Zpravodajství
20.10.2015 - Mexiko, Kanada nebo Korea na Karvinsku. A proč ne?
Zdroj: Region Krnovské noviny
Ročník a číslo: 42
Strana: 11
Autor: toj
Havířov, Karviná – Amerika, York, Kanada, Mexiko či Korea. Názvy lokalit ve starých částech Karviné, Stonavy a Havířova, které podle studií zabývajících se názvoslovím zpravidla znamenaly, že tato osada je dále od centra města. To je třeba případ lokality Amerika v Prostřední Suché. Ale byly i jiné příčiny vzniku exotických názvů.
Například pojmenování Korea, dodnes užívané starší generací pro část sídliště Šumbark, které stojí na pomezí Šumbarku a Dolních Bludovic (okolí ulice U Nádraží), dostalo svůj název proto, že blátivé a rozkopané místo, kde se v 50. letech rodilo nové město, lidem připomínalo bojiště Korejské války, která probíhala v letech 1950 až 1953.
Název kdysi samostatné vsi Šumbark je zkomoleninou německého názvu "Schönberg‘, tedy pěkný kopeček. Slovo "Schön=krásný"‘ lid pozměnil místním slůvkem "šumný", druhou polovičku v lépe mu se vyslovující "bark".
Pojmenování Šenov a Šumbark náležejí k tzv. reklamním jménům, která měla přilákat kolonisty do méně osídlených oblastí. Na severovýchodní Moravě a ve Slezsku k nim patří např. také místní jména Rychvald ("zum reichen Walde" čili, "u bohatého lesa") nebo Šunychl ("bei der schönen Eichel", tedy P "u pěkného doubku"; dnes Nový Bohumín). Název Bludovice bychom tedy mohli překládat jako "ves lidí Bludových či patřících Bludovi". Bavímeli se o Životicích, nejstarší doklad názvu osady zněl Ziboticze (1450). Je v něm obsaženo staročeské osobní jméno Žibota. Název Žibotice byl později zkomolen na Životice.