Zpravodajství
13.10.2015 - Obce nabízejí lidem půjčky na kotle. Zájem je ale pramalý
Zdroj: Karvinský deník
Ročník a číslo: 239
Strana: 5
Autor: Tomáš Januszek
Kupte si nový kotel, půjčíme vám, motivují někteří starostové lidi. Jejich snaha však přichází vnineč.
Karvinsko – Kdo by chtěl příští rok využít další nabídky kraje a pořídit si nový kotel na tuhá paliva za evropské peníze, může – podle toho, kde bydlí – počítat i s příspěvkem radnice. Sice už ne nevratným, ale s bezúročnou půjčkou. Kraj, respektive Evropská unie, poskytne žadateli až 70 procent, stát dotuje žadatele z oblastí se silně znečištěným ovzduším (což je většina Moravskoslezského kraje – pozn. aut.) dalšími pěti procenty z pořizovací ceny zařízení a s příspěvkem přišly i některé obce a města.
Přes to všechno je podle zjištění Deníku zájem lidí pramalý. V menších obcích si nový kotel pořizují jednotlivci, ve větších městech možná desítky lidí. Proč? Stávající systém dotací je podle dětmarovického starosty Ladislava Rosmana špatně nastavený. "Například v tom, abyste získali státní dotaci, musíte si koupit složitý automatizovaný kotel nebo kotel s ručním přikládáním se složitou regulační soustavou topné vody, který je hodně drahý. Přitom se dá vyhovět evropským normám a pořídit si kvalitní kotel, který splňuje 4. emisní třídu, jenže podmínky státu jsou, jaké jsou," říká rezignovaně Ladislav Rosman. Druhý "dotační" šíp, který minul terč, je ten, že většina obcí na Karvinsku je plynofikována.
"Nové kotle na tuhá paliva si fakt pořizují jen jednotlivci," říká starosta Těrlicka Martin Polášek. Jenže plyn v posledních letech stále zdražoval, a tak řada lidí zapojila zpátky staré kotle na tuhá paliva, ve kterých může přitápět třeba na podzim a na jaře. A pálit v nich cokoliv. "Je škoda, že za dotační peníze se musí kupovat buď kotle na biomasu, či drahá zařízení s automatickým provozem. Přitom by stačily kotle na tuhá paliva za 50 až 60 tisíc korun. I tyto levnější přístroje už mají dokonalé spalování," říká dětmarovický starosta, který se v tomto oboru pohyboval desítky let.
On i mnozí jiní starostové přiznávají, že zájem lidí o dotace navýšené o příspěvek obce je velmi slabý. "My jsme pro letošní rok z rozpočtu vyčlenili asi půl milionu korun, pro každého žadatele 15 tisíc korun, právě na podporu výměny starých kotlů, a měli jsme jednoho zájemce," říká Rosman. Podobné to je v Dolní Lutyni, Bohumíně, Karviné a dalších obcích. A to například Bohumín nabízí bezúročnou půjčku ve výši až 20 tisíc korun na pokrytí vlastních nákladů. Dolní Lutyně dokonce 30 tisíc. Motivovat lidi, aby si koupili moderní ekologické kotle, chtějí v Karviné. Třeba právě proto, že dosud byl zájem velmi malý.