Zpravodajství
8.4.2016 - Statisíce Čechů se skrývají na radnicích
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Ročník a číslo: 82
Strana: 5
Autor: Pavel Švec
Na radnicích a magistrátech bydlí v Česku už 400 tisíc lidí. A dramaticky jich přibývá.
Bydlení na radnici je čím dál populárnější. Na některém z více než šesti tisíc tuzemských úřadů bydlí bezmála 400 tisíc lidí. Lépe řečeno, mají tam nahlášenou adresu trvalého bydliště. Ještě před pěti lety přitom bylo takových "bezdomovců" o 135 tisíc méně. MF DNES oslovila sto třicet magistrátů, městských či obecních úřadů i radnic městských částí a ukázalo se, že až na výjimky se počet těchto lidí neustále zvyšuje v celé republice. Koneckonců to potvrzuje i statistika ministerstva vnitra. Přitom jen asi desetinu z nich tvoří skuteční bezdomovci. Ostatní se na radnici schovávají před exekutory nebo zkrátka neměli možnost zapsat si trvalé bydliště jinde. Třeba to nájemníkům neumožnil vlastník bytu. Na radnici nicméně také "skončí" lidé, kteří se odstěhovali, úřadům to nesdělili a majitel je následně ze svého bytu odhlásil.
Rodiče schovávají majetek
"Dnes je u nás k trvalému pobytu hlášeno přes dva tisíce lidí. Skutečných bezdomovců je ale minimum, lze je počítat na desítky. Podnikatelů, kteří se tak vyhýbají exekucím, je také minimum, ale zase jsou tam potomci, kteří za rodiče nechtějí platit exekuce," popisuje Šárka Swiderová z kanceláře primátora Karviné. Starosta pražské městské části Křeslice Martin Trefný však zmiňuje i opačný fenomén: rodiče takto naopak chrání majetek před vlastními dětmi, které propadnou například drogám. "Počet lidí s trvalým bydlištěm na radnici souvisel se snahami vyhnout se exekutorům, ale pak také s tím, že město vlastní čtyři a půl tisíce bytů a za lidi, kteří po vystěhování nesplnili odhlašovací povinnost, to udělala radnice," doplňuje další důvod mluvčí jedenadvacetitisícového Bohumína, jehož zhruba každý čtrnáctý obyvatel "papírově bydlí" na radnici.
Adresát nezastižen
Ať už je příčina jakákoliv, úředníci musí všem přihlášeným mimo jiné přebírat a hlídat došlou poštu. A to je mnohdy agenda dosti obsáhlá. Například více než stotisícová městská část Praha 10, na jejíž radnici mají trvalé bydliště zapsané téměř čtyři tisíce lidí, musí každý den odbavit a archivovat desítky dopisů. "Radost z toho určitě nemáme, ale již k tomu máme zavedené postupy, a dokonce se s námi ostatní úřady radí, jak v některých komplikovanějších případech postupovat," říká tamní mluvčí Vít Novák.
Lidé přehled státu odmítli
Uvedená hra na schovávanou se státem a exekutory se brzy nejspíš změní. Od letošního ledna totiž platí, že i nevyzvednutá obsílka v okamžiku, kdy dorazí na radnici, automaticky odstartuje lhůty například na odvolání. Člověk úmyslně se vyhýbající komunikaci s úřady tak může tyto lhůty promeškat a významně si uškodit. Se skutečností, že jsou statisíce Čechů fakticky nedohledatelné, se před rokem snažila něco udělat vláda. Chtěla do zákona mimo jiné zavést povinnost uvádět adresu trvalého pobytu pouze tam, kde člověk skutečně převážně přebývá. Jenže ministerstvo vnitra narazilo na poměrně silný odpor. "Záměr nebylo možné prosadit napříč jednotlivými resorty. Rovněž bylo z reakcí široké veřejnosti zřejmé, že v současné době není společnost připravena na novou právní úpravu," vysvětluje mluvčí ministerstva vnitra Klára Pěknicová důvody, proč byl nakonec návrh z vlády stažen.
Pozor, to není skutečná adresa
Ministerstvo se však nevzdalo a připravilo další novelu zákona o evidenci obyvatel. Ta aktuálně prochází meziresortním připomínkovým řízením, které skončí 18. dubna. A přináší novinku. Ti, kteří mají nahlášený trvalý pobyt na radnici, budou muset mít v "papírech" uvedeno, že jde o adresu úřadu. "Subjekty, které smějí využívat informační systém evidence obyvatel a základní registr obyvatel, tak získají informaci o tom, že uvedená adresa ve skutečnosti není běžná adresa trvalého pobytu," vysvětluje Pěknicová. Ministerstvo tímto opatřením hodlá předejít zbytečným zmatkům a nedorozuměním. A ještě jedna věc se ohledně trvalého pobytu změní, ačkoliv si toho nikdo nevšimne. Od 1. ledna 2017 měla být adresa trvalého pobytu – kterou mají všichni Češi napsanou na rubu občanského průkazu – jen nepovinným údajem. Nynější návrh to ruší a vše zůstane při starém.
Foto: Každý čtrnáctý obyvatel Bohumína bydlí na radnici. Město tam totiž přesunulo všechny, kdo se po přestěhování z jeho bytů neodhlásili.
Foto: Počet lidí, kteří "bydlí" na úřadu
Foto: ČTK
O autorovi: Pavel Švec, reportér MF DNES