Zpravodajství
14.1.2016 - Zapomětliví podnikatelé a také kšefty "na černo"
Zdroj: Karvinský deník
Ročník a číslo: 11
Strana: 3
Autor: Richard Kutěj
Živnostenské úřady loni rozdávaly desetitisícové pokuty.
Karvinsko – Podnikal, anižby měl na své kšefty oficiální povolení. Přišlo se na to až když si jeden ze zákazníků stěžoval na špatnou kvalitu odvedené práce. Daný řemeslník pak hořce zaplakal, protože jej neminul trest. Také takový případ loni řešili pracovníci živnostenských úřadů na Karvinsku.
Neoznačené podniky
Ti loni ve svých městech a pověřených obcích vyrazili na desítky kontrol podnikatelů i firem. A právě případy podnikání "na černo" patřily k největším průšvihům, které kontroly odhalily. Karvinský živnostenský úřad takto provedl celkem 259 kontrol a zjistil 67 pochybení. "Mezi nejčastější pochybení patřilo neoznačení provozovny dle živnostenského zákona a neoznámení zahájení či také ukončení činnosti," uvedla mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová s tím, že kontrolovaní podnikatelé si takto vysloužili 57 pokut v celkové výši 76 tisíc korun.
Celých 209 kontrol provedli úřadníci v Orlové a okolí. Také zde zjistili tři případy podnikání bez povolení. Všech případů porušení živnostenského zákona pak bylo celkem 91. Nejčastěji šlo přitom o stejné chyby jako v karvinských případech, objevily se třeba také špatné účtenky a další.
Zapomněli říct, že podnikají
Celkem 50 kontrol provedl daný úřad v Bohumíně. "Při kontrolách se přišlo na tři pochybení a úředníci uložili dvě pokuty. Nejčastějším proviněním bylo, že podnikatel otevřel obchod či provozovnu a úřadu to zapomněl ohlásit," řekla mluvčí bohumínské radnice Lucie Kolková. "Neoznačení sídla nebo provozovny zákonem stanovenými údaji, neoznámení živnostenskému úřadu zahájení či ukončení provozování činnosti, neoznámení změn povinných údajů vedených v živnostenském rejstříku, nejzávažnější pak provozování živnosti bez patřičného povolení," vyjmenovává pak loňské výsledky kontrol živnostenského úřadu v Českém Těšíně mluvčí tamní radnice Dorota Havlíková.
Z toho se v Českém Těšíně 87 případů řešilo na místě blokovými pokutami, dva v přestupkovém řízení a tři ve správním a pořádkovém řízení. Dohromady tam pokuty za porušení živnostenského zákona přesáhly částku 55 tisíc korun.