní v Bohumíně. Tam rovněž v tomto týdnu neschválili ani jednu ze 124 žádostí.
Jen pro našince
Do ubytoven, a to je specifikum zejména velkých měst, se stahují lidé z různých koutů republiky. Někde se proto rozhodli, pokud by měli už někomu žádost schválit, tak v první řadě lidem s trvalým pobytem na území města. To je případ Karviné. nebo i Vítkova na Opavsku. Města, odkud paradoxně směřují lidé do ubytoven v okolních městech a také do Ostravy. "Máme tady jednu soukromou ubytovnu s kapacitou 16 lůžek. V radě to budeme řešit a souhlas udělovat jen lidem s delším trvalým pobytem," říká starosta Vítkova Petr Smolka.
Pokračování na straně 2
Doplatky na bydlení: zmatek nad zmatek
Pokračování ze strany 1
Zároveň ale připouští, že lidé z Vítkova žijí na ubytovnách spíše jinde. "Jsou jich desítky. V Bruntále nebo Lipníku nad Bečvou," dodává s tím, že si nedokáže představit, kdyby se začali z výše uvedených důvodů vracet zpět. "Neměli bychom je kde ubytovat. Město má jen azylové ubytování – dvě místnosti se sociálním zařízením." Ovšem i tento přístup má odvrácenou stranu. Někteří majitelé ubytoven začali svým klientům hromadně trvalý pobyt na ubytovně povolovat. "Jsou jich už desítky," potvrzuje mariánskohorská starostka Liana Janáčková skutečnost,že v krátké době u nich výrazněji stoupl počet obyvatel. Nicméně ani to zatím podle jejích slov nemá na udělení souhlasu vliv.
Poprvé se lidé fakticky dozvědí, zda doplatek na bydlení dostanou, už v polovině tohoto měsíce, kdy postupně nabíhá vyplacení dávek v hmotné nouzi. Kolik jich skutečně bude, zatím neví ani úředníci, kteří dávky vyplácejí. "My ještě nemáme vyjádření od obcí. Posílali jsme jim žádosti a nemáme od nich ještě přímo zamítavé stanovisko: Ne, nedáváme souhlas. A těm, kteří se rozhodli, že se nebudou vyjadřovat, jsme posílali dopisy znovu, aby se vyjádřili," popisuje peripetie kolem vyplácení dávek Gabriela Petříková z krajské pobočky Úřadu práce v Ostravě. Navíce nestačí, když město úředníkům oznámí, že souhlas nedostane nikdo. "Nám nestačí jednotné zamítavé stanovisko obce. Musí se vyjádřit ke každému zvlášť," popisuje. A připouští, že i pro ně je situace složitá a také oni se budou muset poradit, jak postupovat. "Budeme to řešit s našimi metodiky a s generálním ředitelstvím. Je to novinka," vysvětlila. ...13