Zpravodajství
6.11.2015 - Firmám se daří, v Bohumíně či ve Studénce rozdávaly stamiliony
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Ročník a číslo: 259
Strana: 14
Autor: Darek Štalmach
Tři nové výrobní linky, nové skladovací i expediční prostory mají bohumínské společnosti Rockwool zajistit v rámci skupiny pozici jedničky ve střední a východní Evropě. Investice si pochvaluje i MSV Metal Studénka.
OSTRAVA Devadesát nových zaměstnanců mohlo najít práci v bohumínské společnosti Rockwool, která do rozšíření výroby v posledních třech letech investovala téměř miliardu korun. "Investice směřovala hlavně do tří nových výrobních linek, které navazují na naši primární výrobní linku," vysvětlil marketingový manažer společnosti Rockwool Josef Mik. Stěžejním výrobkem bohumínské firmy je kamenná minerální vlna, využívaná k tepelné izolaci budov i zařízení. A právě tímto směrem vedlo rozšíření výroby.
"Kapacita hlavní výrobní linky, vyrábějící v peci kamennou minerální vlnu zůstává stejná jako dříve, 65 tisíc tun ročně, výrazně se ale zvýší přidaná hodnota výrobků našeho závodu, budeme moci nabízet širší sortiment," přiblížil detaily Josef Mik. Nové linky by se podle něj neměly nijak dotknout životního prostředí v okolí továrny, stojící v bohumínské části Skřečoň. "Máme pořád jen jednu výrobní kapacitu, pořád jsme schopni tím komínem protlačit stejné množství," dodal Mik. V současnosti v Bohumíně funguje linka na výrobu vlastní kamenné minerální vlny, jedna linka na výrobu polotovarů a tři nové linky produkující konkrétní výrobky. Právě k nim směřovalo nejvíce nově přijatých lidí.
Miliarda nemířila ale jen do výrobních linek, ale také do parkovišť, skladovacích hal a také do vybudování logistických procesů uvnitř firmy. "Před projektem jsme měli 155 zaměstnanců, teď jich máme o devadesát víc. Nové lidi navíc není jednoduché najít, požadujeme po nich odbornou zdatnost, zároveň jsou naši klíčoví zaměstnanci proškolováni v Německu a v Holandsku, takže musejí umět anglicky nebo německy. A s tím je problém," vypočítává Josef Mik. Máme vyprodáno, hlásí ve Studénce Sto dvacet milionů korun investovali během dvou let poté, co prakticky prošli klinickou smrtí a od krachu je dělily jen dny, ve firmě MSV Metal Studénka, přímém pokračovateli známé Vagonky. "Aktuálně jsme doslova vyprodáni," říká generální ředitel MSV Metal Studénka Ivo Lazecký. "K tomu nám mimo jiné pomohlo i dokončení dvouleté etapy, která zahrnovala investice do pořízení nových technologií. Ty nyní kovárně umožňují komplexní poskytování servisu s dodávkou výkovků na klíč."
Osmdesát procent kovárenských výrobků firmy, která je stále spjata s výrobou a opravami železničních vagonů, míří do zahraničí. "K nejvýznamnějším klientům patří kromě Českých drah evropští národní železniční dopravci z Německa, Švýcarska, Belgie, Francie či Slovenska. Mimo Evropskou unii dodává do zajímavých teritorií, jako Maroko, Alžír nebo Norsko, a v hledáčku má Španělsko, Turecko, Itálii či Portugalsko," vysvětlila Magdalena Selingerová z mediálního zastoupení firmy. Díky úspěchům na trhu hledají ve Studénce, ve firmě, která byla dlouhá léta známá spíše tím, že propouští, nové zaměstnance. "Nyní jich v areálu ve Studénce pracuje přes 400. Od roku 2010, tedy období restrukturalizace, přibylo čtyřicet nových pracovních míst. V plánu pro tento rok byl nábor další desítky zaměstnanců. Hledáme hlavně lidi na pozice obráběčů, zámečníků nebo kovářů," dodal Ivo Lazecký. Po stodvacetimilionové investici, jejíž součástí byla i výstavba nové lakovny, se ve Studénce chystají investovat dalších 160 milionů korun. Ty by měly mířit nejen na pořízení dalších moderních výrobních technologií, ale i do oblasti energetiky.
Před projektem 155 zaměstnanců, teď jich máme o devadesát víc.
Foto: S novou linkou Firma Rockwool, která vyrábí stavební izolace, otevřela novou linku téměř za půl miliardy korun.
Foto: Alexandr Satinský, MAFRA
O autorovi: Darek Štalmach, redaktor MF DNES