Zpravodajství
13.7.2015 - Šmejdi vymýšlejí nové finty
Zdroj: Karvinský deník
Ročník a číslo: 161
Strana: 3
Autor: Michaela Zormanová
Vnutí se do bytu třeba pod záminkou, že nesou přeplatek za léky.
Karvinsko – Obyvatelé Karvinska stále čelí novým a novým útokům šmejdů. Nabízejí například levnější energie s tvrzením, že původní dodavatel zkrachoval, hledají neexistující chyby ve smlouvách nebo se snaží vnutit předražené zboží nebo předstírají, že přišli předat přeplatek či výhru. "Stále takové případy řešíme, ale lidé už jsou naštěstí opatrnější," uvedl mluvčí městské policie Václav Ožana.
Zkušenosti získávají nejen na speciálních seminářích, ale také je sdílejí mezi sebou například na sociálních sítích. "S tím, jak mají lidé více informací, jsou zároveň i tito tzv. šmejdi vynalézavější," upozornil Ožana.
Potvrzují to i slova obyvatel Karvinska, kteří měli s tímto fenoménem v poslední době co do činění.
"Přišli za babičkou s tím, že pro ni mají přeplatek za léky, babičce to bylo divné, protože v poslední době žádné léky neplatila, a tak zavolala svému synovi," popsala zkušenost jedna obyvatelka Bohumína.
Případy zaznamenané v nedávné době také mluví o lidech, kteří vám budou tvrdit, že jste něco vyhráli nebo vám nabídnou nějaké zboží. Často se neštítí ani zneužít jméno některé velké, tedy důvěryhodně působící, firmy.
"Jde o aktuální případy, kdy naši klienti doma našli lístek oznamující návštěvu našeho pracovníka. Aby tito lidé vzbudili důvěru, v podpisu uvádějí kromě názvu dodavatele, který obchodníky vyslal, i jméno naší společnosti," líčí Vladimír Vácha, mluvčí jedné společnosti dodávající energie do domácností.
Další z používaných triků je například tvrzení, že přišli odečíst a zkontrolovat elektroměr. "Odečet měřidel je vždy dopředu oznámen a provádějí ho pouze pracovníci energetické společnosti, kteří se prokážou příslušným průkazem," připomíná Vácha, který upozornil také na to, že zkušenost již mají i s falešným prováděním kontroly faktury a nastavení tarifu tvrzením, že jsou z Energetického regulačního úřadu nebo že původní dodavatel zkrachoval.
"Také jsme zaznamenali, že přišli do bytu s tím, že jdou zkontrolovat, zda má dotyčný platnou smlouvu, pak tvrdí, že je tam nějaký zádrhel a už to jede," doplnil Ožana.
Jak ale mluvčí městské policie potvrdil, hlavní vlna útoků šmejdů už je snad za námi. "Ale stále nebezpečí není zcela zažehnáno. Zvláště je pak třeba si dávat pozor na ty, kteří prvně zavolají, tvrdí například, že něco je možná v nepořádku a že to přijdou zkontrolovat. Dotyčný odsouhlasí, ať tedy přijdou a už to není to zakázané podomní poskytování služeb, už je to na pozvání a stává se to komplikovanější," zdůraznil Ožana.
Jako velmi účelné se také ukazuje to, když ti, kteří prodělali se šmejdy nějakou zkušenost, nejsou lhostejní ke svému okolí a upozorní ostatní, například prostřednictvím sociálních sítí nebo médií.