Zpravodajství
21.4.2016 - Maturita z počtů a inkluze? Ano, řekli senátoři
Zdroj: Lidové noviny
Ročník a číslo: 93
Strana: 5
Autor: Michaela Kabátová
PRAHA Přes čtyři hodiny trvala rozprava senátorů, jestli mají přijmout novelu školského zákona. Nakonec ale horní komorou parlamentu prošla. Obsahuje několik významných změn pro tuzemské vzdělávání. Od povinného posledního ročníku v mateřské škole, nároku dvouletých dětí na školku, přes zavedení povinné maturity z matematiky, společného vzdělávání běžných a handicapovaných žáků až po to, aby se starší žáci mohli individuálně vzdělávat doma.
Novinky, které se mají dotknout školek, se nelíbily senátorovi Zdeňku Papouškovi (KDU-ČSL). "Novela školského zákona omezuje ty zodpovědné rodiče, kteří chtějí vychovávat svoje děti po svém a nechtějí je cpát do povinného erárního servisu. Sešněrovává ty, kteří se chtějí vyhnout kolektivizaci svých dětí," vyjádřil se. Péče rodiny podle něho dětem přinese větší užitek než sebekvalitnější učitel. Na to mu ministryně Kateřina Valachová (ČSSD) vzkázala, že ona se za svobodna jmenovala Papoušková, také je z Brna, a proto tedy od sebe přece nemůžou být tak názorově vzdáleni.
Individuální vzdělávání u žáků na druhém stupni základních škol nenašlo stoprocentní podporu ani u koaliční ČSSD. "Připadá mi to jako šlechtický přežitek. Dokonce mi to připomíná dehonestaci vzdělávacího procesu v základních školách," myslí si bývalá ministryně zdravotnictví Milada Emmerová. Ani kdyby měl podle ní rodič všestranné vzdělání, nemusí mít na dítě automaticky nejlepší vliv. Strašák jménem matematika Povinnou maturitou z matematiky by nezatěžoval studenty všech typů škol senátor Ivo Valenta (BEZPP). "Základy matematické abstrakce přece získá člověk již na základní škole, není důvod, aby byl matematikou strašen i student například humanitních oborů. Obzvláště ve chvíli, kdy většinu informací lze najít na internetu," řekl. Podle sociálnědemokratické Dagmar Terelmešové však matematika podporuje logické myšlení, které je potřebné i na filozofických fakultách.
U takzvané inkluze školský senátní výbor původně doporučoval roční odklad. Podporoval ho i Jiří Oberfalzer ( ODS). "Ředitelé nemají informace. A je skoro konec dubna, zákon má platit od prvního září, a mezitím jsou dva měsíce prázdnin," varoval. Sociální demokrat Petr Vícha ale argumentoval tím, že společné vzdělávání už existuje. "Tak to bude i po inkluzi. A nic se dramaticky nezmění," sdělil.
Poznámku k tématu čtěte na straně 10
Novela školského zákona omezuje ty zodpovědné rodiče, kteří nechtějí cpát své děti do povinného erárního servisu Zdeněk Papoušek, KDU-ČSL