Zpravodajství
12.1.2016 - Jak získat nový kotel? Dozvíte se to od úředníků
Zdroj: Karvinský deník
Ročník a číslo: 9
Strana: 1
Autor: Tomáš Januszek
Krajští úředníci pořádají v obcích semináře na téma kotlíkových dotací.
Karvinsko – Co byste měli udělat pro to, abyste mohli topit v moderním ekologickém kotli a jeho pořízení vás stálo co nejméně? To všechno se dozvíte od krajských úředníků, kteří vyrážejí do obcí seznamovat lidi s celou problematikou tzv. kotlíkových dotací. Na výměnu starých neekologických kotlů na pevná paliva má kraj téměř půl miliardy korun a lidé mohou od 1. února do 29. dubna požádat až o stopadesátitisícovou dotaci na kotel nový.
První takový seminář se konal minulý týden v Třinci, příští pondělí se experti na kotlíkové dotace zastaví na Obecním úřadě v Dětmarovicích. "Cílem tohoto setkání je, aby se lidé dozvěděli co možná nejvíce o této problematice, o možnostech finanční podpory, a mluvit se bude i o technických záležitostech," vysvětlil starosta Dětmarovic Ladislav Rosman. Podle moravskoslezského hejtmana Miroslava Nováka je důležité, že tentokrát je možné získat dotací až 95 procent pořizovací ceny." Dodal, že tak odpadnou fronty na krajském úřadě, nervozita a obavy z toho, že by se na všechny zájemce o dotaci nedostalo. "Poběží to plynule, učinili jsme spoustu opatření, abychom zájemce o nový kotel neotravovali zbytečnou administrativou. Peněz je dost, zcela jistě můžu slíbit, že nedojdou. Jde nám o to, aby už nikdy nikde netopil starý čadící kotel a aby se nám lépe dýchalo," řekl hejtman.
Na konci měsíce budou mít možnost informovat se na možnost výměny kotle v Bohumíně a Českém Těšíně. "Chceme tu kampaň podpořit. Lidé mají na těchto konzultacích možnost seznámit se podrobně s podmínkami dotace, které kotle je možně měnit, které ne a mnoho dalších věcí," vysvětlil místostarosta Bohumína Lumír Macura s tím, že kromě krajských úředníků budou přítomní i lidé z bohumínského odboru životního prostředí z radnice.
Připomněl, že Bohumín půjčí těm, kdo si pořídí nový kotel, až 60 tisíc korun. "Společně s dotacemi kraje je možné takto pokrýt až sto procent nákladů," řekl Macura. Kromě seminářů ve vybraných obcích a městech se zájemci o ekologický kotel mohou dozvědět podrobnosti o novém dotačním programu prostřednictvím specializované webové stránky nebo k tomu zřízené telefonní linky.
Krajský úřad také umožní posílat žádosti o dotaci poštou, aby lidé ze vzdálenějších míst kraje nemuseli jet do krajského města s jednou obálkou. Kvůli kotlíkovým dotacím je zřízena také speciální telefonní linka pro dotazy, a existuje také speciální "kotlíková kalkulačka", která lidem pomůže spočítat, na jakou dotaci mohou dosáhnout, a po zadání určitých parametrů i úsporu s pořízením nového kotle. Od začátku roku je také v přízemí budovy krajského úřadu v Ostravě vyčleněna kancelář, kde mohou zájemci o nové kotle osobně konzultovat s odborníky své záměry.
Může se vám hodit
Informace k připravovanému dotačnímu programu naleznou zájemci na webu www.lokalnitopeniste. cz, se svými dotazy se zároveň mohou obracet na krajskou "kotlíkovou" linku 595 622 355 a emailovou adresu kotliky@msk.cz Formulář "Žádosti o poskytnutí dotace" je k dispozici ke stažení od 18. prosince 2015 na webových stránkách www.lokalnitopeniste.cz, a je možné si ho vyzvednout také osobně v budově Krajského úřadu MSK v Ostravě.
Kdy a kam pro informace Dětmarovice 18. ledna 10 – 16 h Bohumín 26. ledna 13 – 16 h Český Těšín 28. ledna 9 – 15 h