Zpravodajství
9.2.2016 - Pomohou průmyslové zóny?
Zdroj: Karvinský deník
Ročník a číslo: 33
Strana: 1
Autor: Richard Kutěj, Tomáš Januszek
Města si slibují stovky nových pracovních míst v průmyslových zónách. Většinou ale všude platí heslo "Zatím v jednání".
Deník zjistil
Karvinsko – Průmyslové zóny. To je jedno z nejčastěji skloňovaných slovních spojení, která místní politici zmiňují, když mluví o nových pracovních místech. Ta bude region potřebovat především pro lidi, kteří budou muset v příštích letech opustit OKD. Zatím ale konkrétnější informace k dispozici nejsou, záležitosti jsou stále teprve v jednání. Výjimkou budiž Havířov, kde v tamním Industrial parku Dukla začala stavba továrny švédské firmy AB Mölnlycke Health Care Procedure Park. Její továrna kompletuje zdravotnické sety, provoz má už deset let i v Karviné, a zaměstnává především ženy. V Havířově chce rozjet výrobu možná na počátku roku 2017. "Věříme, že první investor přiláká do Havířova další, tak abychom byli schopni úspěšně přispívat k řešení nezaměstnanosti v našem městě i v celém regionu," říká náměstek havířovského primátora Eduard Heczko.
Velká naděje
Také primátor Karviné Tomáš Hanzel zdůrazňuje, že prioritou zůstává vybudování a rychlé obsazení zóny Nad Barborou na kraji města. "Už by to mělo běžet celkem hladce, doufám, že debaty kolem pozemků jsou zažehnány. Přípravy, alespoň ze strany naší a kraje, běží tak, jak mají. Potřebujeme zajistit práci v řádu tisíců míst, a to lze výhradně u velkého investora. Vím, že nějaká jednání se zájemci už byla," řekl Deníku Hanzel. Město má ještě k dispozici pozemky v malé zóně Vagónka na okraji města a nabízí také poslední volné prostory na Novém Poli, kde zatím stále probíhají jednání se zájemci.
Snaží se také v Orlové. Město už několik let jedná s potenciálními investory o možnosti prodeje pozemků v lokalitě Horník, které jsou primárně určeny k vybudování průmyslové zóny. "Rovněž se jedná s firmou Rosh o využití stávající průmyslové zóny v areálu bývalého Dolu Žofie v OrlovéPorubě. Souběžně se hledají různé možnosti, které by mohly vést ke vzniku pracovních míst a ke snížení nezaměstnanosti v regionu," říká orlovský starosta Tomáš Kuča. Vznik průmyslové zóny naopak neřeší v Bohumíně. Ve městě žije 22 tisíc obyvatel, z toho necelých 13 tisíc v produktivním věku od 19 do 60 let, a je zde 11 tisíc pracovních míst. "O vznik průmyslové zóny proto neusilujeme. Ve městě funguje několik průmyslových podniků," říká mluvčí tamní radnice Lucie Kolková.
Šance umírá poslední
Průmyslové zóny ale region nespasí. Zájem o nové zaměstnance mají i už fungující firmy z oblastí strojírenství, stavebnictví či kovovýroby. Potvrzují to lidé z programu Nová šichta, jejichž cílem je pomoci s hledáním nového zaměstnání lidem, kteří končí s prací na šachtách. "Největší poptávka je v tradičních průmyslových oborech regionu, jako jsou hutnictví, strojírenství či kovovýroba. Nábor provádějí také nadnárodní společnosti podnikající například v automobilovém průmyslu či maloobchodu," říká projektová manažerka Nové šichty Vanda Vojtková. Podle ní přicházejí nabídky na tyto profese z celé republiky. "A v projektu Nová šichta máme klienty, kteří jsou ochotni či dokonce chtějí cestovat za prací. Nabízeny jsou dělnické profese, velký hlad je po elektrikářích, strojnících, obráběčích kovů, zámečnících. Průmyslové podniky potřebují lidi do obslužných procesů," dodává Vojtková.