Zpravodajství
3.5.2016 - Jaký letní tábor pro dítě vybrat? Začíná přihlašovací horečka
Zdroj: Karvinsko
Ročník a číslo: 18
Strana: 5
Autor: Zuzana Macháčková
Karvinsko – Blíží se letní prázdniny a rodiče, kteří chtějí své děti poslat na letní příměstský či pobytový tábor, by neměli otálet. Místa se v tomto období rychle plní. "U nás si rodiče tábory dost hlídají. V říjnu vyvěsíme na internet termíny a za měsíc máme plný stav," prozrazuje Lýdie Balcárková z Domu dětí a mládeže (DDM) v Bohumíně. Termíny konání letních táborů vypisují opravdu brzo a jediná možnost, jak svou ratolest přihlásit, je přes internet.
Jedná se ale o výjimku a většina táborů má stále volná místa, která se však v následujícím měsíci rychle zaplní. "Pokud je volné místo, je možné přihlásit dítě ještě dva týdny před konáním tábora. Ale teďka v květnu nastává horečka, ten přihlašovací boom. Takže kdo dřív přijde…," upozorňuje Martina Jančíková z DDM Juventus v Karviné.
Nejsnadnější způsob, jak své dítě přihlásit na letní tábor, je vytisknutí přihlášky, kterou rodiče naleznou vždy na webových stránkách daného DDM. Pohodlně si ji doma vyplní a osobně odevzdají. Na výběr pak mají ze dvou typů táborů. Ratolest mohou přihlásit na letní pobytový tábor, který se koná v nějakém rekreačním středisku, blízko hor. Nebo na příměstský letní tábor, který vychází levněji a často tuto variantu volí rodiče, kteří mají dvě a více dětí. Dítě po dobu jednoho týdne dochází každé ráno do budovy DDM. Zde tráví se svými vrstevníky celý den. Hraje hry, soutěží, jede minimálně jednou na výlet a na večer jde zase domů.
Je z čeho vybírat
Letní tábory mají různá zaměření. Pořádají se tábory s dobrodružnou tematikou, sportovní, taneční nebo opravdu specificky zaměřené na jednu cílovou skupinu. Takový tábor nabízí Středisko volného času Asterix v Havířove. Pořádá letní tábor například pro fanoušky geocachingu nebo agility, na který jedete se svým čtyřnohým mazlíčkem. Asi největší výběr táborů nabízí DDM Juventus. Na letní prázdniny jich má připraveno více jak čtyřicet.
Mobily se nedoporučují
Děti chtějí na táborech čím dál větší luxus. Chtějí bydlet v chatkách nebo ještě lépe v budově. Mít teplou postel, koberec, teplou vodu a pořádné záchody. "Takových je osmdesát procent dětí. Jsou příliš zhýčkané," prozrazuje Martina Jančíková a dodává,že na tábory v pravém slova smyslu jezdí už jen skautský oddíl, který si musí vše postavit, sám si navařit. Na vině jsou ale mnohdy i samotní rodiče. Bývají až paranoidní, mají o svou ratolest strach a není neobvyklé, že jim sami volávají na mobilní telefony. Přestože žijeme v době moderních technologií, mobily na tábory nepatří. Nejsou sice zakázány, ale vedoucí táborů je zásadně nedoporučují. Není to jen kvůli tomu, že se vytrácí smysl tábora, kdy se dítě snaží být samostatné, ale mohou nastat problémy v podobě ztrát nebo poškození.
"Děti si mobily berou, ale nechceme, aby je používaly. Takže když mají mobil, nesmí si ho sami nabíjet. Dají ho nám a my jim ho nabijeme," říká Lýdie Balcárková. Organizátoři táborů DDM Bohumín sice nepodporují mobily, ale jsou si vědomi toho, že většina dnešní komunikace se odehrává přes internet. Proto zavedli novinku, díky které mohou rodiče poslat dětem vzkaz přes internet. Vedoucí tábora je vytisknou a dají dětem do táborové pošty. Dopisy ovšem nevymizely. "Děti stále píší dopisy a pohledy, ale mohou mít i mobil. Nezakazujeme je, ale děti si je berou na vlastní odpovědnost," říká Eva Kiedroňová, ředitelka havířovského Střediska volného času Asterix.
Ilustrační foto: archiv