Zpravodajství
23.7.2015 - SmVaK: Ani tropická vedra kvalitu pitné vody nezhoršila
Zdroj: Novojičínský deník
Ročník a číslo: 170
Strana: 3
Autor: Břetislav Lapisz
Pitná voda od SmVaK Ostrava, není ani v létě ohrožena nebezpečnými látkami nebo mikroorganismy
Ostrava - Jak uvedla mediální zástupkyně SmVaK Eva Kijonková, společnost provedla po vlně veder i prudkých bouřkách v první polovině července 35 rozborů vzorků z vodovodní sítě, ve kterých byly zkoumány mikrobiologické, biologické, fyzikální, chemické a další ukazatele pitné vody. "Všechny výsledky splnily požadavky na kvalitní vodu, s žádným z ukazatelů nemáme potíže. To se týká jak úpraven, tak vodovodní sítě," shrnul generální ředitel SmVaK Anatol Pšenička.
Vodohospodáři z SmVaK ročně analyzují více než dvacet tisíc vzorků a kvalitu vody sledují po celou dobu jejího cyklu-od vstupu do úpravny až k odběrateli. U vodovodní sítě to znamená průměrně okolo stovky rozborů měsíčně. Společnost každý rok vynaloží na kontrolní rozbory asi 15 milionů korun. Výsledky zveřejňuje každý týden na svém portálu www.smvak. cz. "Lidé nejen z větších měst, ale i ze zásobovaných obcí si mohou na našich stránkách přečíst i to, zda je voda, která jim teče z kohoutku, tvrdá, nebo měkká. Na tom záleží, jak vám bude doma chutnat káva nebo čaj, ale třebai to, jak často budete skutečně potřebovat čistit pračku či myčku," upozornil Anatol Pšenička.
Z kohoutku bez obav
Zdroje vody, které největší vodárenská společnost Moravskoslezského kraje využívá, se nacházejí převážně v horských oblastech, v místech s nevýznamnou zemědělskou činností a bez vlivu průmyslového znečištění. I přesto se pro zjištění případného výskytu kontaminantů a v zájmu zdravotní nezávadnosti pitné vody provádějí také pravidelné rozbory surové vody z vodárenských zdrojů, které zkoumají mimo jiné i výskyt širokého spektra pesticidních látek a těžkých kovů. Výsledky, které průběžně kontrolují orgány veřejného zdraví, dokazují, že surová voda z vodárenských nádrží, využívaná pro výrobu pitné vody v úpravnách SmVaK, má vysokou kvalitu a nepatřičné látky neobsahuje. Hodnoty těžkých kovů, a to například i v průmyslově exponovaném Karvinsku či v Bohumíně, jsou podle zprávy SmVaK pod hranicí stanovitelnosti nebo ve velmi nízkých koncentracích, které plně odpovídají všem požadavkům na pitnou vodu. "Každý náš spotřebitel tak může dlouhodobě pít vodu z kohoutku, aniž by se musel obávat nepříznivých vlivů na svůj organismus, právě naopak," dodal generální ředitel SmVaK.