Zpravodajství
1.9.2015 - Nejvíce čestných občanů má Bohumín a Karviná
Zdroj: Karvinsko
Ročník a číslo: 35
Strana: 3
Autor: Michaela Zormanová
Karvinsko – Čestné občanství je jednou z nejvyšších poct, které může město jedinci udělit. Nejvíce čestných občanů mají v našem regionu města Karviná a Bohumín, shodně se jedná o šest lidí. Jak už Deník informoval, karvinští zastupitelé budou příští týden jednat o udělení čestného občanství pro válečného hrdinu Josefa Ščerbu.
Českotěšínským čestným občanstvím byly zatím oceněny tři osoby. Naše nejmladší město, Havířov, doposud udělilo čestné občanství pouze v jednom případě. Orlová pak zatím čestné občany nemá. Jak se ale Deníku podařilo zjistit od Odboru správy úřadu města Orlové, v nejbližší době, konkrétně 16. září, bude rada a posléze na říjnovém zasedání rovněž zastupitelstvo jednat o pravidlech pro udělování tohoto ocenění, a to z důvodu podnětu, který magistrát obdržel, žádajícího čestné občanství pro orlovského rodáka, sochaře Stanislava Kolíbala.
Karviná: politik a legionář Jožo David
Josef David byl politik, novinář, významný legionář a předseda Národního shromáždění ČSR z roku 1946. Narodil se v roce 1884 v Kylešovicích a vystudoval gymnázium v Opavě, kde v roce 1902 založil Českou stranu národně sociální. Pracoval jako redaktor v několika periodicích a za první světové války sice zpočátku bojoval v řadách rakousko uherské armády, ale roku 1915 přeběhl do ruských pozic. V Československých legiích se začal angažovat po pobytu v zajateckých táborech a následně se stal také součástí redakce v Rusku vydávaného legionářského Československého deníku. V organizacích sdružujících československé legionáře se pak angažoval i po válce, kdy byl předsedou Československé obce legionářské. V roce 1921 se stal poslancem Národního shromáždění ČSR a v této funkci zůstal až do roku 1939. Druhou světovou válku strávil v britském exilu, kde zasedal v exilové Státní radě Československé a v Slovanském výboru. V dubnu 1945 se stal náměstkem předsedy vlády, byl poslancem Prozatímního Národního shromáždění a posléze také Ústavodárného Národního shromáždění. V roce 1948 podpořil převzetí moci KSČ. Zemřel roku 1968 v Praze.
Další čestní občané Karviné:
prezident Tomáš Garrigue Masaryk, básník Petr Bezruč, prezident Ludvík Svoboda, plukovník Rudé armády M. Š. Aznaurjan a tenista Radek Štěpánek.
Bohumín: starosta Opavy Walter Kudlich
Walter Kudlich byl pracovníkem okresního a zemského soudu a také poslancem zemského sněmu, působil rovněž jako politik na komunální úrovni. Walter Kudlich se narodil v roce 1857 ve Wilhelmsburgu a v roce 1886 se v Opavě oženil se Sophií rozenou Wenzelides. V letech 1908 až 1919 byl starostou Opavy, kde se rovněž stal čestným občanem. Čestné občanství mu pak udělily rovněž Odry a Nový Bohumín. Zemřel v roce 1930 a pohřben je na centrálním městském hřbitově v Opavě.
Další čestní občané Bohumína:
básník Petr Bezruč, prezident Tomáš Garrigue Masaryk, právník a politik Karl Franz Johann Ott, advokát, soudce a politik Emil Rochowanski a obchodník a politik Julius Warosch
Český Těšín: odbojář a politik Vladimír Janko
Vladimír Janko – odbojář, generálplukovník, velitel 1. československého samostatného tankového sboru, komunista a poslanecNárodníhoshromážděníČSR – se narodil v roce 1917 v Nosislavi, brzy se ale rodina přestěhovala do Brna. Absolvoval školu pro důstojníky v záloze a Vojenskou akademii v Hranicích.
Po okupaci v březnu 1939 se připojil k odbojářům z organizace Obrana národa. V roce 1939 odešel do emigrace a zapsal se do československého legionu v Bronowicích. V červenci 1942 se stal velitelem Třetí pěší roty v rámci Prvního československého polníhopraporu. Vroce 1943 odjelna frontu a stal se velitelem 1. československé samostatné tankové brigády v SSSR. Byl vyznamenán válečným křížem, sovětskou Medailí za odvahu a dalšími oceněními. Ve volbách roku 1954 byl zvolen do Národního shromáždění za KSČ v obvodu Opava II. jih.
Byl podporovatelem Antonína Novotného, a když po emigraci generála Jana Šejny došlo v roce 1968 k otevření armádních kauz z éry Novotného, spáchal sebevraždu. Vroce 1970 se sice o okolnostech sebevraždy objevily jisté pochybnosti, tehdejší generální tajemník ÚV KSČ Gustav Husák je ale odmítl s tím, že o Jankovi už nechce slyšet.
Další čestní občané Českého Těšína:
maršál Andrej Ivanovič Jeremenko, prezident Klement Gottwald
Havířov: olympionička Šárka Kašpárková
Šárka Kašpárková je česká sportovkyně, bývalá atletka, skokanka do výšky a trojskokanka, je držitelkou bronzové medaile z olympijskýchher1996vAtlantěa mistryně světa z roku 1997. Šárka Kašpárková se narodila v roce 1971 v Karviné, s atletikou ale začala právě v Havířově a v roce 2005 se s ní zde také loučila. V tomto roce rovněž získala havířovské čestné občanství. V roce 2006 se pak ještě kvalifikovala na mistrovství Evropy ve švédském Göteborgu, pak ale atletiku pověsila definitivně na hřebík. Šárka Kašpárková drží české rekordy v trojskoku na dráze i v hale.
Foto: