Zpravodajství
11.11.2015 - Horolezec chce kalendářem pomoci nemocné holčičce
Zdroj: Právo
Ročník a číslo: 263
Strana: 10
Autor: Denisa Telaříková
Pomoc pro Leontýnku - kupte si kalendář. Tak nazval svůj projekt na sociální síti Facebook opavský horolezec a extrémní sportovec Tomáš Petreček. Rozhodl se, že pomůže rodině z Bohumína, která má nemocnou dcerku, sehnat peníze na její léčbu. Zdravotní pojišťovna ji totiž nehradí. "Když jsem vysoko v horách, daleko od civilizace, zažívám pocity, které se dají jen těžko popsat a sdělit. V tu chvíli jsem ve svém vlastním světě, který je pro mnoho lidí nepochopitelný a vzdálený. Možná nějak podobně se cítí také šestiletá Leontýnka z Bohumína, které lékaři ve třech letech diagnostikovali dětský typický autismus, středně funkční autismus se středně těžkou mentální retardací. Právě proto jsem se rozhodl jí pomoci," svěřil se Právu 36letý horolezec. Dodal, že rodina pro holčičku našla naději, když letos na jaře začala využívat nejmodernější metodu - aplikovanou behaviorální analýzu. "Jenže náklady na dva roky terapie jsou 621 600 korun. V USA tuto léčbu třeba zdravotní pojišťovna hradí, u nás ne. Proto bych na léčbu rád přispěl i s pomocí ostatních lidí, a to prodejem expedičního kalendáře," líčil Petreček.
"Když se Leontýnka narodila, tak byla krásné a šťastné miminko. Vyvíjela se tak, jak má, až do svých tří let. Pak se něco zlomilo a z její tváře se vytratil úsměv. Její pohled mířil někam za nás. Přestala mluvit, najednou nechodila na nočník, přestala jíst až tak, že jsme skončili na suchém bramboru a rohlíku za den. Začala se vztekat a křičet nebo jen mlčela," vzpomínala maminka Leontýnky Vladimíra Cigánková. Pak se rodina dozvěděla diagnózu a život se jí otočil o 180 stupňů. A až letos na jaře objevili novou speciální metodu, která holčičce pomáhá. "Týnka se opět více směje, hodně se mazlí, začala si hezky hrát, zpívá do písniček puštěných v televizi, vymalovává obrázky, snaží se psát dle předlohy, mnohem více rozumí tomu, co jí říkáme. Umí už i rozeznat deset barev, dorozumí se více než 70 znaky, dokáže většinu věcí napodobit po nás a začala sama krásně jíst. Dokonce se zapojuje v kolektivu dětí ve školce do tanečků, cvičení a her," popisovala pokroky dcerky maminka.
Jenže na terapii rodina nemá dostatek peněz. Musí se provádět 25 až 40 hodin týdně. "Během jednoho měsíce se dcera naučila základní dovednosti dítěte ve věku 0 až 12 měsíců. Nyní má 6 let, a než nastoupí do školy, chci, aby byla na úrovni vrstevníků nebo se jim co nejvíc přiblížila, a to zvládnu v případě, když s ní budu intenzivně pracovat čtyři a víc hodin denně, minimálně dva roky v kuse," podotkla maminka Leontýnky. Expediční kalendář mohou lidé, kteří chtějí na léčbu Leontýnky přispět, zakoupit přímo u horolezce Petrečka na e-mailu tomas@tomaspetrecek.cz nebo pak ve frýdecko-místecké prodejně salomon-run.cz nebo v Gekko sportu v Opavě. Jeho cena je 250 korun.
Foto: Vladimír a Vladimíra Cigánkovi už vědí, jak své nemocné dcerce pomoci. Na léčbu jim však chybějí peníze.
Foto archiv rodiny Cigánkových